EUR i PLN mocniejsze po gorszych danych z rynku pracy USA. Niepewność dotycząca zbliżających się rozstrzygnięć ws. Grecji. Dziś spotkanie G-7.

(piątek, 29-05, 08:20)

Rynki w Europie
W czwartek zainteresowanie uczestników rynków finansowych koncentrowało się na publikacji nowych danych z amerykańskiego rynku pracy oraz na kolejnych doniesieniach w sprawie przebiegu kluczowej fazy negocjacji Grecji z jej wierzycielami. W środę obiegła rynek nieoficjalna wiadomość z obozu greckiego na temat zbliżenia stanowisk i przygotowywania wstępnej wersji porozumienia ws. pomocy finansowej dla Grecji w zamian za reformy, wywołując falę optymizmu wśród inwestorów. Jednak w czwartek ich pozytywne oczekiwania zostały mocno ostudzone przez europejskiego komisarza, Valdisa Dombrovskisa w wypowiedzi dla agencji Reutersa oraz przez ministra finansów Niemiec Wolfganga Schaeuble w wywiadzie dla telewizji ARD. Głos zabrała także Christine Lagarde, szefowa MFW, która według  Reutersa stwierdziła, że kompleksowe rozwiązanie problemu zadłużenia Grecji w najbliższych dniach jest bardzo mało prawdopodobne. W reakcji na te doniesienia kurs EUR/USD spadł wczoraj z pułapu 1,0943 do poziomu 1,0885. Efekt ten został jednak dość szybko zrównoważony przez wczorajszą cotygodniową publikację liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA, która okazała się gorsza od prognoz (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). Znaczenie wczorajszych danych było szczególnie duże dla graczy rynkowych, ponieważ Rezerwa Federalna uzależnia rozpoczęcie i tempo podnoszenia amerykańskich stóp procentowych od bieżących danych na temat wzrostu zatrudnienia i powrotu inflacji do dwuprocentowego celu. W związku rozczarowującymi danymi z rynku pracy oraz w ślad za drożejącą ropą po informacji z USA o spadku zapasów tego surowca do zamknięcia rynku hurtowego w Londynie kurs EUR/USD wrócił do poziomu 1,0913. Wczorajsza sesja na europejskich rynkach akcji przebiegała pod znakiem niepewności w sprawie rozwiązania problemu greckiego zadłużenia. Po środowej euforii zakupów w czwartek na giełdach w Europie dominowały spadki (DAX: -0,79%; CAC40: -0,86%; FTSE: -0,03%). W oczekiwaniu na nowe impulsy i rozstrzygnięcia w sprawie zadłużenia Grecji rynek długu pozostał zamknięty w wąskim przedziale wahań. Sprawa Grecji znajduje się na agendzie rozpoczynającego się dziś spotkania ministrów finansów i bankierów centralnych Grupy G-7 (najbogatszych państw świata).

Rynek EUR/USD ...
Rynek PLN ...
Rynki w USA ...
Rynki w Azji ...
Kalendarz ekonomiczny ...
Komentarze i prognozy ... 
Punkty wsparcia i oporu …


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej subskrypcji Blog FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez Infolinię WR (+48 22 790 79 00).
Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.


Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.