EUR i PLN zyskują dzięki słabemu raportowi ADP z USA. Dziś wybory w Wielkiej Brytanii i nowe dane z rynku pracy USA.

(czwartek, 07-05, 8:45)

Rynki w Europie
W środę głównym wydarzeniem na rynkach finansowych była publikacja miesięcznego raportu ADP na temat zatrudnienia w sektorze prywatnym USA. Istotny wpływ na przebieg notowań miały także najnowsze wyniki indeksów PMI dla sektora usług z największych gospodarek światowych, sytuacja na rynku ropy oraz informacje o postępie rozmów ws. warunków pomocy finansowej dla zadłużonej Grecji. Ogłoszone w środę słabe wyniki Raportu ADP (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym) podważyły oczekiwanie inwestorów na szybki powrót gospodarki amerykańskiej na ścieżkę wysokiego wzrostu po zimowym spowolnieniu i zwiększyły wagę raportu Departamentu Pracy USA, który będzie opublikowany w dniu jutrzejszym. W Europie inwestorzy nie otrzymali wczoraj jasnych sygnałów co do dalszego kierunku rozwoju gospodarki UE. Niższy od oczekiwań wynik indeksu PMI dla przemysłu Niemiec równoważyły lepsze od prognoz wyniki indeksów PMI strefy euro i Wielkiej Brytanii. W wyniku oddziaływania tych czynników, wczoraj w Europie kurs EUR/USD wzrósł z poziomu 1.1245 do pułapu 1,1341. Dolarowi zaszkodziła także postępująca zwyżka cen ropy, którą nakręcały wtorkowe informacje z Libii (zakłócenia dostaw) i Arabii Saudyjskiej (wzrost cen dla dostawców z Europy). Zaskakująca środowa informacja o spadku amerykańskich zapasów ropy spowodowała wzrost jej cen do rekordowego poziomu (brent: 69,31 USD, crude: 62,19 USD). Dopiero doniesienia o prawdopodobnym utrzymaniu przez kartel OPEC strategii zwiększania udziałów w rynku oraz informacja o możliwości szybkiego przywrócenia wysokiego eksportu irańskiej ropy po zniesieniu sankcji wywołały realizację zysków i gwałtowną przecenę tego surowca. Z powodu poważnych rozbieżności pomiędzy kredytodawcami Grecji, KE, MFW negocjacje ich przedstawicieli uległy zahamowaniu – oświadczył wczoraj rząd w Atenach w wydanym komunikacie. Te informacje tonowała wypowiedź Yanisa Varoufakisa, ministra finansów Grecji, który powiedział, że po wtorkowych rozmowach w Paryżu i Brukseli oczekuje potwierdzenia przez Eurogrupę postępów w przygotowaniu porozumienia. Mieszane sygnały z gospodarki europejskiej i w sprawie rozmów Grecji z jej wierzycielami przyczyniły się do niewielkich wzrostów na rynkach akcji (DAX: + 0,20%; CAC40: + 0,15%; FTSE100: - 0,23%). Natomiast rosnące ceny ropy wywierały presję na rynek długu. Pod wpływem wzrostu oczekiwań inflacyjnych spowodowanych wzrostem cen ropy inwestorzy kontynuowali wyprzedaż papierów dłużnych krajów europejskich. Na przykład rentowność dziesięcioletnich obligacji Niemiec wzrosła w środę o kolejne 5,2 punktu bazowego z 0,535 % do 0,587 %. 

Rynek EUR/USD ...
Rynek PLN ...
Rynki w USA ...
Rynki w Azji ...
Kalendarz ekonomiczny ...
Komentarze i prognozy ... 
Punkty wsparcia i oporu ...


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej subskrypcji Blog FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez Infolinię WR (+48 22 790 79 00).
Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.


Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.