Fed nie odpuści

 (piątek, 12-08, 8:50)


Kashkari (Fed): Bank jest „bardzo daleki od ogłaszania zwycięstwa nad inflacją”
Mary Daly z Fed nie wykluczyła kolejnej podwyżki stóp o 75 pb. we wrześniu.
Evans (Fed): oczekuje podwyżek stóp do końca obecnego roku, a także w przyszłym, aby mieć pewność, że inflacja wróci do celu 2%.
USA: w lipcu inflacja PPI osiągnęła najniższy poziom od października 2021.
Kalendarz Eko: polska inflacja CPI (finalny wynik) i bilans płatniczy Polski oraz indeks nastrojów amerykańskich konsumentów.

Za nami
   ● [USA]   W czwartek inwestorami targały wątpliwości czy środowa wiadomość o nadspodziewanym spadku dynamiki amerykańskiej inflacji CPI w lipcu, zmniejszy skalę przewidywanych podwyżek stóp w USA. Prezes oddziału Fed w Minneapolis podkreślił, że Bank jest „bardzo daleki od ogłaszania zwycięstwa nad inflacją”. W dodatku Neel Kashkari opowiedział się za podniesieniem głównej stopy do 3,9% do końca roku i do 4,4% do końca 2023 roku. Podobnego zdania jest prezes oddziału w San Francisco, która ostrzegła, że jest zdecydowanie zbyt wcześnie, aby ogłaszać zwycięstwo w walce z wysoką inflacją. Mary Daly w wywiadzie dla Financial Times nie wykluczyła także kolejnej podwyżki stóp o 75 pb. we wrześniu. Ich opinie podziela prezes oddziału z Chicago, który uważa, że inflacja nadal jest „nieakceptowalnie wysoka”. Charles Evans oczekuje „podwyżek stóp do końca obecnego roku, a także w przyszłym, aby mieć pewność, że [inflacja] wróci do docelowych 2%”.   ● [FX]   Jastrzębie komentarze członków FOMC wyhamowały deprecjację dolara (EUR/USD max. 1,0365) i aprecjację złotego (EUR/PLN min. 4,6646, USD/PLN min. 4,5144). Obciążeniem dla zielonej waluty był największy od początku pandemii, spadek dynamiki amerykańskiej inflacji PPI w lipcu (9,8% r/r vs prognoza 10,4%; poprzednio 11,3%), który jest kolejnym dowodem spowolnienia wzrostu cen za oceanem.

Przed nami

   ● [USA]   Dziś zobaczymy czy i ewentualnie jak niższa inflacja w USA wpłynęła na nastroje amerykańskich konsumentów. Wiedzy w tej sprawie dostarczy nam indeks publikowany przez Uniwersytet Michigan. Jego prognozowany wzrost mógłby przywrócić apetyt inwestorów na dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0270), jednocześnie studząc ich zapał do nowych zakupów złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,7500, USD/PLN: 4,6000). Wyzwaniem dla zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,0370) i tym samym szansą dla naszego pieniądza (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6600, USD/PLN: 4,5000) jest dalszy spadek sub-indeksu dot. oczekiwań inflacyjnych Amerykanów, który mógłby zmniejszyć rynkową wycenę docelowego poziomu stóp Fed.   ● [PL]   Lokalnie PLN czeka na dane nt. inflacji CPI (finalne wyniki lipca) oraz nt. bilansu płatniczego (za czerwiec).  Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.