Zwiększony dodruk EUR umacnia USD, a dane rynku nieruchomości USA ożywiają nadzieje na przyspieszenie cyklu podwyżek stóp. Dziś protokół FOMC oraz polska produkcja i sprzedaż.

(środa, 20-05, 08:30)

Rynki w Europie
Mimo, że wtorkowy kalendarz ekonomiczny był pełen ważnych publikacji makroekonomicznych, to jednak rewelacje na temat polityki monetarnej ECB wzbudziły wczoraj największe emocje wśród inwestorów. Benoit Coeure, członek zarządu ECB w swojej porannej wypowiedzi wyraził zaniepokojenie szybkością przeceny obligacji w strefie euro, a także zapowiedział przesunięcie zakupu części aktywów w ramach programu QE z lipca i sierpnia na maj i czerwiec. Ruch ten ma pomóc zmniejszyć nadpłynność rynku długu spowodowaną masową wyprzedażą europejskich papierów skarbowych trwającą od kilku tygodni. Niespodziewane pojawienie się wątku ECB i zapowiedź przyspieszenia dodruku wspólnej waluty doprowadziła do gwałtownego spadku wartości euro w stosunku do dolara o blisko 1,5%. Jakby tego było mało na korzyść dolara zagrały także kwietniowe dane amerykańskie dotyczące rozpoczętych budów domów oraz wydanych pozwoleń na budowę, które okazały się nie tylko znacznie lepsze od prognoz ale i najlepsze od ponad siedmiu lat. Pod wpływem tych informacji kurs EUR/USD spadł wczoraj do najniższego poziomu od ponad tygodnia (1,1121). Poranna informacja z ECB wywołała także gwałtowny wzrost cen europejskich papierów skarbowych i spadek ich rentowności. Jednak ten efekt okazał się nietrwały ze względu na impulsy z rynku amerykańskiego (więcej na ten temat w części: Rynki w USA). Finalnie rentowność dziesięcioletnich obligacji niemieckich spadła we wtorek o 4,7 punktów bazowych z 0,644 % do 0,597%. Europejskie rynki akcji zareagowały z entuzjazmem na informację o zwiększonym dodruku wspólnej waluty w maju i czerwcu oraz na nowe dane finansowe ze spółek giełdowych. Mimo utrzymujących się obaw o bankructwo Grecji oraz znaczącego spadku niemieckiego indeksu Instytutu ZEW i mieszanych danych na temat inflacji w strefie euro na większości parkietów odnotowano solidne wzrosty (DAX: + 2,23%; CAC40: + 2,09%; FTSE: + 0,85%). Jednymi z największych beneficjentów wtorkowej euforii zakupowej stali się producenci samochodów, niemiecki Daimler i francuski Renault, których akcje wzrosły odpowiednio o 3 i 5%. Spośród dużych europejskich rynków akcji relatywnie najmniej zyskała giełda w Londynie, gdzie inwestorzy z niepokojem odebrali publikację danych na temat deflacji (pierwszej od 1960 roku) i pogorszenie prognoz wzrostu gospodarczego w Zjednoczonym Królestwie.

Rynek EUR/USD ...
Rynek PLN ...
Rynki w USA ...
Rynki w Azji ...
Kalendarz ekonomiczny ...
Komentarze i prognozy ... 
Punkty wsparcia i oporu ...


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej subskrypcji Blog FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez Infolinię WR (+48 22 790 79 00).
Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.