Dolar drożeje na fali wzrostu oczekiwań na redukcję amerykańskich podatków i przyspieszenie podwyżek FED. Dziś fokus na Yellen w Kongresie USA.

(wtorek, 14-02, 8:00)
Za nami
Wczorajszy brak nowych danych makroekonomicznych z Europy i USA sprzyjał kontynuacji strategii odbudowy długich pozycji dolarowych. Na wzbierającej od kilku dni fali wywołanej zapowiedzią "fenomenalnej" reformy amerykańskich podatków indeks, mierzący zmianę wartości dolara wobec koszyka sześciu najpopularniejszych walut globalnych, osiągnął najwyższą wartość od 3 tygodni. Zielona waluta zyskała m.in. w stosunku do euro i japońskiego jena. W kulminacyjnym punkcie dnia kurs EUR/USD osiągnął minimalny poziom 1,0591 (o g. 23:00), a rynek USD/JPY maksymalny pułap 114,06 (o g. 16:30). Przesunięcie uwagi inwestorów z protekcjonistycznych posunięć Donalda Trumpa w pierwszych dniach jego urzędowania, w stronę zapowiadanych działań na rzecz wzrostu gospodarczego za oceanem zwiększyły oczekiwania inwestorów na przyspieszenie tempa zaostrzania polityki monetarnej w USA. Prawdopodobieństwo podwyżki stóp FED na posiedzeniu 14-15 marca br. mierzone kontraktami terminowymi funduszy federalnych wzrosło wczoraj do 21% (z 13% jeszcze w piątek). Pusty kalendarz makro na świecie oraz relatywnie wysoka wartość złotego sprzyjała  realizacji zysków na rynku PLN. Na niekorzyść złotego zagrały dodatkowo najnowsze, pesymistyczne prognozy Komisji Europejskiej, która obniżyła swoje oczekiwania dotyczące wzrostu gospodarczego w 2017 roku w naszym kraju (z 3,4% do 3,2%) oraz w strefie euro (z 1,7% do 1,6%). Suma tych negatywnych czynników spowodowała, że złotówka była wczoraj najsłabszym ogniwem w obozie CEE. Kurs EUR/PLN szybko powrócił powyżej psychologicznej bariery 4,3000 osiągając w najwyższym punkcie pułap 4,3235 (o g. 13:20). W tym czasie rynek USD/PLN zdołał pokonać barierę oporu 4,0630 (max. 4,0727 o g. 23:30). Straty polskiej waluty zredukowały dane nt. polskiej inflacji, która osiągnęła w styczniu najwyższy poziom od grudnia 2012 r. (1,8% r/r vs. prognoza 1,7% r/r). Dziś w nocy optymistyczne sygnały napłynęły z Chin, gdzie poznaliśmy dane nt. inflacji w tym kraju (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym).
Przed nami
Dziś uwaga wszystkich inwestorów będzie skierowana na wystąpienie prezes FED Janet Yellen (g. 16:00) przed Komisją Bankową Senatu USA, podczas którego przedstawi półroczny raport nt. polityki monetarnej FED. Jeśli prezes Rezerwy Federalnej wyśle dziś sygnały wskazujące na możliwość więcej niż dwóch podwyżek amerykańskich stóp w tym roku, które wycenia rynek, wzmocni dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0600). Perspektywa wyższego oprocentowania amerykańskiej waluty może pogłębić straty złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3250, USD/PLN: 4,0750). W przypadku ostrożnego wystąpienia przewodniczącej FOMC, akcentującego ryzyka polityczne i gospodarcze warunkujące politykę FED, prawdopodobne będzie osłabienie dolara (które będzie ograniczać bariera techniczna: 1,0720). W tej sytuacji zyski polskiej waluty limitować będą najbliższe punkty wsparcia: EUR/PLN: 4,2850, USD/PLN: 4,0000. Zdania analityków nt. aktualnych poglądów monetarnych Janet Yellen są podzielone. Jedni uważają, że jej wystąpienie będzie nacechowane tą samą niepewnością ws. polityki podatkowej USA co sobotnia wypowiedź jej zastępcy Fischera. Inni zwracają uwagę na możliwość schłodzenia przez nią wybujałych nastrojów na Wall Street, gdzie wczoraj najważniejsze indeksy giełdowe znów ustanowiły historyczne rekordy (DJI: 20410,65 pkt, 22 raz od 8/11; S&P500: 2328,25 pkt, 14 raz od 8/11; NASDAQ: 5763,96 pkt, 23 raz od 8/11). O losach złotego mogą dodatkowo przesądzić wstępne informacje nt. PKB za IV kw. z Polski, które poznamy już o g. 10:00. Wyniki wyższe od prognoz (2,5% r/r) mogą pomóc złotemu i vice versa. Dobre perspektywy dla polskiej waluty kreśli najnowsza prognoza banku Goldman Sachs. Jego zdaniem premia za ryzyko w przypadku notowań obligacji krajów rynków wchodzących w dalszym ciągu będzie spadać. Analitycy tego banku preferują obligacje o ratingu inwestycyjnym krajów Europy Środkowej i Wschodniej, które są relatywnie mniej narażone na czynniki ryzyka związane z polityką nowej administracji w USA. Na dodatek jako walutę z najlepszymi perspektywami w regionie CEE wskazali na PLN. Wśród danych makroekonomicznych, na które warto także zwrócić uwagę znajdą się: Inflacja CPI i PPI z UK (g. 10:30), Indeks Instytutu ZEW z Niemiec, PKB Eurolandu w IV kw. (g. 11:00) oraz inflację producencką z USA (g. 14:30).
Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.