Pesymistyczny ton makro

  (poniedziałek, 22-08, 8:50)


 Niemcy: w lipcu ceny producentów wzrosły najbardziej w historii badania.
Gazprom wstrzyma dostawę gazu przez Nord Stream I.
Polska: w lipcu dynamika produkcji przemysłowej nadspodziewanie spadła.
Dolar ma za sobą najlepszy tydzień od kwietnia 2020.
Kalendarz Eko: sprzedaż detaliczna oraz produkcja budowlano-montażowa w Polsce.

Za nami
W piątek na rynkach finansowych panowały minorowe nastroje.   ● [DE]   W pierwszej części dnia pesymistycznie zabrzmiała wiadomość o rekordowym wzroście cen producentów w Niemczech (37,2% r/r w VII vs prognoza 32%; poprzednio 32,7%), która pogorszyła perspektywy największej gospodarki europejskiej.   ● [NSI]   W niepokojące wibracje wprowadziła euro i waluty CEE informacja, że ze względu na prace konserwacyjne Gazprom wstrzyma dostawy gazu przez Nord Stream I od 31 sierpnia do 2 września, co zwiększyło obawy o pogłębienie kryzysu energetycznego na Starym Kontynencie.   ● [PL]   Lokalnym memento dla złotego (EUR/PLN max. 4,7619, USD/PLN max. 4,7398) był nadspodziewany spadek dynamiki krajowej produkcji przemysłowej w lipcu (7,6% r/r vs prognoza 7,8%; poprzednio 10,4%).   ● [USA]   Za oceanem inwestorami targały wątpliwości, co do skali wrześniowej podwyżki stóp Fed. Prezes oddziału Fed z Richmond Thomas Barkin powiedział w piątek, że członkowie FOMC mają „jeszcze dużo czasu” aby podjąć decyzje. Niepewność w tej sprawie sprawiła, że amerykański indeks S&P przerwał serię czterech wzrostowych tygodni z rzędu. Dużo lepiej sobie radził bezpieczny dolar (EUR/USD min. 1,0023), który zanotował najlepszy tydzień od kwietnia 2020.

Przed nami
     ● [Dziś]   Początek tygodnia przyniesie publikacje kolejnych ważnych danych z polskiej gospodarki. Już o godzinie 10:00 zobaczymy jak w lipcu kształtowała się sprzedaż detaliczna oraz produkcja budowlano-montażowa. Gorsze wyniki pogłębią recesyjne nastroje wokół złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,7700, USD/PLN: 4,7400) i odwrotnie (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7000, USD/PLN: 4,6800).   ● [Eko-tydzień]   Gracze globalni czekają na jutrzejsze ogłoszenie wstępnych wartości indeksów PMI dla sektorów przemysłu oraz usług Eurolandu i USA. Do tego czasu na rynku bazowym EUR/USD należy się spodziewać konsolidacji, której przedział wyznaczać będą aktualne bariery techniczne (punkt wsparcia 1,0020; punkt oporu 1,0100). Jeżeli chodzi o dalszą część tygodnia to w środę poznamy dane nt. zamówień na dobra trwałe w USA, w czwartek nt. nastrojów w niemieckim biznesie (IFO), PKB USA w II kw. (zrewidowane) i protokół ECB, a w piątek amerykańską inflację PCE core.   ● [Jackson Hole]   Zwieńczeniem tygodnia będzie wystąpienie prezesa Fed Jerome'a Powella na dorocznym sympozjum bankierów centralnych w Jackson Hole, na którym wielokrotnie padały ważkie słowa dotyczące amerykańskiej polityki pieniężnej. 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.