Inwestorom w Paryżu i Frankfurcie puszczają nerwy. Złoty pozostaje mocny.

(wtorek, 07-02, 8:00)
Za nami
Z powodu braku nowych danych makroekonomicznych uwaga inwestorów koncentrowała się wczoraj na pesymistycznych doniesieniach z europejskiej sceny politycznej. Najwięcej negatywnych emocji dostarczyła Marine Le Pen, kandydatka antyunijnego Frontu Narodowego na prezydenta Francji (pierwsza tura głosowania 23 kwietnia). Swoją kampanię wyborczą zaczęła od radykalnej przemowy, w której stanowczo opowiedziała się za opuszczeniem Unii Europejskiej przez Francję. Dodała także, że tylko ona może ochronić Francuzów od islamskiego fundamentalizmu i globalizacji. Jej żarliwe wystąpienie zbiegło się w czasie ze skandalem politycznym, który wybuchł w poniedziałek wokół kandydata obozu centro-prawicowego Francois Fillona, wzmacniając obawy inwestorów przed Frexitem i naruszeniem jądra UE. Kolejne wstrząsy polityczne miały miejsce w Niemczech, gdzie niemiecka gazeta "Bild" ogłosiła zaskakujący wynik sondażu poparcia politycznego. Okazało się, że na niespełna osiem miesięcy przed wyborami parlamentarnymi przewagę uzyskała partia SPD bijąc w popularności CDU, kierowaną przez obecną kanclerz Angelę Merkel. Wzrost ryzyka politycznego w dwóch największych gospodarkach Eurolandu spowodował spadek kurs EUR/USD poniżej granicy 1,0700 (min. 1,0680 dziś o g. 8:15). Z tego samego powodu drożały obligacje skarbowe obu krajów, a indeksy giełdowe w Paryżu i Frankfurcie skierowały się "na południe". Za oceanem puszczają nerwy inwestorom na Wall Street i na rynku długu. Analitycy wskazują na możliwość opóźnienia realizacji planów Trumpa dotyczących obniżenia podatków dyskontowanych przez obecne wyśrubowane poziomy amerykańskich indeksów giełdowych i wysokie rentowności obligacji. Zachwianie wiary w prorozwojową i proinflacyjną agendę nowej administracji w Waszyngtonie zwiększyło popyt na bezpieczny dług USA mimo zbliżających się aukcji papierów skarbowych USA (62 mld USD w tym tygodniu). Wzrost ryzyka politycznego i zmniejszenie spreadu między rentownością amerykańskich i japońskich obligacji spowodowało wyprzedaż dolara za bezpiecznego jena (USD/JPY min.: 111,57 dziś o g. 1:30). Przetasowania w koszyku G-10 spowodowały zwrot akcji na rynkach wschodzących. Mimo optymistycznego początku wczorajszej sesji na rynku PLN (min.: EUR/PLN 4,2756 o g. 14:00, USD/PLN 3,9836 o g. 13:00) wraz ze wzrostem niepewności politycznej w Eurolandzie spadało zainteresowanie polską walutą. Po południu i wieczorem na rynkach EM nerwowość jeszcze wzrosła w związku z przeceną ropy (Brent: -1,62% do 55,88 USD/bbl; Crude: -1,43% do 53,09 USD/bbl) spowodowaną umocnieniem dolara wobec euro. Na zamknięciu rynku walutowego w Nowym Jorku o g. 22:00 kurs EUR/PLN wyniósł 4,2967, a USD/PLN 3,9965.
Przed nami
Głównym punktem programu dzisiejszej sesji będzie publikacja danych dotyczących handlu zagranicznego Stanów Zjednoczonych (o g. 14:30). Analitycy ostrzegają, że wyniki zza oceanu mogą być okazją do protekcjonistycznych i anty-dolarowych komentarzy ze strony Białego Domu. W przypadku kolejnych sygnałów nt. zbyt silnego dolara należy się liczyć z jego osłabieniem (punkt oporu EUR/USD: 1,0820). Przy założeniu uspokojenia globalnego klimatu inwestycyjnego, słabszy dolar zwiększy atrakcyjność złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2750, USD/PLN: 3,9700). Z kolei dobre dane amerykańskie mogą spowodować kontynuacje trendu spadkowego na rynku EUR/USD, który napotka na barierę techniczną: 1,0650. Odpływ kapitału za ocean może sprowokować realizacje zysku na rynku PLN (punkty oporu EUR/PLN: 4,3200, USD/PLN: 4,0200). Pesymistyczny scenariusz dla złotego w swojej średnioterminowej prognozie zakładają ekonomiści Deutsche Banku. Ich zdaniem na koniec roku kursy EUR/PLN oraz USD/PLN wzrosną odpowiednio do poziomów 4,55 oraz 4,70.
Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.