Lipcowy happy end

  (poniedziałek, 1-08, 8:50)


 Polska: w lipcu inflacja utrzymała się na najwyższym poziomie od 25 lat.
Wall Street: amerykańskie indeksy giełdowe mają za sobą najlepszy miesiąc od 2020 roku.
USA: w czerwcu inflacja PCE core osiągnęła najwyższy poziom od stycznia 1982.
Kalendarz Eko: indeksy PMI, ISM dla przemysłu w EU i USA.

Za nami
   ● [PLN]   Lipiec zakończył się pomyślnie dla złotego (EUR/PLN min. 4,7224, USD/PLN min. 4,6130). Udany finisz zapewniła mu wiadomość o ustabilizowaniu się polskiej inflacji w ubiegłym miesiącu na poziomie 15,5% r/r. Dodatkowym źródłem optymizmu PLNa i innych walut EU były lepsze od prognoz dane nt. wzrostu gospodarczego w strefie euro w II kwartale (0,7% k/k vs prognoza 0,2%; poprzednio 0,5%). Nasz pieniądz skorzystał także na relatywnie dobrych nastrojach inwestycyjnych na świecie i w Polsce (WIG20: +3,24%).   ● [Giełdy]   Wszystkie trzy główne indeksy amerykańskiej giełdy mają za sobą najlepszy miesiąc od 2020 roku. W lipcu indeks Dow Jones Industrial wzrósł o 6,7%, S&P 500 o 9,1%, a Nasdaq aż o 12,4%.   ● [USD]   Zyski PLNa oraz innych ryzykownych aktywów ograniczył, najwyższy od stycznia 1982, wynik inflacji PCE w USA (6,8% r/r w VI), który może być argumentem dla Fed za utrzymaniem agresywnego tempa podwyżek stóp procentowych. Do zakupów dolara zniechęcały jednak informacje o spadku oczekiwań inflacyjnych amerykańskich konsumentów oraz o najniższej od 23 miesięcy aktywności gospodarczej sektora wytwórczego w rejonie Chicago.

Przed nami
     ● [PLN]   Nowy tydzień ekonomiczny rozpocznie się od publikacji indeksu PMI dla polskiego przemysłu. Prognozowany dalszy spadek aktywności firm z tego sektora zwiększy obawy przed recesją, co może uziemić złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,7800, USD/PLN: 4,6800). Natomiast wzrost tego wskaźnika mógłby zmniejszyć nasze fundamentalne ryzyko gospodarcze i umocnić PLNa (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7200, USD/PLN: 4,6000).   ● [Rynek bazowy]   Aby określić możliwy rozwój sytuacji na rynkach globalnych warto skupić się na publikacjach indeksów PMI, ISM dla sektorów przemysłu po obu stronach Atlantyku. Wstępne dane pokazały spadek aktywności w Eurolandzie oraz jej wzrost w USA. Pogłębienie tej rozbieżności będzie premiować dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0140), a jej zmniejszenie zagra na korzyść euro (punkt oporu EUR/USD: 1,0260).   ● [Eko-tydzień]   Jeżeli chodzi o eko-agendę na kolejne dni, to w środę poznamy indeksy PMI i ISM dla sektora usług Eurolandu i USA, w czwartek decyzję Banku Anglii ws. stóp procentowych, a w piątek amerykański raport Departamentu Pracy. Nie można także zapominać o monitowaniu sytuacji wojennej i geopolitycznej związanej z wojną toczącą się w Ukrainie. 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.