Dolar zyskuje po ostrzeżeniu Yellen przed przyspieszeniem podwyżek stóp FED. Złotego bronią dobre wyniki polskiego PKB.

(środa, 15-02, 8:00)
Za nami 
We wtorek uczestnicy rynków finansowych w napięciu czekali na przesłuchanie prezes Banku Rezerwy Federalnej przed Komisją Bankową Senatu USA ws. amerykańskiej polityki pieniężnej. Duże zainteresowanie tym wydarzeniem wynikało m.in. z faktu, że od czasu czwartkowej zapowiedzi przez Trumpa fenomenalnej” reformy amerykańskich podatków, wzrosło prawdopodobieństwo przyspieszenia normalizacji stóp procentowych za oceanem. Janet Yellen, znana z ostrożnego podejścia do podwyżek, zaskoczyła większość analityków podkreślając w swoim wczorajszym wystąpieniu, że zbyt długie zwlekanie z zaostrzeniem polityki monetarnej byłoby nieroztropne i mogłoby zmusić FOMC do szybkiego podnoszenia oprocentowania funduszy federalnych w przyszłości, zwiększając tym samym ryzyko zakłóceń na rynkach finansowych i groźbę recesji w amerykańskiej gospodarce. Jej zdaniem napływające  dane sugerują, że warunki na rynku pracy poprawiają się, a inflacja zmierza w stronę celu FED (tj. 2%). Przewodnicząca FOMC dodała również, że w trakcie nadchodzących posiedzeń Komitet oceni, czy zatrudnienie i inflacja w dalszym ciągu rozwijają się zgodnie z oczekiwaniami. Jeżeli tak będzie, to dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej będzie właściwe. Jastrzębi wydźwięk jej przemówienia pogłębił umocnienie dolara (EUR/USD min. 1,0561 o g. 16:45, GBP/USD min. 1,2445 dziś o g. 2:00, USD/JPY max. 114,50 o g. 18:30) oraz wzrost oczekiwań na podwyżki amerykańskich stóp procentowych podczas najbliższego posiedzenia w marcu (z 17,7% we wtorek do 22%). Dodatkowym paliwem dla zielonej waluty stały się również lepsze od oczekiwań dane nt. amerykańskiej inflacji cen producentów (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). Natomiast jej zyski zredukowała zaskakująca dymisja Michael'a Flynn'a, doradcy Trumpa ds. bezpieczeństwa, który sprawował swoją funkcję zaledwie 24 dni (najkrócej w historii). Według amerykańskich mediów Flynn zataił przed swoimi przełożonymi kontakty z ambasadorem Rosji w USA, które miały miejsce po listopadowych wyborach prezydenckich. Jednocześnie argumentem za wyprzedażą euro stały się najnowsze wyniki niemieckiego indeksu ZEW, który zasygnalizował znaczne pogorszenie nastrojów dotyczących sytuacji gospodarczej u naszych zachodnich sąsiadów (10,4 pkt. vs. prognoza 15 pkt.). Obciążeniem dla wspólnej waluty pozostawało utrzymujące się wysokie ryzyko polityczne we Francji oraz widmo niewypłacalności Grecji. Mimo pogorszenia klimatu inwestycyjnego w Europie, odpływ kapitału z Polski ograniczył wyższy od prognoz wynik polskiego PKB w IV kw. (2,7% wobec prognozy 2,5% r/r ). Według Europejskiego Urzędu Statystycznego Polska była najszybciej rozwijającym się krajem UE w IV kwartale ubiegłego roku. Zmienny przebieg sesji na rynku PLN stworzył okazje zarówno dla importerów (min.: EUR/PLN 4,2948 o g. 13:00, USD/PLN 4,0406 o g. 12:30) jak i dla eksporterów (max.: EUR/PLN 4,3161o g. 17:00, USD/PLN 4,0862 o g. 17:00).
Przed nami
Dziś, podobnie jak wczoraj najważniejszym wydarzeniem będzie dalszy ciąg przesłuchań Janet Yellen w Kongresie USA. Tym razem prezes Rezerwy Federalnej stanie przed Komisją ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów, gdzie obok prezentacji półrocznego raportu FED będzie musiała się zmierzyć z pytaniami kongresmenów. Rynkowej adrenaliny dostarczą również ważne publikacje zza oceanu, dotyczące inflacji cen konsumentów, sprzedaży detalicznej (g. 14:30) oraz produkcji przemysłowej (15:15). Dobre wyniki z gospodarki amerykańskiej mogą zachęcać inwestorów do dalszych zakupów dolara (EUR/USD wsparcie: 1,0550; opór EUR/PLN: 4,3250, USD/PLN: 4,0880). Z kolei słabsze dane będą przemawiać za korektą (EUR/USD opór: 1,0660). Potknięcie dolara mógłby wykorzystać złoty, wspierany od początku tygodnia serią dobrych wyników makro z naszego kraju (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2850, USD/PLN: 4,0300).
Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.