Dolar drożeje dzięki rosnącym zamówieniom. Fokus na dane z rynku pracy USA i Grecję.

(wtorek, 05-05, 8:45)

Rynki w Europie
Nowy tydzień rozpoczął się na rynkach finansowych na nieco zwolnionych obrotach, gdyż w Japonii i Wielkiej Brytanii poniedziałek był dniem wolnym od pracy z powodu świąt. Mimo niższych obrotów i mniejszej płynności, uczestnicy rynku nie mogli wczoraj narzekać na brak emocji z powodu publikacji wielu danych makroekonomicznych z Europy i USA oraz toczących się negocjacji Grecji z jej wierzycielami. Wskaźniki PMI dla przemysłu w Niemczech i strefie euro okazały się w kwietniu nieco wyższe od oczekiwań ale niższe od wyników z marca. Z kolei indeks Sentix obrazujący oczekiwania inwestorów w Eurolandzie był w maju niższy zarówno od prognoz jak i od wyniku z poprzedniego miesiąca. Pod wpływem tych danych wartość dolara rosła wczoraj w relacji do euro osiągając w najniższym punkcie poziom 1,1130. Dalszy spadek notowań euro zahamowały doniesienia agencji Reuters, która poinformowała wczoraj, że Grecja od czwartku prowadziła w Brukseli owocne rozmowy ze swoimi wierzycielami, które doprowadziły do porozumienia w punktach, gdzie kompromis jest najbardziej możliwy. Grecji zależy aby obiecane środki finansowe w wysokości 7,2 mld euro uwolnić dla niej jak najszybciej ze względu na wiszące nad nią widmo bankructwa. Rosnącemu w siłę dolarowi nie sprzyjała także sytuacja na rynku ropy, gdzie ceny wzrosły do rekordowego poziomu w tym roku w związku z informacjami firmy Baker Hughes o malejącej liczbie aktywnych odwiertów w USA (najmniejsza od 21 tygodni) oraz danymi firmy Genscape, która zaraportowała spadek amerykańskich dostaw w węźle w Cushing w końcu kwietnia. Informacje te zostały wkrótce zrównoważone doniesieniami o rekordowej produkcji ropy w krajach OPEC, które spowodowały spadek cen tego surowca i wsparły wzrost wartości dolara. Równie korzystne dla amerykańskiej waluty okazały się dane z USA na temat zamówień w przemyśle i na dobra trwałego użytku, które znacznie wzrosły w kwietniu i były wyższe od oczekiwań. Na europejskich rynkach giełdowych większość europejskich indeksów zamknęła się na plusie (DAX: 1,44 %; CAC40: 0,70 %), głównie dzięki doniesieniom ws. Grecji i korzystnym informacjom ze spółek. Liderami wzrostów były Syngenta i Adidas, których akcje wzrosły odpowiednio o 8% i 3,5%. Na europejskim rynku długu trwała przecena, która spowodowała, że rentowność dziesięcioletnich obligacji niemieckich wzrosła o kolejne 8,9 pb. z 0,365% do 0,454%. 

Rynek EUR/USD ...
Rynek PLN ...
Rynki w USA ...
Rynki w Azji ...
Kalendarz ekonomiczny ...
Komentarze i prognozy ... 
Punkty wsparcia i oporu ...

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej subskrypcji Blog FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.


Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa.
Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.