Wzrost szans wyborczych Le Pen uderza w euro i PLN. Dziś uwaga na spotkanie Eurogrupy ws. Grecji.

(poniedziałek, 20-02, 8:00)
Za nami
W piątek na rynkach finansowych przeważała awersja do ryzyka wywołana niepewnością inwestorów w sprawie kontynuacji greckiego programu ratunkowego oraz zbliżających się wyborów prezydenckich we Francji. Negatywne emocje wokół wiosennego wyścigu do Pałacu Elizejskiego (I tura - 23.IV) rozbudziły doniesienia o połączeniu sił przez francuską lewicę i jej poparciu dla jednego kandydata, socjalisty Benoit Hamona. Zdaniem politologów taki scenariusz mógłby zwiększyć szanse wygranej antyunijnej liderki Frontu Narodowego Marine Le Pen, wypychając z drugiej tury wyborów kandydatów centroprawicy. Ich obawy dyskontuje rynek długu, gdzie do rekordowego poziomu wzrósł spread pomiędzy rentownościami obligacji Francji i Niemiec (70 pb. dla papierów dziesięcioletnich). Rosnące napięcie na europejskiej scenie politycznej i echa czwartkowej publikacji gołębiego protokołu z ostatniego posiedzenia Rady Prezesów dały efekt w postaci globalnego osłabienia wspólnej waluty. Ochłodzenie klimatu wokół euro zachęcało do odbudowy pozycji dolarowych, przez co kurs EUR/USD spadał osiągając w minimalnym punkcie wartość 1,0603 (dziś o g. 2:00 ). Argumentami przemawiającym za zieloną walutą wciąż były zaskakująco dobre dane z USA nt. sprzedaży detalicznej i cen konsumpcyjnych (więcej na ten temat w naszym Alercie FX z 16 lutego). W opresji znalazł się także funt (GBP/USD min. 1,2388 o g. 11:00), któremu zaszkodziły gorsze od oczekiwań wyniki brytyjskiej sprzedaży detalicznej (1,5% r/r vs. prognoza 3,4% r/r). Wraz z pogorszeniem nastrojów inwestycyjnych i perspektywą przedłużonego weekendu w USA (dziś Dzień Prezydenta) wzrósł apetyt na jena, który w niespokojnych czasach stanowi bezpieczną przystań dla inwestorów (USD/JPY: -0,41% od 8:00 do 22:00, min. 112,68 o g. 14:30; EUR/JPY: -0,94% od 8:00 do 22:00, min. 119,72 o g. 19:30). Globalny odpływ kapitału w stronę bezpiecznych aktywów uderzył w notowania walut rynków wschodzących. Wśród nich przegranym była także złotówka, która traciła na wartości w stosunku do wszystkich walut G-10. Kurs EUR/PLN, który rano wystartował z poziomu 4,3130, popołudniu zdołał wspiąć się do poziomu 4,3376 (o g. 14:25). Jeszcze bardziej spektakularny skok notowań miał miejsce na rynku USD/PLN, gdzie w wyniku kumulacji przeceny euro i ucieczki części kapitału za ocean kurs poszybował w górę o ponad 4 grosze (do max.: 4,0849 o g. 22:55). Straty polskiej waluty amortyzowały świetne dane z krajowej gospodarki. Produkcja przemysłowa oraz sprzedaż detaliczna osiągnęły w styczniu najwyższą wartość odpowiednio od lutego i marca 2012 roku (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym).
Przed nami
Pusty kalendarz makroekonomiczny oraz nieobecność inwestorów zza oceanu (Dzień Prezydenta w USA) wcale nie muszą oznaczać spokojnego początku tygodnia na rynkach finansowych. Radary inwestorów będą nastawione na sygnały z dzisiejszego spotkania Eurogrupy ws. programu ratunkowego dla Grecji. Wierzyciele europejscy oczekują od niej dalszych reform na rynku pracy oraz w sektorze energetycznym. Bez tego Grecja nie dostanie więcej pieniędzy. Jednak największym problemem pozostaje kwestia emerytur, gdyż na ich kolejne cięcia nalega Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Grecka minister pracy tłumaczy, że sytuacja emerytów już teraz jest bardzo trudna, dlatego jest to bariera, której rząd nie chce przekroczyć. Premier Alexis Tsipras powiedział niedawno, że jego kraj nie może już mocniej zaciskać pasa. Według najnowszej prognozy Royal Bank of Scotland rząd w Atenach może liczyć na środki z Europejskiego Mechanizmu Stabilności (ESM). Zdaniem analityków RBS, ze względu na wysokie ryzyko polityczne panujące obecnie w Unii Europejskiej, w tym roku problem Hellady może być ponownie zamieciony pod dywan. Korzystne dla Greków sygnały z Eurogrupy będą wspierać euro (opór EUR/USD: 1,0660) oraz waluty regionu CEE, w tym złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 4,0300). Brak rozwiązania problemu spotęguje obawy o bankructwo Grecji i wzrost ryzyka Grexitu. Widmo skrajnego scenariusza może wywołać wyprzedaż euro (wsparcie EUR/USD: 1,0600) oraz peryferyjnych walut Eurolandu (punkty oporu EUR/PLN: 4,3360, USD/PLN: 4,0880). Obok Hellady emocje inwestorów mogą rozpalić kolejne doniesienia z dynamicznej francuskiej sceny politycznej oraz nowe wypowiedzi wojowniczego prezydenta Donalda Trumpa. Na horyzoncie makro widać już wstępne Indeksy PMI dla przemysłu i dla usług z Niemiec, strefy euro oraz z USA, których publikację zaplanowano na jutro. Natomiast już w środę poznamy protokół z ostatniego posiedzenia FOMC.
Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.