USD rośnie dzięki spadającej ropie i niskim wnioskom o zasiłek. PLN odzyskuje siły po wyprzedaży obligacji. Dziś ważny raport Departamentu Pracy USA.

(piątek, 08-05, 8:45)


Rynki w Europie
Czwartkowa sesja na europejskich rynkach kapitałowych miała bardzo dynamiczny charakter. Tematem dnia stała się cotygodniowa publikacja liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA, która okazała się znacznie lepsza od oczekiwań (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym) i niewiele większa od rekordowo niskiego wyniku z poprzedniego tygodnia (najlepszego od kwietnia 2000 roku). Informacja ta kreśli dużo lepszy obraz sytuacji na rynku pracy USA w porównaniu do kwietniowego raportu ADP, ogłoszonego w środę i stanowi dobry prognostyk przed dzisiejszą publikacją bardzo ważnego raportu Departamentu Pracy USA. Wczoraj inwestorzy z uwagą śledzili także sytuację na rynku ropy oraz na europejskim rynku długu, które ostatnio istotnie rzutowały na notowania innych aktywów. W czwartek na pierwszy plan wyszły obawy o utrzymanie nadprodukcji ropy, które wywołały korektę spadkową cen tego surowca spychając je z rekordowo wysokich poziomów, nienotowanych od grudnia zeszłego roku (brent: - 2,73% do 65,20 USD, crude: - 2,82% do 58,62 USD). Przecena na rynku ropy zahamowała trwającą od wielu dni wyprzedaż na europejskim rynku długu. W szczytowym punkcie rentowność dziesięcioletnich obligacji Niemiec osiągnęła wczoraj 0,777% rosnąc o kolejne 14 0punktów bazowych, by finalnie na koniec sesji spaść o 19,8 punktów bazowych do poziomu 0,579 %. Istotny wpływ na nastroje uczestników rynku miały także nowe doniesienia na temat stanu i perspektyw negocjacji w sprawie programu pomocy dla Grecji. W czwartek do zera spadły nadzieje na osiągnięcie porozumienia w tej sprawie przez Grecję i jej wierzycieli na najbliższym, poniedziałkowym spotkaniu Eurogrupy. W środę Jeroen Dijsselbloem, szef Eurogrupy powiedział, że jest jeszcze zbyt wiele spraw do rozwiązania by realistycznie liczyć na ich zamknięcie do poniedziałku. Wszystkie te czynniki (niska liczba wniosków o zasiłek w USA, spadek cen ropy i wzrost ryzyka ws. Grecji) zagrały wczoraj na korzyść dolara. Kurs EUR/USD po porannym wzroście do pułapu 1,1391 spadł do minimalnej wartości 1,1243. Na giełdach europejskich po porannej wyprzedaży spowodowanej nerwową sytuacją na rynku długu, niższymi od oczekiwań zamówieniami w przemyśle niemieckim i doniesieniami w sprawie dalekiej perspektywy porozumienia Grecji z wierzycielami na rynek powrócił optymizm wspierany korektą na rynku długu i gorszym od oczekiwań wynikiem amerykańskiego raportu Challengera. Na wyspach brytyjskich popyt na akcje hamowały obawy o wynik wczorajszych wyborów do parlamentu. W rezultacie większość europejskich parkietów zamknęła czwartkową sesję na neutralnych poziomach (DAX: + 0,51%; CAC40: - 0,29%; FTSE100: + 0,36%).

Rynek EUR/USD ...
Rynek PLN ...
Rynki w USA ...
Rynki w Azji ...
Kalendarz ekonomiczny ...
Komentarze i prognozy ... 
Punkty wsparcia i oporu ...


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej subskrypcji Blog FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez Infolinię WR (+48 22 790 79 00).
Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.


Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.