Jastrzębie deklaracje

   (poniedziałek, 29-08, 8:50)


 Powell (Fed): przywrócenie stabilności cen będzie wymagało utrzymania restrykcyjnej polityki pieniężnej.
Reuters: część polityków ECB chce przedyskutować 75-podwyżkę stóp na wrześniowym posiedzeniu.
USA: w lipcu inflacja PCE core nadspodziewanie spadła.
Kalendarz Eko: inflacja CPI w Polsce (śr.) i Eurolandzie (śr.), indeks PMI dla polskiego przemysłu (czw.) oraz raport Departamentu Pracy USA (pt.).

Za nami
W piątek kursy walut kręciły się wokół europejskiej oraz amerykańskiej polityki pieniężnej.   ● [ECB]   W pierwszej części sesji walutowe wahadło przechyliło się na korzyść walut EU dzięki newsowi Reutersa o tym, że niektórzy decydenci Europejskiego Banku Centralnego chcą przedyskutować podwyżkę stóp procentowych o 75 pb. na wrześniowym posiedzeniu, nawet jeśli groziłoby to recesją w strefie euro, ponieważ pogarszają się perspektywy inflacji. Pod wpływem tych doniesień prawdopodobieństwo takiego scenariusza mierzone cenami kontraktów terminowych wzrosło do 50%.   ● [Fed]   Zyski euro (EUR/USD max. 1,0090) i walut CEE (EUR/PLN min. 4,7299, USD/PLN min. 4,7043) ograniczył jastrzębi ton przemówienia prezesa Fed na sympozjum w Jackson Hole, który przesunął rynkowe wahadło stronę dolara. Jerome Powell powiedział, że „przywrócenie stabilności cen [w USA] będzie prawdopodobnie wymagało utrzymania przez pewien czas restrykcyjnej polityki”. Dodał, że „dane historyczne zdecydowanie ostrzegają przed przedwczesnym poluzowaniem polityki monetarnej”. Pod wpływem tych słów inwestorzy zwiększyli oczekiwania dot. docelowego poziomu stóp funduszy federalnych do 3,82% (tj. najwyżej od 2 miesięcy).   ● [Makro]   Zdobycze zielonej waluty (EUR/USD min. 0,9914) zmniejszyła wiadomość o nadspodziewanym spadku dynamiki amerykańskich cen bazowych w lipcu (PCE core 4,6% r/r vs prognoza 4,7%; poprzednio 4,8%). Komentując te wyniki, prezes oddziału Rezerwy Federalnej z Atlanty Raphael Bostic powiedział, że skłaniają go one do oddania głosu za 50-punktową podwyżką stóp funduszy federalnych we wrześniu. 

Przed nami
Rozpoczynający się tydzień przyniesie wiele publikacji z gospodarek: Polskiej, Eurolandu i USA, które dostarczą nam wskazówek ws. wrześniowych decyzji RPP, ECB i Fed.   ● [PLN]   Gracze z rynku PLN odliczają już dni do środowej publikacji wstępnych danych o inflacji cen konsumpcyjnych. Dalszy wzrost cenowej dynamiki w sierpniu zwiększy oczekiwania rynku na kolejną 50-punktową podwyżkę stóp NBP, co powinno umocnić złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7300, USD/PLN: 4,7000). Natomiast polski CPI poniżej 15,4% będzie przemawiać za mniejszym ruchem, a nawet zakończeniem cyklu normalizacji stóp, co może odbić się czkawką PLNowi (punkty oporu EUR/PLN: 4,8000, USD/PLN: 4,8000).   ● [EUR,USD]   Gracze globalni czekają na środowe dane o inflacji HICP ze strefy euro oraz na piątkowy raport Departamentu Pracy USA. Wzrost dynamiki cen konsumpcyjnych w Eurolandzie zwiększy nacisk na ECB ws. 75-punktowej podwyżki stóp we wrześniu, co będzie sprzyjać wspólnej walucie (punkt oporu EUR/USD: 1,0100) . Z kolei wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym będzie argumentem dla Fed za kolejną 75-punktową podwyżką stóp funduszy federalnych w przyszłym miesiącu, co z kolei może zenergetyzować dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 0,9900).   ● [Inne]   Spośród pozostałych wydarzeń ekonomicznych zaplanowanych w tym tygodniu warto również śledzić ogłoszenie indeksu zaufania konsumentów w USA (wtorek), finalnego wyniku polskiego PKB w II kw., amerykańskiego raportu ADP (środa) oraz indeksu PMI dla krajowego sektora przemysłu (czwartek). 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.