PLN odzyskuje siłę dzięki polskim eksporterom. EUR traci przez wzrost presji wierzycieli na reformy w Grecji i rosnące ryzyko jej niewypłacalności. Dziś szereg ważnych danych z USA.

 • Rynki w Europie
  Poniedziałkowa sesja na rynkach finansowych miała relatywnie spokojny przebieg wynikający z braku wydarzeń makroekonomicznych dużej rangi oraz zamknięcia rynków brytyjskiego, niemieckiego i amerykańskiego z powodu świąt. Inwestorzy w tym dniu pozostawali jeszcze pod wpływem piątkowego wystąpienia Janet Yellen, szefowej FEDu oraz nowych doniesień w sprawie sytuacji finansowej Grecji i stanu jej negocjacji z wierzycielami. Duży wpływ na lokalne rynki miały wyniki wyborów prezydenckich w Polsce i regionalnych w Hiszpanii. W Europie podobnie jak w Azji uczestnicy rynku przyjęli wystąpienie Yellen z przekonaniem, że istnieje duże prawdopodobieństwo rozpoczęcia zacieśnienia przez FED jego polityki monetarnej jeszcze w tym roku. Według jej opinii spowolnienie gospodarki amerykańskiej w pierwszym kwartale miało przejściowy charakter i wzrost gospodarczy powinien już wkrótce przyspieszyć. W poniedziałek jastrzębi wydźwięk piątkowej wypowiedzi Yellen tonował jej zastępca, Stanley Fischer, który w wywiadzie dla agencji Reuters powiedział, że rynki finansowe przeceniają znaczenie pierwszej podwyżki stóp w USA, ponieważ proces ich normalizacji będzie trwał wiele lat. Według niego Bank Rezerwy Federalnej, prowadzący ekspansywną politykę monetarną, spodziewa się podniesienia amerykańskich stóp procentowych do poziomu 3,25 i 4,00% dopiero w 2017 lub 2018 roku.  W poniedziałek rano inwestorzy europejscy zdyskontowali obiecujące wyniki inflacji bazowej w USA i jastrzębie opinie Yellen, obniżając kurs EUR/USD do poziomu 1,0959. Wypowiedź Fischera nie wpłynęła istotnie na notowania dolara, gdyż została zneutralizowana przez nowe negatywne doniesienia na temat Grecji. Z informacji przekazanych przez Finacial Times, wynika, że wierzyciele Hellady (MFW, ECB, KE) usztywnili swoje stanowisko i domagają się od niej kompleksowych reform. Twardsze podejście MFW poparli prezydent Francji, Francois Holland oraz kanclerz Niemiec, Angela Merkel. Ponadto Nikos Wucis, grecki minister spraw zagranicznych w wywiadzie jakiego udzielił krajowej telewizji, stwierdził, że Grecja nie spłaci w przyszłym miesiącu kolejnej raty kredytu do MFW, a Yanis Varoufakis, minister finansów Hellady tłumaczył, że jego kraj zrobił ogromny postęp w negocjacjach i kolejny krok powinny zrobić wierzyciele. Wysokie ryzyko bankructwa Grecji i jej opuszczenia strefy euro oraz niższa płynność rynku spowodowana świętami w największych gospodarkach Unii negatywnie zaważyły na cenach akcji w Europie (CAC40: -0,50 %; IBEX35: -2,01 %). Inwestorzy w Madrycie zaskoczeni słabym wynikiem rządzącej Partii Ludowej i skalą sukcesu populistycznej partii Podemos w lokalnych wyborach wyprzedawali akcje hiszpańskich spółek. 
  Rynek EUR/USD ...
  Rynek PLN ...
  Rynki w USA ...
  Rynki w Azji ...
  Kalendarz ekonomiczny ...
  Komentarze i prognozy ... 
  Punkty wsparcia i oporu …

               
  Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej subskrypcji Blog FX.

  Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez Infolinię WR (+48 22 790 79 00).
  Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


  Życzymy udanych transakcji,
  Zespół Wspólnego Rynku.  Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.