Bieg tyłem

 (środa, 24-08, 8:50)


 Euroland: łączny indeks PMI dla sektora przemysłu i usług osiągnął w sierpniu najniższy poziom od lutego 2021.
 Stany Zjednoczone: w sierpniu wskaźnik PMI Composite osiągnął najniższą wartość od maja 2020.
Rynek nieruchomości w USA: w lipcu sprzedaż nowych domów była najmniejsza od stycznia 2016.
 Kalendarz Eko: stopa bezrobocia w Polsce, zamówienia na dobra trwałe w USA oraz raport EIA nt. zmiany komercyjnych zapasów paliw za oceanem.


Za nami
   ● [EZ]   Wczorajsze publikacje sierpniowych wyników indeksów PMI dla strefy euro wskazują, że „w trzecim kwartale gospodarka [Eurolandu] skurczyła się”. Łączny wskaźnik dla sektorów przemysłu i usług Eurolandu spadł w tym miesiącu do 49,2 pkt z 49,9 pkt w lipcu (wobec oczekiwanych 49 pkt), osiągając najniższą wartość od lutego 2021 roku. Wg S&P Global (firmy sporządzającej badanie) „presja rosnących kosztów życia sprawiła, że postpandemiczne ożywienie w sektorze usług zaczęło przygasać, podczas gdy sektor przetwórczy pozostawał w recesji”. Ponure perspektywy ekonomiczne gospodarki europejskiej zwiększyły podaż euro (EUR/USD min. 0,9900) oraz jego sąsiadów z Regionu CEE, wliczając złotego (EUR/PLN max. 4,7867, USD/PLN max. 4,8237).   ● [USA]   Straty walut EU zmniejszył najniższy od maja 2020 roku wynik indeksu PMI Composite dla gospodarki USA (45 pkt), który zawrócił dolara ze ścieżki wzrostowej (EUR/USD max. 1,0018). Szczególnie zawiódł wskaźnik dla amerykańskiego sektora usług (znacznie większego od sektora przemysłu), który stopniał z 47,3 pkt do 44,1 pkt, podczas gdy rynek spodziewał się jego wzrostu do 49,1 pkt. Na wartość zielonej waluty negatywnie oddziaływała również wiadomość o najmniejszej od stycznia 2016 roku sprzedaży nowych domów za oceanem w lipcu (511 tys. vs prognoza 575 tys.; poprzednio 585 tys.).

Przed nami
   ● [USA]   Wśród bieżących wydarzeń ekonomicznych dziś na czoło wysuwają się wstępne dane nt. zamówień na dobra trwałego użytku w USA. Prognozowany spadek ich dynamiki w lipcu może uziemić dolara na dłużej (punkt oporu EUR/USD: 1,0020), na czym skorzystaliby jego rywale z G10 i rynków wschodzących (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7400, USD/PLN: 4,7500). W przypadku pozytywnego makro-zaskoczenia należy się liczyć ze wzlotem wartości zielonej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 0,9900) i kolejną wyprzedażą złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,8000, USD/PLN: 4,8500).   ● [GUS]   Na agendzie PLNa jest dziś jeszcze ogłoszenie danych nt. krajowej stopy bezrobocia w lipcu. Z szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki społecznej wynika, że w ubiegłym miesiącu utrzymała się ona na poziomie z czerwca i wyniosła 4,9%.   ● [Ropa]   Dociekliwi obserwatorzy powinni zwrócić także uwagę na publikację raportu EIA (Energy Information Administration) nt. zmiany komercyjnych zapasów paliw w USA, które mogą istotnie wpłynąć na kondycję innych segmentów rynku finansowego.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.