Super środa i bliskie uruchomienie Brexitu obniżają apetyt na złotego.

(wtorek, 14-03, 8:00)
Za nami
Poniedziałek przerwał 3-dniową serię spadków dolara. Zachętą to zakupu amerykańskiej waluty było rozpoczynające się dziś dwudniowe posiedzenie Banku Rezerwy Federalnej, na którym z 93% prawdopodobieństwem zapadnie decyzja o podniesieniu oprocentowania funduszy federalnych. Konsekwencją zmiany nastrojów na rynku walutowym był spadek kursu EUR/USD, który na zamknięciu rynku hurtowego w Nowym Jorku osiągnął poziom 1,0654 (-0,54% od g. 8:00). Obok dolara, największym wygranym poniedziałkowej sesji w obozie G-10 był funt (GBP/USD max. 1,2251 o g. 16:30, EUR/GBP min. 0,8710 o g. 19:00 ). Paradoksalnie pomogło mu wczorajsze oświadczenie szkockiej minister Nicoli Sturgeon, w którym zażądała przeprowadzenia na przełomie 2018/2019 kolejnego referendum ws. niepodległości Szkocji. Zdaniem analityków perspektywa secesji Szkotów zmusi rząd jej Królewskiej Mości do takiego prowadzenia negocjacji rozwodowych w Unią Europejską, które zmniejszy ryzyko tzw. twardego Brexitu. Brytyjską walutę wspierały także prognozy banku Morgan Stanley. Zdaniem jego ekonomistów kurs GBP/USD do końca roku wzrośnie do poziomu 1,28, a na koniec 2018 r. osiągnie pułap 1,45. Wbrew obawom inwestorów na przebieg wczorajszej sesji nie wpłynęły liczne wystąpienia czołowych polityków ECB (m.in. prezesa Draghi'ego i jego zastępcy Constâncio), którzy nie odnieśli się do piątkowych doniesień Reutersa nt. dyskutowanej przez Radę Prezesów hipotetycznej możliwości podwyżki stóp w Eurolandzie przed zakończeniem programu QE (więcej na ten temat w naszym wczorajszym Alercie FX). Wyhamowanie piątkowej aprecjacji wspólnej waluty i uspokojenie sytuacji na rynkach wschodzących pozwoliło odzyskać równowagę walutom CEE. Oddech złapał również złoty, któremu w sukurs przyszła dodatkowo optymistyczna prognoza makroekonomiczna Narodowego Banku Polskiego. Według NBP polski produkt krajowy brutto ma tym roku wynieść 3,7%, zaś inflacja przekroczy 2%. Spadek awersji do polskiej waluty przełożył się na spadek kursu EUR/PLN (min.: 4,3208 o g. 18:00) oraz stabilizację rynku USD/PLN w przedziale od 4,0478 do 4,0756.
Przed nami 
Choć dziś kalendarz ekonomiczny zapowiada się ciekawie (m. in. Indeks Instytutu Zew z Niemiec oraz inflacja cen producentów w USA), nie należy przeceniać wpływu nowych publikacji na obecną sytuację na rynkach walutowych. Inwestorzy są już myślami w dniu jutrzejszym, gdyż super środa przyniesie wybory parlamentarne w Holandii oraz decyzję Banku Rezerwy Federalnej ws. stóp procentowych. Analitycy zwracają uwagę, że na rynku gra toczy się nie o to czy FED dokona jutro podwyżki, ale kiedy dojdzie do następnych. Rynki terminowe wyceniają obecnie trzy podwyżki w tym roku, ale nowych wskazówek w tej sprawie może dostarczyć projekcja stóp funduszy federalnych członków FOMC oraz konferencja prezes Yellen. Sygnały o gotowości FED do dalszego zacieśniania amerykańskiej polityki monetarnej w najbliższych miesiącach będą interpretowane na korzyść dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0620), kosztem EM (opór EUR/PLN: 4,3550, USD/PLN: 4,0880). W razie ostrożnego podejścia do kolejnych podwyżek za oceanem należy być przygotowanym na wyprzedaż zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,0710). Taki scenariusz premiowałby waluty spod znaku EM i złotego (wsparcie EUR/PLN: 4,3150, USD/PLN: 4,0460). Kierunek dla rynku PLN mogą skorygować dzisiejsze wyniki inflacji CPI z Polski, jednak z uwagi na ryzyko wyborów parlamentarnych w Holandii ich wpływ na złotego może być krótkotrwały. Ostatnie sondaże wskazują, na przewagę rządzącej partii VVD premiera Marka Rutte nad eurosceptyczną Partią Wolności Geerta Wildersa. Nawet gdyby okazało się, że Partia Wolności wygrała to by rządzić potrzebuje zdobyć aż 76 z 150 dostępnych mandatów (gdyż Wilders odmawia wejścia w koalicję z pozostałymi obozami politycznymi i na odwrót). Według ostatnich badań obecnie PW może liczyć na 12 mandatów. Co ciekawe od zakończenia II Wojny Światowej większości w holenderskim parlamencie nie zdobyła żadna partia polityczna. Oficjalne wyniki mają zostać ogłoszone 20 marca, a wcześniej poznamy sondaże exit poll. Zdaniem analityków poparcie jakie uzyska PW może być traktowane przez rynek jako miara nastrojów politycznych w UE przed zaplanowanymi na przełomie kwietnia i maja wyborami prezydenckimi we Francji.
Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.