Wzrost napięcia geopolitycznego i Biała Księga Brexitu zmniejszają apetyt na złotego. Dziś fokus na wynik NFP z USA.

(piątek, 03-02, 8:00)
Za nami
Większość najciekawszych wydarzeń ekonomicznych rozgrywała się wczoraj nad Tamizą. W Londynie swoje posiedzenie ws. brytyjskiej polityki monetarnej zakończył Bank Anglii, a rząd Teresy May opublikował tzw. Białą Księgę Brexitu, która zawiera szczegóły dotyczące strategii wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej. Komitet Polityki Pieniężnej BoE zgodnie z oczekiwaniami podjął decyzję o pozostawieniu głównej stopy referencyjnej na niezmienionym poziomie (0,25%) oraz utrzymał w obecnym kształcie swój program skupu aktywów. Zdecydowanie więcej emocji wzbudziło drugie wydarzenie. 77-stronicowy dokument przygotowany przez ministra ds. Brexitu Davida Davisa potwierdził obawy inwestorów, że strategia brytyjskiego rządu prowadzi do utraty dostępu Wielkiej Brytanii do wspólnego rynku UE. Treść Księgi ujawniła, że szczególny nacisk będzie położony na odzyskanie przez Brytyjczyków kontroli nad własnym systemem prawnym. Oczywisty wzrost ryzyka twardego Brexitu wywołał nerwową reakcję rynków walutowych. Pierwszy na liście do wyprzedaży był funt (GBP/USD min. 1,2510 dziś o g. 1:00, GBP/PLN min. 4,9942 o g. 16:00), następne euro (EUR/USD min. 1,0745 dziś o g. 4:30). Rykoszetem dostało się także walutom regionu Europy Środkowo - Wschodniej (CEE), w tym złotemu. W tym czasie kurs EUR/PLN wzrósł do maksymalnej wartości 4,3091 (o g. 13:45), zaś rynek USD/PLN powrócił powyżej psychologicznej bariery 4,0000. Zyski dolara wciąż ograniczał neutralny komunikat FOMC, który nieco zachwiał wiarą inwestorów w szybkie tempo normalizacji amerykańskich stóp. Indeks FedWatch opisujący prawdopodobieństwo marcowej podwyżki stóp w USA na podstawie zawartych transakcji spadł z 21% do 13,3%. Przysłowiową kulą u nogi dla zielonej waluty pozostaje także protekcjonistyczna polityka nowego prezydenta USA wywołująca obawy o amerykańską gospodarkę i liczne napięcia geopolityczne. Tylko wczoraj Donald Trump zdążył się pokłócić z premierem Australii Malcolmem Turnbullem i za pomocą twittera zaatakować Iran. W tej sytuacji trudno się dziwić, że rosnącym zainteresowaniem wśród inwestorów cieszył się wczoraj jen (USD/JPY min. 112,05 o g. 14 45), który w czasach zawirowań rynkowych stanowi bezpieczne schronienie dla kapitału. Wieczorny wzrost ryzyka geopolitycznego negatywnie wpłynął na notowania złotego (max. €/PLN: 4,3207 o g. 20:00, $/PLN: 4,0159 o g. 23:00).
Przed nami
Bezapelacyjnie najważniejszym wydarzeniem dzisiejszego dnia będzie styczniowy raport Departamentu Pracy USA (o g. 14:30) zawierający m.in. informacje na temat zmian zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (NFP) oraz stopy bezrobocia. Uśredniona prognoza rynkowa zakłada wzrost NFP z 156 tys. w grudniu do 175 tys. w styczniu oraz utrzymanie amerykańskiej stopy bezrobocia na niezmienionym poziomie 4,7%. Dobry prognostyk dla oficjalnych danych z rynku pracy stanowi środowy rewelacyjny wynik raportu ADP, który pokazał bardzo duży wzrost zatrudnienia w sektorze prywatnym w styczniu. Optymistyczne nastawienie do dzisiejszych danych potwierdzają analitycy JP Morgan, którzy spodziewają się 200 tys. nowych miejsc pracy. Dobre wyniki oraz zbliżający się weekend będą sprzyjać domykaniu pozycji i realizacji zysków (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0730). Powrót zainteresowania dolarem zwiększy presję na waluty rynków wschodzących, w tym na złotego i może pogłębić realizację zysków (punkty oporu EUR/PLN: 4,3500, USD/PLN: 4,0500). Z kolei słabe dane będą kolejnym argumentem za skracaniem pozycji w amerykańskiej walucie. W takim scenariuszu kurs EUR/USD będzie kontynuował trend wzrostowy w kierunku silnego punktu oporu 1,0860. W tym przypadku uwolniony kapitał może znów popłynąć w kierunku EM i Polski (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3000. USD/PLN: 3,9800). Wśród pozostałych informacji makroekonomicznych zza oceanu na uwagę zasługują indeksy PMI (o g. 15:45) i ISM (o g. 16:00) dla sektora usług oraz finalne dane nt. zamówień w przemyśle (o g. 16:00). Warto także pamiętać o wynikach PMI z Niemiec (g. 9:55), Eurolandu (g. 10:00) oraz z Wielkiej Brytanii (g. 10:30).
Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.