EUR i PLN zyskują dzięki doniesieniom o bliskim porozumieniu Grecji z wierzycielami. Dziś publikacja wniosków o zasiłek w USA.

(czwartek, 28-05, 08:30)

Rynki w Europie
Środowa sesja na rynkach finansowych przebiegała pod znakiem dużej zmienności cen aktywów. Pomimo braku publikacji ważnych danych makroekonomicznych utrzymywała się spora nerwowość podsycana przez nowe informacje w sprawie Grecji oraz wypowiedź Jeffrey'a Lackera, prezesa oddziału Rezerwy Federalnej w Richmond i członka FOMC z prawem głosu w sprawach polityki pieniężnej. Podczas wczorajszego wystąpienia na uniwersytecie w Luizjanie Lacker stwierdził, że czerwiec to dobry termin na rozważenie pierwszej (od wielu lat) podwyżki stóp procentowych w USA. Jego zaskakująca opinia wywołała duże umocnienie dolara w stosunku do euro, a kurs EUR/USD w najniższym punkcie spadł do poziomu 1,0819. Podatność wspólnej waluty na spadek wartości wynikała także z obaw inwestorów o skutki potencjalnego bankructwa Grecji. Jak doniosły media w miniony piątek grecki premier, Aleksis Tsipras rozmawiał telefonicznie z amerykańskim sekretarzem skarbu Jackiem Lew. Ze względu na brak szczegółów dotyczących rozmowy, analitycy spekulowali, że mogła to być próba wciągnięcia USA w rozgrywkę pomiędzy Helladą a jej kredytodawcami. Reuters poinformował, że Jack Lew podczas wtorkowego przemówienia na London School of Economics, powiedział, że sprawa Grecji wymaga konstruktywnego i pragmatycznego rozwiązania, aby uniknąć nieprzewidywalnych konsekwencji dla społeczeństwa i globalnej gospodarki. Jeszcze przed zamknięciem sesji europejskiej agencja Bloomberg podała nieoficjalną informację z anonimowego źródła greckiego, że nastąpiło znaczące zbliżenie stanowisk pomiędzy Grecją i jej wierzycielami. W nieco późniejszej wypowiedzi premier Tsipras ujawnił, że potencjalne porozumienie będzie pozytywne dla greckiej gospodarki i nie będzie stanowiło żadnego zagrożenia dla greckich emerytur, pensji, banków i depozytów. Informacje te wywołały przypływ optymizmu inwestorów. W rezultacie zmiany nastrojów wspólna waluta odrobiła większość wczorajszych strat wobec dolara, a cena dziesięcioletnich obligacji Niemiec spadła do poziomu otwarcia sygnalizując zmniejszenie ryzyka inwestycyjnego. Rewelacje w sprawie potencjalnego porozumienia Grecji z wierzycielami spowodowały gwałtowny wzrost cen akcji na niemal wszystkich europejskich rynkach akcji (DAX: + 1,26%; CAC40: + 1,95%; FTSE100: + 0,77 %). Liderem wzrostu była giełda w Atenach, gdzie wartość akcji poszybowała w górę o 3,5%. 

Rynek EUR/USD ...
Rynek PLN ...
Rynki w USA ...
Rynki w Azji ...
Kalendarz ekonomiczny ...
Komentarze i prognozy ... 
Punkty wsparcia i oporu …


             
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej subskrypcji Blog FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez Infolinię WR (+48 22 790 79 00).
Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.


Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.