Rośnie niepokój o PLN po zaskakujących prognozach wyników I tury wyborów prezydenckich. EUR pod presją obaw o wynik spotkania Eurogrupy ws. Grecji.

(poniedziałek, 11-05, 8:45)

Rynki w Europie
W piątek przed południem wśród inwestorów najwięcej emocji budził zaskakujący wynik wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii. Wbrew przedwyborczym sondażom wybory na Wyspach zdecydowanie wygrała partia konserwatystów. Zdobycie większości mandatów w parlamencie brytyjskim przez ugrupowanie prowadzone przez premiera Davida Camerona wywołało euforię na rynkach finansowych, której rezultatem był gwałtowny dwuprocentowy wzrost wartości funta w stosunku do dolara i euro oraz zwyżka cen akcji na giełdzie w Londynie (FTSE: + 2,80%). Rosły głównie notowania banków (Barclays i RBS) oraz przedsiębiorstw budowlanych (Berkeley, Barratt, Persimmon, Taylor Wimpey). Wyniki wyborów w Zjednoczonym Królestwie nie odwróciły jednak uwagi inwestorów na obu półkulach od głównego wydarzenia zeszłego tygodnia jakim była piątkowa publikacja raportu Departamentu Pracy USA. Nerwowość jaka panowała na rynkach finansowych w tym dniu wynikała z kluczowego znaczenia danych z amerykańskiego rynku pracy dla FEDu i jego polityki monetarnej oraz ze sprzeczności pomiędzy wynikami środowego raportu ADP (gorszy od oczekiwań) i czwartkowymi danymi o liczbie wniosków o zasiłek (lepsze od oczekiwań). Ogłoszony popołudniu kwietniowy raport rządu Stanów Zjednoczonych okazał się neutralny (więcej szczegółów w naszym kalendarzu ekonomicznym) i wywołał mieszane reakcje rynków finansowych. Z jednej strony stopa bezrobocia i zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym poprawiły się i były zgodne lub niemal zgodne z prognozami. Z drugiej strony zmiana zatrudnienia w sektorze prywatnym i średnia płaca godzinowa okazały się gorsze od oczekiwań analityków. Zrewidowano  znacznie w dół dane za marzec, które miesiąc wcześniej spowodowały tak drastyczny spadek wartości dolara. W konsekwencji tych wyników wartość dolara w stosunku do euro wahała się w szerokim przedziale od 1,1286 do 1,1179 by na koniec sesji w Londynie zamknąć się na poziomie 1,1221, nieco niższym niż w czwartek 1,1261. Wyniki, które okazały się niewystarczające dla znaczącego umocnienia dolara były w sam raz by wywołać duży wzrost cen akcji na giełdach europejskich (DAX: +2,65 %; CAC40: +2,48 %). Inwestorzy w większości uznali, że dane z amerykańskiego rynku pracy choć generalnie dobre nie są jeszcze wystarczające by skłonić Bank Rezerwy Federalnej do podwyżki stóp w czerwcu, co mogłoby wywołać odpływ kapitału do USA. Piątkowa stabilizacja cen ropy (brent: - 0,29%, crude: + 0,73%) sprzyjała dalszemu uspokojeniu rynku długu w Europie. Niemieckie obligacje dziesięcioletnie odrobiły część strat z wcześniejszej, wielodniowej wyprzedaży, odnotowując spadek rentowności o 8 punktów bazowych, z 0,635% do 0,555%.


Rynek EUR/USD ...
Rynek PLN ...
Rynki w USA ...
Rynki w Azji ...
Kalendarz ekonomiczny ...
Komentarze i prognozy ... 
Punkty wsparcia i oporu ...

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej subskrypcji Blog FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez Infolinię WR (+48 22 790 79 00).
Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.


Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.