Gdzie euro i dolar się biją tam złoty korzysta. Dziś debata kandydatów na prezydenta Francji.

(poniedziałek, 20-03, 8:00)
Za nami
Koniec tygodnia upłynął na rynkach finansowych pod znakiem oczekiwania na wynik dwudniowego szczytu G20 w Baden Baden, gdzie głównym tematem dyskusji ministrów finansów oraz prezesów banków centralnych miały być zasady międzynarodowego handlu. Sprawa ta nabrała szczególnej wagi w kontekście niedawnych oskarżeń o stosowanie nieuczciwych praktyk handlowych wysuwanych przez nową administrację w Waszyngtonie wobec Niemiec. W tym czasie spadkowy trend amerykańskiej waluty był kontynuowany. Indeks dolara spadł w piątek do najniższego poziomu od pięciu tygodni (tj. 100,26) pozostając pod negatywnym wpływem ostrożnej polityki Banku Rezerwy Federalnej. Wbrew oczekiwaniom rynkowym na środowym posiedzeniu FED nie zmienił projekcji podwyżek amerykańskich stóp procentowych. Zielonej walucie zaszkodziły także dane nt. produkcji przemysłowej w USA, która w lutym okazała się niższa od prognoz (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). Z kolei dobrą passę wspólnej waluty przerwały negatywne informacje z Francji. Najnowszy sondaż wskazał wzrost przewagi antyunijnej Marine Le Pen nad Emmanuelem Macron w pierwszej turze francuskich wyborów prezydenckich oraz jej malejącą stratę w drugiej turze. Ekonomiści banku UBS dają obecnie eurosceptycznej Le Pen 40% szans na zwycięstwo w wyścigu do Pałacu Elizejskiego. W oczekiwaniu na informacje z Baden Baden rynek hurtowy w Nowym Jorku zamknął się w piątek o godzinie 22:00 na poziomie EUR/USD 1,0737 (-0,41% od 8:00), GBP/USD 1,2395 (+0,24 % od 8:00), USD/JPY 112,69 (-0,56% od 8:00). Globalny odwrót od dolara oraz zadyszka wspólnej waluty zwiększyły popyt na relatywnie wysoko oprocentowane waluty rynków wschodzących. W orbicie zainteresowań inwestorów znalazła się także złotówka, która powiększyła swoje zyski zarówno w stosunku do euro (EUR/PLN min. 4,2782 o g. 20:30), jak i wobec dolara (USD/PLN min. 3,9758 dziś o g. 8:20). Polskiej walucie nie zaszkodziły nawet gorsze od oczekiwań wyniki krajowej produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). Zakończone w sobotę spotkanie G20 nie przyniosło wspólnego stanowiska największych potęg gospodarczych ws. przeciwstawiania się protekcjonizmowi w polityce handlowej. Zdaniem analityków brak porozumienia w tej sprawie oznacza regres w pracach tego gremium i stwarza zagrożenie dla wzrostu gospodarek opartych na eksporcie jak w przypadku Niemiec. Według agencji informacyjnych ustalenie wspólnej linii w polityce handlowej uniemożliwiło veto USA. Pierwszą reakcją inwestorów na informacje z Baden Baden było osłabienie dolara (EUR/USD max.: 1,0777 dziś o g. 8:20).
Przed nami
Pod względem publikacji nowych danych makro najbliższe dni zapowiadają się spokojnie. Natomiast zdecydowanie więcej adrenaliny mogą dostarczyć inwestorom zaplanowane w tym czasie publiczne wystąpienia przedstawicieli Rezerwy Federalnej i Europejskiego Banku Centralnego oraz prezydenta USA Donalda Trumpa. Ze względu na ostatnie doniesienia ws. możliwego zaostrzenia kursu polityki pieniężnej Eurolandu ciekawie zapowiada się dzisiejsze przemówienie prezesa Bundesbanku oraz członka zarządu ECB Jensa Weidmana (g. 17:45). Niespełna pół godziny później głos zabierze prezes oddziału FED w Chicago Charles Evans. Największe zainteresowanie wzbudza jednak wystąpienie amerykańskiego prezydenta (wtorek, g. 0:30). Mimo, że jego przemówienie będzie prawdopodobnie dotyczyło zmian w amerykańskiej opiece zdrowotnej to inwestorzy oczekują wskazówek nt. planów innych reform. Jeżeli tak się stanie i jego zapowiedzi zostaną odebrane jako prowzrostowe dla amerykańskiej gospodarki to dolar może znów powrócić do łask (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0700). Z kolei jastrzębie sygnały z ECB będą przemawiać na korzyść euro (opór: 1,0800). Realizacja tych obydwu scenariuszy może mieć negatywny wpływ dla złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3200, USD/PLN: 4,0300), natomiast ich brak będzie sprzyjać jego dalszemu umocnieniu (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2800, USD/PLN: 3,9765). Warto także pamiętać o dzisiejszej pierwszej debacie telewizyjnej kandydatów startujących w wyścigu prezydenckim we Francji (g. 21.00). Zdaniem analityków banku Morgan Stanley do czasu francuskich wyborów (I tura 23 kwietnia) potencjał umocnienia wspólnej waluty jest ograniczony. Proeuropejski wynik holenderskich wyborów tylko w nieznacznym stopniu doprowadził do zmniejszenia spreadów pomiędzy rentownościami obligacji krajów Eurolandu. W ich opinii w najbliższych tygodniach EUR/USD pozostanie w przedziale 1,0600 1,0800. W rozpoczynającym się tygodniu będą także występować publicznie liczni przedstawiciele amerykańskiej Rezerwy Federalnej, a wśród nich: prezes oddziału FED z Kansas City Esther George, prezes FED z Cleveland Loretta Mester (wt.), przewodnicząca Janet Yellen, prezes Fed z Minneapolis Neel Kashkari (czw.), prezes FED z Dallas Robert Kaplan, prezes oddziału Fed z St. Louis James Bullard (pt.). Na uwagę zasługują również niektóre nowe publikacje makro z USA: sprzedaż domów na rynku wtórnym (śr.), wnioski o zasiłek oraz sprzedaż nowych domów (czw.) oraz PMI dla przemysłu i usług (pt.). Pod kątem notowań funta warto pamiętać o wystąpieniu prezesa Banku Anglii Marka Carneya oraz nowych danych z brytyjskiej gospodarki m.in. dotyczących inflacji CPI i PPI (wt.) oraz sprzedaży detalicznej (czw.). Na ten tydzień nie zostały zaplanowane żadne publikacje ważnych informacji makro z polskiej gospodarki.
Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.