Kumulacja zbliżających się ważnych wydarzeń ekonomicznych zwiększa ostrożność inwestorów.

(poniedziałek, 27-02, 8:00)
Za nami
Piątkowa sesja przyniosła wyhamowanie trendu spadkowego dolara wywołanego ostrożną wypowiedzią sekretarza skarbu USA ws. planu zmian w amerykańskiej polityce fiskalnej. W czwartek Steven Mnuchin ostudził oczekiwania inwestorów dotyczące szybkiej reformy podatkowej i jej wpływu na tegoroczny wzrost ekonomiczny za oceanem (więcej na ten temat w naszym piątkowym Alercie FX). Oddalenie perspektywy wprowadzenia nowego programu gospodarczego Donalda Trumpa postawiło pod znakiem zapytania szybką ścieżkę podwyżek stóp procentowych FED. Jednak po dwóch dniach wyprzedaży amerykańskiej waluty, w piątek nastąpiło odreagowanie, które pozwoliło jej odrobić część strat wobec większości walut z głównego koszyka. Kurs EUR/USD spadł w tym dniu z maksymalnego pułapu 1,0618 (o g. 13:00) do minimalnego poziomu 1,0555 (o g. 22:00). Do zamykania krótkich pozycji dolarowych skłaniał inwestorów nie tylko zbliżający się weekend i dobre dane makro z USA (sprzedaż nowych domów i Indeks Uniwersytetu Michigan), ale także utrzymująca się niepewność na arenie politycznej Starego Kontynentu. Co ciekawe już trzeci raz z rzędu bilans całego tygodnia na rynku EUR/USD wypadł negatywnie dla wspólnej waluty. Jednocześnie utrzymujące się wysokie ryzyko inwestycyjne w dalszym ciągu stymulował apetyt na japońskiego jena, który jako jedyny w obozie G-10, powiększył swoje zyski wobec amerykańskiej waluty (USD/JPY min. 111,93 o g. 21:00, nienotowany od 9 lutego). W wyniku spadku apetytu na ryzyko, inwestorzy selektywnie sprzedawali mniej bezpieczne aktywa. Wśród nich znalazł się polski złoty, który osłabił się zarówno w relacji do euro (EUR/PLN max. 4,3192 o g. 17:30), jaki i do dolara (USD/PLN max. 4,0907 dziś o g. 0:30).
Przed nami 
Zeszłotygodniowa wypowiedź Stevena Mnuchina nie zmniejszyła zainteresowania inwestorów zapowiadaną przez Donalda Trumpa „fenomenalną” reformą podatków, dlatego rynki finansowe z niecierpliwością czekają na wtorkowe wystąpienie amerykańskiego prezydenta przed Kongresem. Rozpoczynający się tydzień będzie także obfitował w publikacje istotnych danych makroekonomicznych ze Stanów Zjednoczonych, których wagę podnosi dodatkowo zbliżające się posiedzenie Rezerwy Federalnej (14-15.III). Prawdopodobieństwo marcowej podwyżki stóp FED, mierzone cenami kontraktów terminowych, spadło w ostatnich dniach i wynosi obecnie 17,7%. Dziś, na rozgrzewkę poznamy wartość amerykańskich zamówień na dobra trwałego użytku i na dobra bez środków transportu w styczniu (g.14:30). Na horyzoncie widać już publikacje wyników PKB w IV kw., Indeksu zaufania konsumentów - Conference Board (jutro) oraz indeksów PMI/ISM dla amerykańskiego przemysłu i usług (śr. i pt.). Ze względu na zbliżający się "blackout" tj. zakaz publicznych wypowiedzi członków FOMC do czasu najbliższego posiedzenia, na szczególną uwagę zasługują ich wystąpienia zaplanowane w tym tygodniu. Warto odnotować, że w najbliższych dniach głos zabierze aż 6 z 10 głosujących w marcu przedstawicieli Komitetu (Robert Kaplan - pn., Lael Breinard - śr., Charles Evans, Jerome Powell, Stanley Fischer i Janet Yellen - pt.). Dobre wyniki makro z USA w połączeniu z optymistycznym wystąpieniem Trumpa i jastrzębimi wypowiedziami bankierów z FED, mogą rozbudzić uśpione nadzieje inwestorów na rychłą podwyżkę stóp w USA, powodując odpływ kapitału z EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,3360, USD/PLN: 4,1000) za ocean (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0480). Z kolei odwrotny scenariusz dostarczy argumentów przeciw zakupom dolara powodując jego przecenę wobec walut G-10 (punkt oporu EUR/USD:1,0620) i rynków wschodzących (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2850, USD/PLN: 4,0300). Obok czynników globalnych na kierunek rynku PLN mogą dodatkowo wpływać najnowsze dane z polskiej gospodarki (finalny PKB w IV kw., Inflacja CPI w lutym - wt. oraz PMI dla przemysłu w lutym - śr.).
Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.