EUR i PLN zyskują na słabej sprzedaży detalicznej w USA. Dziś dane o inflacji z Polski i wnioski o zasiłek ze Stanów.

(czwartek, 14-05, 8:35)

Rynki w Europie
Mimo, że środowy kalendarz ekonomiczny pękał w szwach od ważnych publikacji makroekonomicznych, dane o sprzedaży detalicznej z USA zrobiły zdecydowanie największe wrażenie na uczestnikach rynków finansowych. A wszystko za sprawą zawiedzionych nadziei na potwierdzenie odbicia w gospodarce amerykańskiej w drugim kwartale, które zostały spotęgowane po piątkowej publikacji raportu Departamentu Pracy USA. Co prawda dane dotyczące sprzedaży detalicznej w marcu zostały zrewidowane w górę to jednak najważniejsze wyniki kwietniowe, zarówno ze sprzedażą samochodów jak i bez niej, były dużo gorsze od oczekiwań (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). W odpowiedzi na te informacje bank JP Morgan obniżył swoją prognozę zannualizowanego wzrostu gospodarczego w USA w II kwartale z 2,5% do 2,0%, natomiast rynek walutowy zareagował gwałtowną przeceną dolara. W konsekwencji do zamknięcia rynku hurtowego w Londynie kurs EUR/USD wzrósł o ponad 1% do poziomu 1,1352, a kurs USD/JPY spadł o ponad 0,6% do wartości 119,1. Dolarowi nie sprzyjała sytuacja na rynku długu, który po krótkim uspokojeniu powrócił do trendu spadkowego. Wczorajszy popołudniowy spadek cen papierów skarbowych spowodowany gorszymi od prognoz wynikami amerykańskimi doprowadził do wzrostu rentowności dziesięcioletnich obligacji niemieckich o 12,3 punktów bazowych z 0,599% przed ich publikacją do 0,722% w momencie zamknięcia rynku. Mieszane dane z gospodarek europejskich i spółek giełdowych oraz wyraźnie gorsze dane zza oceanu wyraźnie zaszkodziły większości indeksów giełdowych w kontynentalnej części Europy. Liderem spadków stał się niemiecki DAX, który negatywnie zareagował na spadek cen obligacji niemieckich i wzrost wartości euro (DAX: -1,05 %; CAC40: -0,26 %; FTSE: +0,97 %). Wyjątkiem wśród europejskich rynków akcji była giełda w Londynie, która zyskiwała wczoraj dzięki dobrym nastrojom po publikacji lepszych od oczekiwań danych z brytyjskiego rynku pracy oraz raportu BOE na temat inflacji i wzrostu gospodarczego. Bank Anglii obniżył perspektywy wzrostu gospodarczego dla Wielkiej Brytanii, co inwestorzy odebrali pozytywnie jako zapowiedź opóźnienia terminu podwyżki stóp procentowych. 

Rynek EUR/USD ...
Rynek PLN ...
Rynki w USA ...
Rynki w Azji ...
Kalendarz ekonomiczny ...
Komentarze i prognozy ... 
Punkty wsparcia i oporu ...


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej subskrypcji Blog FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez Infolinię WR (+48 22 790 79 00).
Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.


Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.