Przesunięcie oczekiwań podwyżek stóp w USA na grudzień rozbudza popyt na PLN i waluty EM. Dziś wstępny PKB Polski za I kw.

(piątek, 15-05, 08:35)

Rynki w Europie
W czwartek uwaga uczestników rynków finansowych koncentrowała się na nowych informacjach z USA dotyczących rynku pracy i inflacji. Waga wczorajszych danych była tym większa, że członkowie Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku jasno dali niedawno do zrozumienia, że uzależniają rozpoczęcie i tempo normalizacji (podnoszenia) amerykańskich stóp procentowych od bieżących danych na temat wzrostu zatrudnienia i powrotu inflacji do dwuprocentowego celu. Ostatnie publikacje danych z największej gospodarki świata, w tym środowy wynik sprzedaży detalicznej, znacznie osłabiły nadzieje inwestorów na powrót gospodarki amerykańskiej na ścieżkę szybkiego wzrostu w II kwartale. Na tym tle bardzo dobrze wypadła wczorajsza cotygodniowa publikacja liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, która znalazła się na najniższym poziomie od piętnastu lat. Niestety towarzyszące jej wyniki inflacji producentów rozczarowały, gdyż były niższe zarówno od poprzedniego pomiaru jak i od prognoz. W rezultacie uczestnicy rynku walutowego neutralnie odebrali nowe dane, ale w związku z utrzymującymi się obawami o dalsze odsunięcie w czasie podwyżek stóp w USA, kurs EUR/USD przez niemal całą sesję pozostawał powyżej granicy 1,1400. Na tym poziomie znajdował się ostatnio w styczniu tego roku. Słaby dolar w połączeniu z informacjami o nadprodukcji ropy spowodował spadek cen tego surowca (brent: do 66,36 USD, crude: 59,44 USD). Wczoraj, ze względu na obniżenie cen ropy, niskie wyniki inflacji producentów w USA i słaby popyt na aukcji amerykańskich trzydziestolatków, spadła także presja na ceny obligacji skarbowych. Rentowność niemieckich bundów z dziesięcioletnim terminem zapadalności po osiągnięciu szczytu 0,771% (tuż przed publikacją wyników amerykańskich) do zamknięcia sesji europejskiej spadła do poziomu 0,700%. Po tym jak Unia Europejska wprowadziła cła antydumpingowe na importowaną stal z Chin, Japonii, Rosji, Południowej Korei i Stanów Zjednoczonych gwałtownie wzrosły ceny akcji producentów stali, a z nimi indeksy większości giełd w Europie (DAX: +1,84 %; CAC40: +1,36 %; FTSE: +0,38 %). Na przykład wartość fińskiego producenta Outokumpu wzrosła o 6,7%, a Arcelormittala o 5%.

Rynek EUR/USD ...
Rynek PLN ...
Rynki w USA ...
Rynki w Azji ...
Kalendarz ekonomiczny ...
Komentarze i prognozy ... 
Punkty wsparcia i oporu ...


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej subskrypcji Blog FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez Infolinię WR (+48 22 790 79 00).
Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.


Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.