Złoty wykorzystał oddalenie perspektywy podwyżki stóp FED.

(poniedziałek, 06-02, 8:00)
Za nami
W piątek uwagę inwestorów na całym świecie przykuwała publikacja oficjalnych danych z amerykańskiego rynku pracy. Od wielu miesięcy informacje Departamentu Pracy USA są jasnym punktem na gospodarczej mapie Stanów Zjednoczonych nakręcając oczekiwania na podwyżki stóp FED. Tym razem nabrały dodatkowego znaczenia w związku z neutralnym wydźwiękiem środowego komunikatu FOMC oraz wzrostem obaw przed negatywnymi reperkusjami protekcjonistycznej polityki prezydenta Donalda Trumpa. Raport Departamentu Pracy nie przyniósł jednoznacznej odpowiedzi na wątpliwości inwestorów. Z jednej strony wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (NFP) był w styczniu wyższy od konsensusu (227 tys. vs. prognoza 175 tys.), z drugiej zaś pozostałe najważniejsze dane okazały się gorsze od oczekiwań (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). O negatywnym odbiorze wyników z amerykańskiego rynku pracy przesądził w szczególności niski wzrost średniej płacy godzinowej (0,1% wobec oczekiwanego 0,3%) oraz spadkowa rewizja wzrostu płac w grudniu (z 0,4% do 0,2%). Jak sądzą ekonomiści może to skłonić FED do większej ostrożności w podnoszeniu stóp procentowych w tym roku. Podobnego zdania są gracze z amerykańskiego rynku długu, których większość kolejną podwyżkę dyskontuje dopiero w czerwcu (60% szans). Obrazu aktualnego stanu gospodarki Stanów Zjednoczonych nie zmieniły wyniki wskaźników ISM i PMI z sektora usług oraz dane dotyczące zamówień, które były zbliżone do oczekiwań. Choć dolar tracił wobec innych walut z koszyka G-10 to jego spadek limitował najwyższy od czterech miesięcy wynik NFP. Świadczy o tym pierwsza reakcja inwestorów zaraz po publikacji danych, która doprowadziła do globalnej aprecjacji amerykańskiej waluty (np. EUR/USD: min. 1,0710 o g. 14:31). W ostatecznym rozrachunku trend wzrostowy dolara trwający od czwartku uległ jednak odwróceniu, a rynek walutowy w Nowym Jorku zamknął się w piątek o godzinie 22:00 na poziomie EUR/USD 1,0788 (+0,33% od 8:00, max. 1,0798 o g. 16:00 ), USD/JPY 112,58 (-0,54% od 8:00, min. 112,31 o g. 16:00). Zwrot akcji na rynkach G-10 oraz solidne dane makro z największych gospodarek Starego Kontynentu (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym) stanowiły korzystną kombinację dla walut regionu Europy Środkowo-Wschodniej, w tym dla złotego. Kurs EUR/PLN zdołał spaść do minimalnego poziomu 4,2869 (o g. 14:45), nienotowanego od 13 października. Podobny kierunek obrał rynek USD/PLN, który w najniższym punkcie osiągnął wartość 3,9776 (o g. 16:30). Notowaniom walut rynków wschodzących sprzyjał wzrost cen ropy (Brent: +0,07% do 56,80 USD/bbl, Crude: +0,37% do 53,86 USD/bbl) spowodowany nałożeniem amerykańskich sankcji na wybrane firmy i prominentnych obywateli Iranu w związku z ostatnimi próbami rakiet balistycznych, przeprowadzonymi przez Teheran. 
Przed nami
Brak istotnych publikacji makroekonomicznych nie wróży dziś wielkich emocji na rynkach walutowych. Można się więc spodziewać, że zmienność kursów będzie niewielka. Na rynku EUR/USD ewentualne wahania będą ograniczać najbliższe bariery techniczne: EUR/USD wsparcie: 1,0700, opór: 1,0820; Jeśli chodzi o rynek PLN to stabilna sesja może utrzymać apetyt na polską walutę (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2850, USD/PLN: 3,9700). Z drugiej strony wielu analityków zwraca uwagę, że potencjał wzrostowy złotego jest już ograniczony. Tym samym nie można wykluczyć realizacji zysków, dla której barierą będą punkty oporu EUR/PLN: 4,3500, USD/PLN:  4,0200. Zdecydowanie więcej adrenaliny dostarczy jutrzejsza publikacja danych dotyczących handlu zagranicznego USA, która będzie także okazją do protekcjonistycznych antydolarowych komentarzy ze strony nowej administracji w Waszyngtonie. Na horyzoncie jest także posiedzenie RPP (środa). O ile analitycy nie spodziewają się zmiany stóp NBP to warto zwrócić uwagę na konferencję prezesa Adama Glapińskiego oraz jego ocenę najnowszych wydarzeń w kraju i na świecie m.in. rosnącej fali protekcjonizmu.
Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.