Nieruchomości chwieją rynkami

  (czwartek, 25-08, 8:50)


 USA: w lipcu panował zastój w zamówieniach na dobra trwałego użytku.
Kashkari (Fed): amerykański bank centralny „musi zaostrzyć politykę monetarną”.
Złoty jest historycznie najtańszy wobec franka szwajcarskiego.
Kalendarz Eko: indeks IFO z Niemiec, protokoły ECB i RPP, zrewidowany PKB USA w II kw. oraz amerykański raport jobless claims. 

Za nami
   ● [ChRL]   W środę na rynkach utrzymywały się anty-inwestycyjne nastroje (WIG20: -2,18%), gdyż pogłębiający się kryzys na rynku nieruchomości w Chinach pogorszył globalne perspektywy ekonomiczne. Giełdowa wartość chińskiego dewelopera Logan Group spadła wczoraj o ponad połowę gdy po trzymiesięcznym zawieszeniu akcje wróciły do obrotu. Wg Financial Times inwestorzy wyceniają prawie 130 mld USD strat poniesionych na zadłużeniu chińskich firm deweloperskich. Niepokojące informacje z drugiej największej gospodarki świata podważyły zaufanie nie tylko do juana ale także do pozostałych walut rynków wchodzących, wliczając złotego (EUR/PLN max. 4,7887, USD/PLN max. 4,8156, CHF/PLN max. 4,9976 tj. najwyżej w historii).   ● [USA]   Dodatkowym obciążeniem dla walut spod znaku EM był głos prezesa oddziału Fed w Minneapolis za utrzymaniem agresywnego tempa podwyżek stóp w USA. Ten scenariusz przywrócił apetyt na konkurencyjnego dolara (EUR/USD min 0,9910). Wg Neela Kashkari'ego połączenie „maksymalnego zatrudnienia” i „bardzo wysokiej inflacji” sprawia, że podejście Fed „jest bardzo jasne: musimy zaostrzyć politykę pieniężną, aby przywrócić równowagę”. Zyski zielonej waluty przycięła jednak wiadomość o zastoju w zamówieniach na amerykańskie dobra trwałego użytku w lipcu (0% m/m vs prognoza 0,5%; poprzednio 2,2%).

Przed nami
   
● [Kalendarz Eko]   Dziś rozpoczyna się newralgiczne dla inwestorów, trzydniowe sympozjum bankierów centralnych w Jackson Hole (w Stanie Wyoming, USA). Zanim wysłuchamy opinii prezesa Fed (jutro), dziś poznamy zapisy z ostatnich posiedzeń ECB, RPP oraz dane nt. nastrojów niemieckich przedsiębiorców w sierpniu i zrewidowanego wzrostu gospodarczego Stanów Zjednoczonych w II kw.   ● [Scenariusze]   Jastrzębie protokoły, wyższy od prognoz IFO z Niemiec i niższy PKB USA (punkt oporu EUR/USD: 1,0040) poprawią pozycję wyjściową złotego przed wystąpieniem Powella (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7400, USD/PLN: 4,7500), a odwrotny splot wyników ekonomicznych ją osłabi (punkty oporu EUR/PLN: 4,8000, USD/PLN: 4,8500). W drugim scenariuszu należy się liczyć z jeszcze niższym eurodolarem (punkt wsparcia EUR/USD: 0,9940).   ● [Gaz]   Pod kątem euro i walut Regionu CEE warto także śledzić notowania kontraktów terminowych na gaz. Dalszy wzrost cen tego surowca pogłębi obawy przed kryzysem energetycznym na Starym Kontynencie.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.