Wynik wyborów prezydenckich w Polsce zwiększa niepewność inwestorów i osłabia złotego. USD zyskuje dzięki rosnącej inflacji bazowej w USA.

 (poniedziałek, 25-05, 08:30)


Rynki w Europie
W piątek największe zainteresowanie inwestorów wzbudziły dane na temat inflacji w USA oraz wystąpienie publiczne Janet Yellen, prezes FED. Amerykańska polityka monetarna znajduje się w punkcie zwrotnym dlatego ekonomiści i uczestnicy rynku od dłuższego czasu zadają sobie pytanie o to kiedy i w jakim tempie będzie podnoszona stopa funduszy federalnych. Piątkowe dane wskazują na pożądany wzrost amerykańskiej inflacja bazowej CPI (bez cen energii i żywności). Osiągnięcie dwuprocentowego celu inflacyjnego jest obok pięcioprocentowej stopy bezrobocia jednym z dwóch podstawowych celów FED, które warunkują podniesienie stóp w USA. W związku z tym inwestorzy odebrali informacje o inflacji jako zapowiedź przyspieszenia cyklu podwyżek reagując m.in. gwałtownym wzrostem wartości dolara. W najniższym punkcie kurs EUR/USD spadł do poziomu 1,1002, nienotowanej od czterech tygodni. Z kolei kurs USD/JPY wzrósł do pułapu 1,2157, najwyższego od początku marca. Droższy dolar wywołał przecenę na rynku ropy (ropa brent: -1,41%; ropa crude: -1,27%), której dodatkowo sprzyjały informacje z firmy Baker Hughes o niewielkim spadku liczby czynnych odwiertów w USA (z 560 do 659). Mimo lepszych od oczekiwań wyników indeksu Instytutu IFO i zgodnych z prognozami wyników niemieckiego PKB, jak również spadku wartości wspólnej waluty w piątek notowania większości rynków akcji w Europie pozostały stabilne (DAX: -0,42 %; CAC40: -0,07 %; FTSE100: +0,26 %). Inwestorzy giełdowi neutralnie odebrali poranną wypowiedź szefa ECB, Mario Draghiego na forum bankierów centralnych w Portugalii, który stwierdził, że mimo działań podjętych w celu pobudzenia europejskiej gospodarki, aktualna sytuacja ekonomiczna Eurolandu nadal pozostaje daleka od oczekiwań. Notowaniom wspólnej waluty oraz akcji europejskich nadal ciążyła sprawa zadłużenia Grecji i ewentualnej pomocy finansowej wierzycieli uzależnionej od reform gospodarczych. W piątek rano w Rydze Angela Merkel, kanclerz Niemiec wspólnie z Francoisem Hollandem, francuskim prezydentem zaoferowała Aleksisowi Ciprasowi premierowi Grecji pomoc i wsparcie, podkreślając, że do kompromisu potrzeba jeszcze bardzo dużo intensywnej pracy.


Rynek EUR/USD ...
Rynek PLN ...
Rynki w USA ...
Rynki w Azji ...
Kalendarz ekonomiczny ...
Komentarze i prognozy ... 
Punkty wsparcia i oporu …


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej subskrypcji Blog FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez Infolinię WR (+48 22 790 79 00).
Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.


Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.