Postęp w negocjacjach Grecji wspiera EUR. Ponowna wyprzedaż na rynku długu.

(wtorek, 12-05, 8:35)

Rynki w Europie
W poniedziałek największy wpływ na nastroje panujące na rynkach finansowych miała sprawa pomocy finansowej dla Grecji, która była dyskutowana podczas wczorajszego spotkania Eurogrupy w Brukseli. Ministrowie finansów strefy euro potwierdzili wczoraj postęp w negocjacjach z Grecją jednak stwierdzili, że potrzebne jest więcej czasu na zawarcie całościowego porozumienia, które pozwoli na uruchomienie ostatniej transzy pomocy (7,2 mld EUR). Inwestorzy obawiali się, że przedłużające się negocjacje uniemożliwią dzisiejszą spłatę 750 mln EUR zobowiązań Grecji wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Natomiast wczoraj popołudniu agencja Reuters poinformowała, że Grecja uruchomiła już procedurę spłaty zobowiązań wobec MFW. Powolny proces negocjacji Grecji z jej wierzycielami i piątkowe wyniki z gospodarki niemieckiej negatywnie rzutowały na wartość wspólnej waluty, która wczoraj traciła wobec dolara. Kurs EUR/USD spadł w poniedziałek do 1,1145. Amerykańskiej walucie pomagały piątkowe dane z rynku pracy USA oraz stabilizacja na rynku ropy wspierana informacjami o ponownym uruchomieniu części odwiertów w USA w związku z niedawnym wzrostem cen tego surowca. Oprócz Grecji istotnym czynnikiem ryzyka dla inwestorów była wczoraj sytuacja na rynku długu. Po dwudniowej przerwie na rynek powróciła bessa spowodowana względami technicznymi i zbliżającymi się aukcjami obligacji dodatkowo zwiększającymi ich podaż. W wyniku powrotu fali wyprzedaży rentowność dziesięcioletnich obligacji niemieckich wzrosła o 7,3 punktów bazowych, z 0,539 % do 0,612%. Nienajlepsze sygnały z rynku długu i ciągnące się negocjacje z Grecją negatywnie wpływały na europejskie rynki akcji (DAX - 0,31%; CAC40: - 1,23%; FTSE: - 0,36%). W poniedziałek jednym z największych przegranych była francuska spółka Airbus, której akcje straciły 3,5% po tym jak w ostatni weekend doszło do katastrofy prototypu nowego samolotu wojskowego tej firmy.


Rynek EUR/USD ...
Rynek PLN ...
Rynki w USA ...
Rynki w Azji ...
Kalendarz ekonomiczny ...
Komentarze i prognozy ... 
Punkty wsparcia i oporu ...


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej subskrypcji Blog FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez Infolinię WR (+48 22 790 79 00).
Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.


Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.