"Coś fenomenalnego ws. amerykańskich podatków" poprawia notowania dolara. Dziś spotkanie Trump-Abe.

(piątek, 10-02, 8:00)
Za nami
Czwartkowa sesja należała do dolara. W tym dniu wiele czynników zagrało na korzyść amerykańskiej waluty. Zaczęło się od porannych doniesień nt. listu Donalda Trumpa do prezydenta Chin Xi Jinping. Mimo, że jego treść nie jest znana to część inwestorów przyjęła to jako pozytywny prognostyk, sprzyjający ocieplaniu relacji między przywódcami dwóch największych potęg gospodarczych świata. W późniejszej wypowiedzi Trump oświadczył, że zobowiązał się do honorowania tzw. polityki jednych Chin. Równie pozytywny skutek rynkowy odniosła publikacja nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych USA, których liczba znajduje się blisko 43-letniego minimum (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). Jednak największa fala umocnienia zielonej waluty wezbrała wraz z wypowiedzią amerykańskiego prezydenta na spotkaniu z przedstawicielami krajowych linii lotniczych, gdzie ogłosił, że w przeciągu najbliższych dwóch lub trzech tygodni przedstawi "coś fenomenalnego w sprawie podatków". Kumulacja dobrych informacji zza oceanu ożywiła oczekiwania inwestorów na podwyżkę stóp funduszy federalnych w marcu, której wycena wzrosła wczoraj z 4,4% do 8,9%. Wraz z powrotem nadziei na wyższe oprocentowanie dolara wzrosła jego atrakcyjność i wartość w stosunku do wszystkich pozostałych walut globalnych. Kurs EUR/USD spadł najniżej do poziomu 1,0649 (dziś o g. 1:30), ale obok euro w defensywie znalazły się także bezpieczne waluty, za które uchodzą japoński jen (USD/JPY max. 113,80 dziś o g. 2:00) oraz szwajcarski frank (USD/CHF max. 1,0022 dziś  g. 1:00). Podatkowe zapowiedzi Trumpa "kupili" również inwestorzy z rynku długu, przez co krzywa dochodowości amerykańskich obligacji wzrosła wczoraj we wszystkich terminach zapadalności (10-letnie: +5,90 pb do 2,3970 %). Przepływ kapitału za ocean zwiększył także presję na waluty regionu CEE, a przecena nie ominęła rynku PLN. Kurs USD/PLN wzrósł maksymalnie do pułapu 4,0557 (o g. 17:00), natomiast rynek EUR/PLN wspiął się maksymalnie do poziomu 4,3252 (o g. 16:00). Na nastroje wokół euro i walut peryferyjnych negatywnie wpłynął minister finansów Wolfgang Schäuble, który dla telewizji ARD powiedział w środę, że jeśli Grecja chce by jej dług został obniżony to będzie musiała opuścić strefę euro. W ślad za jego wypowiedzią rentowność dwuletnich obligacji greckich wzrosła wczoraj powyżej 10%. 
Przed nami
W dzisiejszym kalendarzu ekonomicznym największą uwagę przyciąga spotkanie prezydenta Donalda Trumpa z premierem Japonii Shinzo Abe. Jeszcze w trakcie kampanii wyborczej Trump zaliczył Japonię (obok Chin i Meksyku) do największych winowajców deficytu handlowego USA. Określił także praktyki biznesowe japońskiego  przemysłu motoryzacyjnego jako nieuczciwe. W zeszłym tygodniu oskarżył również rząd w Tokio o celowe zaniżanie wartości jena (więcej na ten temat w naszym Alercie FX z 1-02-2017). W poniedziałek premier Abe zapowiedział, że w trakcie swojej wizyty przedstawi pakiet przedsięwzięć, który jego zdaniem może stworzyć w USA 700 tys. nowych miejsc pracy. Według analityków  obietnice wsparcia zatrudnienia w USA oraz zwiększenia japońskich wydatków wojskowych mogą przekonać prezydenta Trumpa do złagodzenia sporów handlowych i walutowych. Taki wynik rozmów byłby korzystny dla dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0620), natomiast jego wpływ na złotego byłby niejednoznaczny. Z jednej strony ocieplenie relacji na linii Waszyngton-Tokio zmniejszyłoby globalne ryzyko inwestycyjne, co będzie korzystne dla walut EM i PLN (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2700, USD/PLN: 4,0000). Jednak z drugiej strony przyciągnąć więcej kapitału za ocean (punkty oporu EUR/PLN: 4,3250, USD/PLN: 4,0630). Obok polityki spore zainteresowanie budzą dziś dane z Wielkiej Brytanii dotyczące bilansu handlu zagranicznego oraz produkcji przemysłowej (o g. 10:30). Warto także pamiętać o publikacjach ze Stanów Zjednoczonych. O g. 15:45 poznamy wstępną wartość Indeksu Uniwersytetu Michigan, który pozwala na ocenę nastrojów wśród amerykańskich konsumentów, zaś o godzinie 20:00 budżet federalny.
Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.