Kolejne złe dane z USA osłabiają USD. Rośnie apetyt na PLN dzięki PKB i spadkowi ryzyka w regionie CEE.

(poniedziałek, 18-05, 08:55)

Rynki w Europie
W piątek w centrum zainteresowania uczestników rynków finansowych znajdowały się nowe wiadomości makroekonomiczne z gospodarki amerykańskiej. Po środowych złych danych na temat sprzedaży detalicznej i czwartkowej dobrej informacji dotyczącej wniosków o zasiłek dla bezrobotnych rośnie niepewność ekonomistów w sprawie tego, czy spowolnienie gospodarki amerykańskiej w pierwszym kwartale miało przejściowy charakter. W tej sytuacji piątkowa publikacja gorszych od oczekiwań danych na temat produkcji przemysłowej i wykorzystania mocy produkcyjnych stała się wystarczającym pretekstem do wznowienia korekty wzrostowej i konsolidacji kursu EUR/USD powyżej granicy 1,1400. Pogarszający się obraz amerykańskiej gospodarki potwierdziły także zaskakująco słabe wyniki indeksów NY Empire State oraz Uniwersytetu Michigan. W niedzielę niemiecki minister gospodarki Sigmar Gabriel oświadczył w wywiadzie dla Bild am Sonntag, że Grecja otrzyma kolejną pomoc finansową tylko, wówczas kiedy przeprowadzi konieczne reformy, na co obecny grecki rząd nie chce wyrazić zgody. Piątkowe umocnienie wspólnej waluty świadczy o tym, że obawy inwestorów o wzrost gospodarczy w USA przeważają nad niepokojem o przyszłość Grecji w strefie euro. Zwyżkę kursu euro wspiera od kilku tygodni duża zmienność na europejskim rynku długu, gdyż w ostatnich miesiącach to właśnie rosnące spready pomiędzy rentownością amerykańskich i europejskich obligacji skarbowych były jednym z głównych argumentów napędzających przepływ kapitału z Europy do Stanów Zjednoczonych. Różnica pomiędzy rentownościami dziesięcioletnich papierów skarbowych USA i Niemiec spadła w ciągu ostatniego miesiąca ze 180 punktów bazowych do 153, czyniąc te ostatnie bardziej atrakcyjnymi. W piątek cena dziesięcioletnich bundów niemieckich wzrosła, a ich rentowność spadła o 4 punkty bazowe z 0,666 % do 0,626 %. Piątkowy wzrost cen obligacji wspierany wypowiedzią prezesa EBC, Mario Draghiego, nie uchronił europejskich rynków giełdowych przed przeceną, spowodowaną m.in. wzrostem wartości euro i spadkiem cen ropy (DAX: -0,98 %; CAC40: -0,71 %; FTSE100: -0,18 %).

Rynek EUR/USD ...
Rynek PLN ...
Rynki w USA ...
Rynki w Azji ...
Kalendarz ekonomiczny ...
Komentarze i prognozy ... 
Punkty wsparcia i oporu ...


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej subskrypcji Blog FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez Infolinię WR (+48 22 790 79 00).
Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.


Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.