Perspektywa odroczenia "fenomenalnej" reformy podatkowej Trumpa i podwyżki stóp FED podcina skrzydła dolara i stabilizuje złotego.

(piątek, 24-02, 8:00)

Za nami
Brak publikacji ważnych danych makro z największych gospodarek globu skierował wczoraj uwagę inwestorów na informacje z Waszyngtonu, gdzie amerykański sekretarz skarbu zabrał głos ws. niecierpliwie oczekiwanej reformy podatków. Podczas wywiadów dla telewizji Fox Business Network oraz CNBC Steven Mnuchin nie podał co prawda żadnych szczegółów planowanych rozwiązań ale powiedział, że zmiany w prawie podatkowym powinny być wprowadzone przed sierpniową przerwą w pracach Kongresu Stanów Zjednoczonych. Dodał również, że jego zdaniem wpływ nowych reform na wzrost gospodarczy USA będzie w tym roku niewielki. Ostrożna wypowiedź Mnuchina, odsuwająca w czasie zapowiadane enigmatycznie przez Trumpa "fenomenalne" zmiany amerykańskiego systemu podatkowego, została odebrana przez inwestorów jako brak postępów w realizacji gospodarczych obietnic wyborczych prezydenta. Brak konkretów ws. nowej polityki fiskalnej USA nadał nowe znaczenie treści protokołu z ostatniego posiedzenia Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku opublikowanej w środę. Wynika to ze stanowiska Komitetu, który zapowiedział, że reformy gospodarcze nowej administracji w Waszyngtonie mogą przyspieszyć proces normalizacji (podnoszenia) amerykańskich stóp procentowych. Ponadto zdaniem analityków, wśród decydentów z Rezerwy Federalnej rosną także obawy przed negatywnymi skutkami zbyt agresywnego zaostrzania polityki pieniężnej, które mogłoby uderzyć w obywateli USA posiadających kredyty hipoteczne. Perspektywa odroczenia kolejnej podwyżki oprocentowania funduszy federalnych podkopała pozycję dolara, powodując spadek jego wartości w relacji do globalnych konkurentów. Kurs EUR/USD wzrósł wczoraj z minimalnego poziomu 1,0537 (o g. 8:00) do maksymalnego pułapu 1,0594 (o g. 17:00). Amerykańska waluta traciła także wobec jena (USD/JPY min. 112,58 o g. 17:00), funta (GBP/USD max. 1,2560 o g. 16:30) oraz na rynkach wschodzących. Wracający kapitał zza oceanu dotarł także nad Wisłę powodując umocnienie złotego. Tę okazję wykorzystali importerzy, którzy w najkorzystniejszym momencie kupowali euro po 4,2952 (o g. 15:00) a dolara po 4,0594 (o g. 15:30).
Przed nami
Zgodnie z kalendarzem ekonomicznym dziś o g. 16:00 poznamy nowe publikacje z gospodarki amerykańskiej, wśród których znajdą się informacje nt. sprzedaży nowych domów w styczniu oraz nastrojów amerykańskich konsumentów (Indeks Uniwersytetu Michigan). Mimo sporego kalibru tych danych, tylko ich duża rozbieżność z prognozami może zachwiać rynkami walutowymi, gdzie warunki gry od początku tygodnia dyktują opinie polityków z Rezerwy Federalnej oraz informacje ze sceny politycznej w EU i USA. Część ekonomistów spodziewa się dużej nerwowości na rynku EUR/USD, aż do czasu marcowego posiedzenia FED (tj. 14-15). Zakres wahań tego kursu ograniczają obecnie bariery techniczne: 1,0480 (wsparcie) oraz 1,0600 (opór). Niemały wpływ na walutowe strategie inwestycyjne mają także zbliżające się wybory we Francji. Po ostatnich przetasowaniach wśród uczestników wyścigu do Pałacu Elizejskiego w sondażach analizujących szanse pretendentów w drugiej turze wyborów,  antyunijna kandydatka skrajnej prawicy Marine Le Pen traci zaledwie 10% do konserwatysty Francois Fillona i 22% wobec centrysty Emmanuela Macrona. Złoty oraz waluty EM będą podążać za nastrojami na rynkach globalnych. Polscy importerzy będą upatrywać swojej szansy w ew. dalszym spadku prawdopodobieństwa podwyżki FED w III, w sygnałach z nowej administracji USA ws. zbyt drogiego dolara oraz w optymistycznych sondażach wyborczych z Francji (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2850, USD/PLN: 4,0300). Natomiast eksporterzy liczą na kolejną falę ucieczki kapitału za ocean oraz na wzrost ryzyka politycznego na Starym Kontynencie (punkty oporu EUR/PLN: 4,3360, USD/PLN: 4,1000).

Kalendarz ekonomiczny ...

Punkty wsparcia i oporu …

              

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.