Wzrost oczekiwań na marcową podwyżkę stóp w USA i zwyżka cen ropy wsparły dolara i złotego. Dziś uwaga na publikację protokołu FED.

(środa, 22-02, 8:00)
Za nami
Rosnące ryzyko polityczne na Starym Kontynencie zwiększyło atrakcyjność inwestycji za oceanem, gdzie solidne fundamenty gospodarcze i jastrzębie sygnały z Banku Rezerwy Federalnej dają nadzieje na szybki wzrost oprocentowania dolara. Szanse na podwyżkę amerykańskich stóp procentowych w marcu lub w maju wzrosły po wypowiedziach Loretty Mester i Patricka Harkera z FED, powodując znaczny spadek kursu EUR/USD (min. 1,0504 dziś o g. 9:00). Największe wrażenie wywarły na inwestorach słowa Harkera, posiadającego w tym roku prawo głosu w FOMC, który wczoraj powiedział, że podwyżka stóp funduszy federalnych wchodzi w grę w przyszłym miesiącu. W rezultacie Indeks CME Group FedWatch opisujący prawdopodobieństwo podwyżki stóp w marcu na podstawie zawartych transakcji, wzrósł wczoraj z 17,7% do 22,1%. Przybliżenie perspektywy zaostrzenia polityki pieniężnej za oceanem podbiło również rentowność amerykańskich obligacji skarbowych (np. 10-letnie: +1,10 pb do 2,4310%). Co ciekawe dolar zyskał wobec wspólnej waluty mimo znakomitych wyników indeksów PMI dla sektora przemysłu w Niemczech, Francji i całej strefy euro, które osiągnęły w lutym najwyższą wartość od 2011 roku (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). Rozmiary umocnienia zielonej waluty zmniejszył jednak zaskakujący spadek aktywności w amerykańskiej gospodarce, zarówno w przemyśle (54,3 pkt. vs. prognoza 55,2 pkt.) jak i w usługach (53,9 pkt pkt. vs. 55,7 pkt.). Początkowo przepływ kapitału w stronę USA spowodował presję na waluty EM (max: EUR/PLN: 4,3179 o g. 11:00, USD/PLN: 4,0972 o g. 11:00) jednak ich straty zniwelowały optymistyczne doniesienia z rynku ropy (Brent: +1,02 % do 56,69 USD/bbl; Crude: +0,48 % do 54,25 USD/bbl). Ceny czarnego złota wsparły słowa Sekretarza Generalnego OPEC, Mohammada Barkindo, który na kongresie w Londynie powiedział, że w styczniu cel ograniczenia produkcji został zrealizowany w 90%, co jest najlepszym wynikiem w historii tego typu porozumień. Korzystne dla rynku paliwowego były także najnowsze prognozy analityków Citigroup, którzy podnieśli swoje szacunki dla ceny baryłki tego surowca do 55 USD w I kw. oraz 56 USD w II kw. Dzięki globalnej poprawie klimatu inwestycyjnego wczorajsza sesja zakończyła się dla złotego na plusie w stosunku do euro (EUR/PLN: -0,49% min. 4,2933 o g. 21:00), jak i do drożejącego globalnie dolara (USD/PLN: -0,07% min. 4,0711 o g. 21:30).
Przed nami
Niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem dzisiejszego dnia będzie publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC (o g. 20:00), w którym jak zawsze inwestorzy będą doszukiwać się wskazówek dotyczących dalszych planów Komitetu w sprawie zmiany poziomu stóp procentowych za oceanem. Ze względu na wzrost oczekiwań na podwyżkę FED w marcu największe zaskoczenie i zdecydowaną wyprzedaż zielonej waluty mógłby wywołać gołębi bądź neutralny ton protokołu (opór EUR/USD: 1,0600). Taki rozwój wydarzeń może premiować relatywnie wysoko oprocentowane waluty EM, w tym PLN (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2850, USD/PLN: 4,0300). Z kolei treść protokołu FED wspierająca podwyżkę stóp w przyszłym miesiącu będzie przemawiać za mocniejszym dolarem (wsparcie EUR/USD: 1,0500) i tym samym za słabszym złotym (punkty oporu EUR/PLN: 4,3360, USD/PLN: 4,1000). Wysokie prawdopodobieństwo tego scenariusza w swojej prognozie potwierdza Bank of America Merrill Lynch. Jego analitycy spodziewają się, że protokół ujawni zaniepokojenie członków FOMC ryzykiem związanym ze zbyt długim odwlekaniem zaostrzenia polityki monetarnej. Zanim to się wyjaśni warto zwrócić uwagę na nowe informacje ekonomiczne z Niemiec (indeks Ifo o g.10:00), z Wielkiej Brytanii (PKB w IV kw. o g. 10:30), z Eurolandu (Inflacja o g. 11:00) i z USA (sprzedaż domów na rynku wtórnym o g. 16:00) oraz na wypowiedź członka zarządu FED Jeremego Powella (g. 19:00).
Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.