PLN pod presją słabych danych z Polski. USD nadal silny po publikacji protokołu FOMC. Dziś PMI w EU i USA oraz amerykańskie wnioski o zasiłek.

(czwartek, 21-05, 08:50)

Rynki w Europie
Podczas środowej sesji na rynkach europejskich brakowało publikacji danych makroekonomicznych dużej rangi, stąd inwestorzy przeważnie podążali za sygnałami z ostatnich dni oraz oczekiwali na rozwój wypadków w sprawie Grecji i wieczorną publikację protokołu z kwietniowego posiedzenia FOMC. Nowe informacje dotyczące Grecji podtrzymały negatywne nastawienie uczestników rynku wobec wspólnej waluty. Według doniesień dziennika Financial Times agencja ratingowa Moody's uważa za bardzo prawdopodobne wprowadzenie kontroli kapitału i zamrożenia depozytów bankowych w Grecji. Zgodnie z jej szacunkami od grudnia zeszłego roku z greckiego sektora bankowego klienci wycofali ponad 30 mld euro (18% depozytów) w obawie przed ogłoszeniem niewypłacalności Hellady. Także wczoraj Grecja poinformowała swoich wierzycieli, że bez uruchomienia ostatniej transzy pakietu pomocy (7,2 mld EUR) nie będzie w stanie spłacić kolejnej raty zobowiązań wobec MFW przypadającej na początku czerwca. Z kolei ostrożność w zakupach dolara amerykańskiego nakazywała inwestorom, cytowana przez agencję Reutersa nowa wypowiedź Charlesa Evansa, prezesa oddziału Fed z Chicago na temat normalizacji polityki pieniężnej w USA. Evans nadal opowiada się z odłożeniem w czasie terminu rozpoczęcia cyklu zaostrzania polityki monetarnej przez FOMC. Zdaniem Evansa naturalna stopa bezrobocia w USA wynosi 5% i jej osiągnięcie warunkuje wzrost inflacji do celu FED wynoszącego 2%. Aktualna stopa bezrobocia to 5,4% dlatego inwestorzy odczytali jego wypowiedź jako zapowiedź możliwego odsunięcia pierwszej podwyżki stóp w USA na początek przyszłego roku. Sprzeczne sygnały docierające na rynek podczas sesji europejskiej spowodowały "uwięzienie" kursu EUR/USD w przedziale od 1,1063 do 1,1140. Po wtorkowej nerwowej reakcji wywołanej doniesieniami z ECB o zwiększeniu skupu aktywów w maju i czerwcu na europejskim rynku długu panował względny spokój. Rentowność niemieckich obligacji dziesięcioletnich wzrosła wczoraj o 3,4 punktu bazowego z 0,597% do 0,631%. Stabilizacja wartości wspólnej waluty i sytuacji na rynku długu oraz nowe doniesienia w sprawie Grecji wyhamowały wzrosty na europejskich rynkach akcji, które w środę zamknęły się neutralnie (DAX: -0,04 %; CAC40: +0,31 %; FTSE100: +0,17 %). Tematem dnia były kary wysokości 5,8 mld USD nałożone przez władze amerykańskie na banki JPMorgan Chase, Citigroup, Barclay's, RBS i UBS na manipulację kursami walut i stóp procentowych. Paradoksalnie ceny akcji banków Barclay's, RBS i UBS wzrosły od 2 do 3%, gdyż rynek obawiał się jeszcze bardziej surowych konsekwencji ich nadużyć.

Rynek EUR/USD ...
Rynek PLN ...
Rynki w USA ...
Rynki w Azji ...
Kalendarz ekonomiczny ...
Komentarze i prognozy ... 
Punkty wsparcia i oporu ...


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej subskrypcji Blog FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez Infolinię WR (+48 22 790 79 00).
Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.


Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.