Funt boi się szkockiego referendum. Złoty w zawieszeniu czeka na wystąpienie Trumpa w Kongresie USA.

(wtorek, 28-02, 8:00)
Za nami
Nowy tydzień rozpoczął się na rynkach finansowych niepomyślnie dla dolara. Spadek wartości amerykańskiej waluty to głównie efekt wzrostu obaw inwestorów przed tym, że dzisiejsze  wystąpienie Donalda Trumpa w Kongresie USA nie dostarczy zbyt wielu szczegółów na temat jego "fenomenalnej" reformy podatkowej i programu deregulacji gospodarki. Atrakcyjność dolara zmniejszyły także mieszane wyniki nt. zamówień w amerykańskim przemyśle oraz spadek indeksu podpisanych umów kupna domów w styczniu (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). Te wydarzenia zbiegły się w czasie z korzystnymi dla wspólnej waluty informacjami ws. francuskich wyborów prezydenckich. Niedzielny sondaż francuskiej opinii publicznej wskazał na dużą przewagę niezależnego kandydata Emmanuela Macrona nad budzącą obawy inwestorów, antyunijną Marine Le Pen (w drugiej rundzie: 62% do 38%). Suma tych czynników doprowadziła do znacznego wzrostu kursu EUR/USD, który w szczytowym punkcie osiągnął pułap 1,0631 (o g. 17:30). W sukurs dolarowi przyszedł niespodziewanie członek FOMC Robert Kaplan, który podczas wczorajszego wystąpienia na Uniwersytecie w Norman w stanie Oklahoma powiedział, że spodziewa się podwyżki oprocentowania funduszy federalnych w najbliższej przyszłości. W ślad za jego słowami prawdopodobieństwo podniesienia stóp FED w marcu wyrażone cenami kontraktów terminowych wzrosło do 50%, a wartość euro spadła wobec dolara do minimalnego poziomu 1,0569 (dziś o g. 1:30). Największym przegranym w obozie G-10 okazał się wczoraj funt. Inwestorów zaalarmowały doniesienia agencji Bloomberg'a, według których brytyjski rząd przygotowuje się na kolejne referendum niepodległościowe w Szkocji. Widmo rozłamu Zjednoczonego Królestwa zepchnęło szterlinga do defensywy (GBP/USD min. 1,2384 o g. 9:00, GBP/PLN min. 5,0489 o g. 15:00). Wobec braku nowych impulsów z krajowego podwórka polska waluta podążała za rynkiem bazowym. W pierwszej części sesji taniejący globalnie dolar stworzył importerom okazję do tanich zakupów (USD/PLN min.: 4,0548 o g. 17:30). W tym czasie rynek EUR/PLN znalazł się w stanie zawieszenia w wąskim przedziale od min. 4,3087 do max. 4,3193, oczekując na dzisiejsze ważne wydarzenia.
Przed nami
Dziś uwaga inwestorów na całym świecie koncentruje się na wystąpieniu Donalda Trumpa w Kongresie USA (o g. 3:00 w nocy czasu polskiego). Emocje wokół tego wydarzenia podgrzał w niedzielę amerykański sekretarz skarbu. Steven Mnuchin w wywiadzie dla Fox News powiedział, że prezydent przedstawi niektóre elementy swojego dalekosiężnego planu dotyczącego zmniejszenia obciążeń podatkowych dla klasy średniej, uproszczenia systemu podatkowego i zwiększenia globalnej konkurencyjności firm z USA. Zdaniem analityków ryzyko wystąpienia Trumpa jest symetryczne. Prowzrostowe aspekty jego polityki gospodarczej będą z pewnością wspierać dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0480), kosztem walut G-10 i EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,3360, USD/PLN: 4,1000). Z kolei brak konkretów ws. zapowiadanej reformy amerykańskich podatków może przynieść rozczarowanie i w konsekwencji wyprzedaż zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,0630) . Odpływ kapitału zza oceanu będzie premiował relatywnie wysoko oprocentowane waluty rynków wschodzących, w tym złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2850, USD/PLN: 4,0300). Analitycy przestrzegają, że nocna pora wystąpienia i mniejsza płynność rynku może dodatkowo zwiększyć amplitudę wahań kursów walutowych. Jednak zanim Trump zabierze głos w Kongresie, warto również pamiętać o publikacjach ważnych danych ze Stanów Zjednoczonych. O godzinie 14:30 poznamy zrewidowany wynik PKB USA w IV kwartale, o godzinie 15:45 Indeks Chicago PMI, zaś 15 minut później Indeks zaufania konsumentów - Conference Board. Na rynku PLN dodatkowych impulsów może dostarczyć publikacja wyniku polskiego PKB w IV kw.
Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.


Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.