Dolar drożeje po jastrzębich wypowiedziach Dudley'a i Williamsa z FED.

(środa, 01-03, 8:00)
Za nami
We wtorek uczestnicy rynków finansowych w napięciu czekali na pierwsze wystąpienie Donalda Trumpa przed Kongresem USA oraz na szczegóły jego programu gospodarczego. Szczególne zainteresowanie tym wydarzeniem nakręcił wcześniej sam Trump swoimi licznymi zapowiedziami dotyczącymi obniżenia podatków, wzrostu inwestycji i deregulacji. Od jego zwycięstwa w jesiennym wyścigu do Białego Domu, indeks mierzący zmianę wartości dolara wobec koszyka sześciu najpopularniejszych walut globalnych osiągnął najwyższą wartość od 14 lat. Ostrożne podejście inwestorów oczekujących na przemówienie prezydenta USA przełożyło się na globalne osłabienie zielonej waluty (EUR/USD max. 1,0630 o g. 17:00), spotęgowane dodatkowo spadkową rewizją amerykańskiego PKB w IV kw. Tego trendu nie powstrzymały nawet bardzo dobre wyniki indeksów Chicago PMI i Fed z Richmond oraz najwyższy od lipca 2001 roku wskaźnik zaufania konsumentów w USA - Conference Board (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). W tym czasie największym zainteresowaniem cieszył się japoński jen, uznawany za bezpieczną przystań dla kapitału (USD/JPY min. 111,69 o g. 18:00). Podczas swojego przemówienia, amerykański prezydent przyrzekł  wprowadzić ogromne ulgi podatkowe dla klasy średniej, ale nie podał na ten temat żadnych nowych szczegółów. Mimo rozczarowania takim obrotem sprawy inwestorzy nie mogli narzekać na brak emocji. W sukurs dolarowi kolejny raz przyszli politycy z Rezerwy Federalnej. William Dudley, wiceprzewodniczący FOMC i jeden z najbardziej wpływowych polityków FED powiedział, że zaostrzanie amerykańskiej polityki monetarnej stało się obecnie o wiele bardziej atrakcyjne. W podobnym,  jastrzębim tonie wypowiedział się John Williams, prezes oddziału FED w San Francisco. Jego zdaniem w trakcie najbliższego posiedzenia (tj. 14-15.III) podwyżkę stóp procentowych będzie trzeba poważnie rozważyć. Stanowisko Dudley'a wywołało żywiołową reakcję uczestników rynków finansowych i aprecjację dolara na świecie (EUR/USD min. 1,0537 dziś o g. 8:10, GBP/USD min. 1,2350 dziś o g. 8:10, USD/JPY max. 113,66 dziś o g. 8:00). Popyt na amerykańską walutę potęgowało rosnące prawdopodobieństwo marcowej podwyżki FED mierzone cenami transakcji terminowych, które wzrosło maksymalnie aż do 70%, podczas gdy jeszcze na początku tygodnia wynosiło zaledwie 30%. Z uwagi na późną porę tych wydarzeń i niską płynność rynku PLN w godzinach nocnych, objawiającą się szerokim spreadem zmiana wartości złotego była wytłumiona (EUR/PLN max. 4,3208 o g. 10:00 - min. 4,3022 o g. 23:00, USD/PLN min. 4,0566 o g. 18:40 - max. 4,0881 dziś o g. 8:10). Wcześniej bez echa przeszedł zgodny z oczekiwaniami finalny wynik polskiego PKB w IV kwartale (2,7 % r/r vs. prognoza 2,7 %).
Przed nami 
Choć za nami główny punkt programu, dalsza część dnia zapowiada się bardzo interesująco. Dziś w kalendarzu ekonomicznym znajduje się wiele publikacji ważnych danych makroekonomicznych z różnych części świata. Na uwagę zasługują w szczególności informacje z USA: inflacja PCE core, wydatki i dochody Amerykanów oraz indeksy PMI/ISM dla sektora przemysłu. W przypadku wyników lepszych od oczekiwań (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym) może dojść do wznowienia trendu spadkowego na rynku EUR/USD (wsparcie: 1,0480). Wzrost atrakcyjności dolara może odbić się na wartości złotego i innych walut rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,3360, USD/PLN: 4,1000). W przypadku gorszych danych należy być przygotowanym na odwrotną reakcję inwestorów (punkt oporu EUR/USD: 1,0630, punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2850, USD/PLN: 4,0500). Popyt na waluty europejskie będą także kształtować dzisiejsze wyniki indeksów PMI sektora przemysłowego w Niemczech, w całej strefie euro, w Wielkiej Brytanii, a także w Polsce.
Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.