USD wyhamowuje spadki, a PLN traci po wnioskach o zasiłek w USA najlepszych od 15 lat. Dziś PMI w UE i zamówienia w USA.

(poniedziałek, 04-05, 08:35)

Rynki w Europie
Czwartek był na rynkach kapitałowych nie tylko ostatnim dniem miesiąca, ale w wielu krajach także ostatnim dniem roboczym przed długim weekendem. Głównymi tematami zainteresowania inwestorów w tym dniu był nadal środowy wynik amerykańskiego PKB i komunikat FOMC oraz publikacje kolejnych informacji makroekonomicznych zza oceanu. Zdaniem członków FOMC, seria gorszych od oczekiwań danych ekonomicznych z gospodarki amerykańskiej w ostatnich tygodniach (w tym wynik PKB w pierwszym kwartale) została spowodowana czynnikami przejściowymi (surowa zima, silny dolar, taniejąca ropa). Jednak aby potwierdzić diagnozę FED, inwestorzy czekają na nowe dane. W czwartek z pewnością się nie zawiedli, gdyż informacje na temat złożonych nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych bardzo pozytywnie zaskoczyły wszystkich analityków. Liczba wniosków spadła z 296 tys. do 262 tys., czyli do najniższego poziomu od 15 lat. Istotnie wzrósł także indeks Chicago PMI (z 46,3 pkt. do 52,3 pkt.). Jedynie dane dotyczące dochodów i wydatków Amerykanów okazały się tylko trochę słabsze od oczekiwań rynkowych. W rezultacie opublikowane informacje spowodowały wyhamowanie trendu wzrostowego EUR/USD z ostatnich dni, gdyż odżyły nadzieje uczestników rynku na czerwcową podwyżkę stóp w USA. Po ogłoszeniu danych, w najniższym punkcie kurs EUR/USD spadł do poziomu 1,1130, jednak dalszemu umocnieniu dolara nie sprzyjała sytuacja na rynku ropy, gdzie utrzymywała się presja na wzrost cen wywołana środowymi informacjami o znacznie mniejszym od oczekiwań wzroście zapasów ropy w USA. Na rynku długu trwała wyprzedaż europejskich papierów skarbowych spowodowana rosnącym przekonaniem o irracjonalności dotychczasowych niskich, a nierzadko ujemnych, poziomów rentowności. W jej wyniku rentowność dziesięcioletnich obligacji niemieckich wzrosła o 8,1 punktu bazowego z 0,284% do 0,365%. Z kolei na europejskich rynkach giełdowych obserwowaliśmy wyhamowanie spadków cen akcji wywołane stabilizacją kursu euro, pozytywnymi informacjami z gospodarki USA oraz zbliżającym się długim weekendem. Większość rynków zakończyła swoje czwartkowe notowania neutralnie (DAX: +0,19 %; CAC40: +0,14 %), a pozytywnie wyróżniła się giełda w Londynie, gdzie indeks FTSE100 uznawany za barometr brytyjskiej gospodarki na koniec sesji zamknął się na wyraźnym plusie (FTSE100: +1,35 %).

Rynek EUR/USD ...
Rynek PLN ...
Rynki w USA ...
Rynki w Azji ...
Kalendarz ekonomiczny ...
Komentarze i prognozy ... 
Punkty wsparcia i oporu ... 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej subskrypcji Blog FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez Infolinię WR (+48 22 790 79 00).
Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji.
Zespół Wspólnego Rynku


Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.