Pesymistyczny raport MFW ws. Grecji zwiększa ryzyko polityczne w Europie. Funt dyskontuje sygnały o możliwej podwyżce stóp BoE.

(środa, 08-02, 8:00)
Za nami
Wczorajszy dzień dostarczył kolejnych argumentów za sprzedażą euro. Oprócz rosnącego ryzyka politycznego w Europie (więcej na ten temat w naszym wczorajszym Alercie FX), niekorzystny dla wspólnej waluty okazał się raport Międzynarodowego Funduszu Walutowego dot. Grecji. Zdaniem analityków funduszu, dług Hellady jest niespłacalny i istnieje potrzeba kolejnych reform w tym kraju. Różnice zdań na ten temat między MFW i Eurogrupą, mogą utrudnić kontynuację greckiego programu ratunkowego. Sytuację na rynkach walutowych destabilizowały także powracające obawy inwestorów, dotyczące możliwych negatywnych konsekwencji bliskiego zmniejszenia programu skupu aktywów ECB (z 80 mld EUR do 60 mld EUR miesięcznie od kwietnia). Wątpliwości w tej sprawie wzrosły w związku z wczorajszą informacją o zaskakującym i największym od 8 lat spadku produkcji przemysłowej w Niemczech (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). Suma tych czynników spowodowała spadek wartości euro wobec dolara z maksymalnego pułapu 1,0749 (o g. 0:15) do minimalnego poziomu 1,0656 (o g. 10:30). Statystyki wskazują, że rynek EUR/USD zanotował wczoraj największy dzienny spadek w tym roku. Rozmiary umocnienia dolara zwiększył dodatkowo spadek chińskich rezerw walutowych, które w styczniu stopniały do najniższych poziomów od blisko 6 lat. Zdaniem analityków Ludowy Bank Chin będzie miał teraz mniej amunicji do obrony słabnącego juana. Neutralne dla zielonej waluty okazały się dane dotyczące handlu zagranicznego USA. Co prawda w grudniu amerykański deficyt handlowy był mniejszy od prognoz ale jego wielkość w skali całego roku wzrosła o 0,4% osiągając największą wartość od 2012 roku (502,3 mld USD). Ofiarami pesymistycznych informacji z Eurolandu oraz drożejącego dolara, stały się również waluty rynków wschodzących. W ten trend wpisała się także złotówka, która traciła wczoraj na wartości do swoich wszystkich globalnych konkurentów. Tę szansę wykorzystali eksporterzy, którzy w najlepszym dla siebie momencie sprzedawali euro po 4,3113 (o g. 12:30), dolara po 4,0412 (o g. 12:30), a funta po 5,0504 (o g. 22:00). Obok dolara  wygranym wczorajszej sesji stał się funt (GBP/USD max.: 1,2547 o g. 19:00), który zdyskontował jastrzębią wypowiedź Kristin Forbes z Banku Anglii ws. możliwej podwyżki stóp BoE. 
Przed nami
Dziś posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, które nie powinno wpłynąć na rynek PLN ze względu na jego dość oczywisty wynik (brak zmian polityki NBP). Po południu warto zwrócić uwagę na konferencję prezesa Adama Glapińskiego, na której zapewne odniesie się do najnowszych wydarzeń w kraju i na świecie oraz perspektyw polskiej gospodarki. Dziś na globalnych rynkach walutowych zabraknie impulsów makro z powodu niemal pustego kalendarza ekonomicznego. W centrum uwagi inwestorów pozostanie polityka, która w ostatnich dniach premiowała dolara. Zakres wahań na rynku EUR/USD ograniczają obecnie punkty wsparcia: 1,0650 i oporu: 1,0770. W kontekście ostatnich spadków cen na rynku naftowym, jedną z nielicznych informacji dużego kalibru, będą dziś dane o zapasach paliw w USA (g. 16:30). Spodziewany ewentualny wzrost amerykańskich rezerw komercyjnych ropy, może stanowić bodziec do sprzedaży walut EM i złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3200, USD/PLN: 4,0500) i vice versa (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2700, USD/PLN: 3,9700). Ograniczony potencjał do umocnienia polskiej waluty wynika także z niepewności politycznej w Europie. Radary inwestorów z rynku walutowego są teraz nastawione na nowe sondaże z Francji i Niemiec oraz na doniesienia ws. Grecji.
Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.