Zima w lecie

 (wtorek, 23-08, 8:50)


 Kurs EUR/USD osiągnął najniższy poziom od 2002 roku.
Polska: w lipcu sprzedaż detaliczna liczona r/r w cenach stałych wzrosła najmniej od lutego 2021.
Chiński juan jest najtańszy wobec dolara od września 2020 roku.
Kalendarz Eko: wstępne wyniki indeksów PMI dla Eurolandu oraz USA. 

 

Za nami
   ● [Gaz]   W poniedziałek inwestorzy martwili się, że piątkowa zapowiedź kolejnego wstrzymania dostaw gazu przez Gazprom na przełomie sierpnia i września pogłębi kryzys energetyczny w Europie. Pod wpływem komunikatu rosyjskiej firmy, ceny kontraktów na gaz w holenderskim hubie TTF wzrosły wczoraj aż o 20%. Analitycy obawiają się, że rosnące ceny energii ograniczą działalność gospodarczą w regionie. Ich opinie podzielił rynek walutowy, w wyniku czego doszło zarówno do przeceny euro (EUR/USD min. 0,9902 tj. najniżej od 2002), jak i jego peryferyjnych sąsiadów.   ● [GUS]   Makroekonomicznym ciosem dla złotego (EUR/PLN max. 4,7782, USD/PLN max. 4,8142) stał się najniższy od lutego 2021 wzrost krajowej sprzedaży detalicznej liczonej w cenach stałych w lipcu (2% r/r vs prognoza 2,4%; poprzednio 3,2%). Ekonomiczny zawód przyniosła także PLNowi wiadomość o niespodziewanym spadku dynamiki polskiej produkcji budowlano-montażowej w poprzednim miesiącu (4,2% r/r vs prognoza 6,1%; poprzednio 5,9%).   ● [PBoC]   Wśród walut rynków wschodzących tracił także chiński juan. Kurs USD/CNH osiągnął najwyższy poziom od września 2020 (max. 6,8839), po tym jak Ludowy Bank Chin ogłosił obniżenie rocznej stopy pożyczkowej o 5 pb. (z 3,7% do 3,65%) oraz pięcioletniej o 15 pb. (z 4,45% do 4,3%).

Przed nami
   ● [PMI]   Dziś przekonamy się jak rekordowo wysoka inflacja, wyższe raty kredytów oraz prognozy przewidujące recesję wpływają na aktywność firm w Europie i USA. Wiedzy w tej sprawie dostarczą nam wstępne wyniki indeksów PMI dla sektorów przemysłu i usług Francji, Niemiec oraz całego Eurolandu, a także Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. W większości przypadków analitycy spodziewają się pogorszenia koniunktury w sierpniu. W tym scenariuszu należy się liczyć z dalszą aprecjacją bezpiecznego dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 0,9900) i deprecjacją bardziej ryzykownych walut rynków wschodzących, w tym złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,7800, USD/PLN: 4,8200). W przypadku pozytywnej makro-niespodzianki (wyników powyżej 50 pkt) rynek walutowy powinien zareagować przeceną amerykańskiego pieniądza (punkt oporu EUR/USD: 1,0000; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7400, USD/PLN: 4,7300).   ● [Inne]   Oprócz publikacji indeksów PMI w dzisiejszym Kalendarzu Eko znajdują się dane z USA o sprzedaży nowych domów w lipcu oraz o aktywności produkcyjnej w okręgu oddziału Fed z Richmond w sierpniu. 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.