USD i PLN słabsze przez wyprzedaż obligacji. Dziś m.in. PKB w Eurolandzie i Niemczech oraz sprzedaż detaliczna w USA.

(środa, 13-05, 08:35)

Rynki w Europie
We wtorek brakowało co prawda publikacji makroekonomicznych wysokiej rangi, jednak inwestorzy nie mogli narzekać na brak emocji. Sesje na obu półkulach zdominowały informacje z rynku długu, a kolejna fala wyprzedaży europejskich obligacji skarbowych odbiła się szerokim echem we wszystkich pozostałych segmentach rynków finansowych. Sygnał do sprzedaży papierów dłużnych dał kilka tygodni temu rynek ropy, gdzie ceny wzrosły w kwietniu o ponad 25% zmniejszając przy tym obawy inwestorów o utrzymanie presji deflacyjnej na gospodarkę światową. Zmiana trendu na rynku długu była tym bardziej gwałtowna, że wzrost oczekiwań inflacyjnych podważył sens ujemnych rentowności znacznej części europejskich papierów skarbowych. W punkcie kulminacyjnym wczorajszej fali wyprzedaży rentowność dziesięcioletnich obligacji niemieckich osiągnęła wartość 0,74%, tj. o 12,8 punktu bazowego więcej niż poniedziałkowy poziom zamknięcia rynku (0,618%) i o 69 punktów bazowych więcej od najniższego poziomu (0,05%) osiągniętego w dniu 17 kwietnia tego roku. Masowa sprzedaż obligacji europejskich spowodowała we wtorek wzrost popytu na wspólną walutę i spadek wartości dolara. Zainteresowanie euro wzrosło także z powodu oddalenia na kilka tygodni widma bankructwa Grecji, która spłaciła wczoraj terminowo swoje zobowiązania wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego wykorzystując do tego celu środki na swoim rachunku w MFW, przeznaczonym do finansowania doraźnych przedsięwzięć. W szczytowym punkcie sesji kurs EUR/USD wzrósł do pułapu 1,1277. Słabnący dolar wywołał zwiększenie popytu na ropę, która wczoraj znacznie zdrożała mimo informacji o rekordowej produkcji tego surowca przez Arabię Saudyjską (Brent 67,84; Crude 61,18). Wyprzedaż na rynku obligacji, wzrost wartości euro oraz wyniki kwartalne spółek stały się katalizatorem spadków na europejskim rynku akcji (DAX: -1,72 %;CAC40: 1,06 %; FTSE: -1,02 %). Negatywnymi bohaterami sesji stały się brytyjska linia lotnicza easyJet (-10%), duński browar Carlsberg (-5%) oraz niemiecka poczta Deutsche Post (-4%).


Rynek EUR/USD ...
Rynek PLN ...
Rynki w USA ...
Rynki w Azji ...
Kalendarz ekonomiczny ...
Komentarze i prognozy ... 
Punkty wsparcia i oporu ...


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej subskrypcji Blog FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez Infolinię WR (+48 22 790 79 00).
Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.