Wypowiedź sekretarza skarbu USA podbija wartość euro. Dziś spotkanie Merkel -Trump.

(piątek, 17-03, 8:00)
Za nami
Wczorajsze wydarzenia na rynku walutowym rozgrywały się wokół decyzji Banku Anglii. Co prawda BoE zgodnie z oczekiwaniami podjął decyzję o pozostawieniu bez zmian paramentów brytyjskiej polityki monetarnej ale zaskoczenie wywołał brak jednomyślności wśród osób uprawnionych do głosowania w tej sprawie (8:1). Komunikat z posiedzenia ujawnił, że za podwyżką stóp opowiedziała się Kristin Forbs. Dokument wskazał również, że część polityków z BoE sądzi, iż do podniesienia stóp może dojść w krótkim czasie. Reakcją rynku walutowego na te informacje był gwałtowny wzrost kursu GBP/USD (max. 1,2377 o g. 18:00) oraz spadek na rynku EUR/GBP (min. 0,8669 o g. 18:30). Dodatkowych argumentów za wzrostem notowań szterlinga dostarczyły doniesienia gazety Financial Times nt. odrzucenia przez szkocką Partię Konserwatywną możliwości zwołania drugiego referendum ws. niepodległości Szkocji. Podobny skutek odniosły wczorajsze słowa premier May, która zapowiedziała że będzie blokować szkocki plebiscyt do czasu opuszczenia UE przez Zjednoczone Królestwo. W tym czasie rynek EUR/USD nadal dyskontował ostrożną ścieżkę podwyżek FED oraz proeuropejski wynik wyborów parlamentarnych w Holandii (więcej na ten temat w naszym wczorajszym Alercie FX). Bez rynkowego echa przeszła nowa porcja danych makroekonomicznych zza oceanu, które w większości okazały się zgodne z oczekiwaniami (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). Nowym czynnikiem przemawiającym za wzrostem wartości wspólnej waluty była wypowiedź sekretarza skarbu USA Stevena Mnuchina, który po wczorajszym spotkaniu z niemieckim ministrem finansów Wolfgangiem Schaeuble opowiedział się za wolnym handlem opartym na uczciwych zasadach uwzględniających interesy amerykańskich pracowników. Wymiernym rezultatem jego słów był dalszy wzrost kursu EUR/USD, który dziś rano osiągnął najwyższą wartość od 5 tygodni (max. 1,0782 dziś o g. 7:30). Optymistyczne sygnały z Wielkiej Brytanii, poprawa nastrojów na scenie politycznej Starego Kontynentu wywołana sukcesem wyborczym premiera Holandii oraz decyzja Ludowego Banku Chin o podwyżce oprocentowania pożyczek dla chińskich przedsiębiorstw poprawiły pozycję walut z regionu CEE, w tym złotego. Na fali optymizmu polska waluta pokonała istotne bariery: 4,3000 na rynku EUR/PLN oraz 4,0000 na USD/PLN. W najniższym punkcie dnia kurs EUR/PLN spadł do poziomu 4,2904 (o g. 18:30), a USD/PLN do 3,9937 (o g. 19:30). Liderem wzrostów na rynku EM była wczoraj turecka lira (USD/TRY: -1,35%), która zyskała dzięki decyzji Banku Turcji (TBC) o podwyżce krótkoterminowej stopy pożyczkowej dla tureckich banków. Zdaniem analityków, ze względu na naciski prezydenta Erdogana na TBC by ten trzymał stopy procentowe na niskim poziomie, jest to podnoszenie kosztu pieniądza "tylnymi drzwiami".
Przed nami 
Radary inwestorów będą dziś nastawione na informacje z Baden-Baden (w Niemczech), gdzie rozpoczyna się dwudniowy szczyt ministrów finansów oraz prezesów banków centralnych G20. Według informacji CNBC w trakcie spotkania Niemcy będą naciskać pozostałe kraje do podpisania się pod zbiorem zasad wolnego handlu. Rangę tego wydarzenia podnosi rozbieżność stanowisk największych potęg gospodarczych w tej sprawie, którą podkreśliły niedawne doniesienia Reuters'a dotyczące forsowania przez Amerykanów zapisów, które mogłyby otworzyć Waszyngtonowi furtkę do prowadzenia nieformalnej polityki słabego dolara. Zielone światło dla administracji Trumpa w tej kwestii może zwiększyć presję na zieloną walutę (punkt oporu EUR/USD: 1,0810). W przypadku braku spełnienia amerykańskich postulatów można się spodziewać korekty (wsparcie: 1,0700), do której zachęcać będzie dodatkowo zbliżający się weekend. Z tych samych powodów inwestorzy będą z zaciekawieniem czekali na wynik dzisiejszego spotkania prezydenta Donalda Trumpa z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Ponadto w dniu dzisiejszym ogłoszone będą nowe dane makroekonomiczne zza oceanu, jednak mimo dużego kalibru tych publikacji, ich wpływ na rynek będzie tłumiony oczekiwaniem na sygnały z RFN. Poznamy m.in. wyniki dotyczące amerykańskiej produkcji przemysłowej (g. 14:15), wykorzystania mocy produkcyjnych (g. 14:15) oraz wstępną wartość Indeksu Uniwersytetu Michigan (g. 15:00), opisującego nastroje konsumentów w USA. Na rynku PLN dodatkowych impulsów mogą dostarczyć inwestorom informacje z polskiej gospodarki dotyczące sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej (g. 14:00). Analitycy spodziewają się gorszych wyników w stosunku do poprzedniego miesiąca, co może niekorzystnie wpływać na dzisiejsze notowania złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3250, USD/PLN: 4,0300). W przypadku dobrych danych należy się liczyć z dalszym umocnieniem polskiej waluty ale jego zakres ograniczy oczekiwanie na konkluzje szczytu G20 (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2850, USD/PLN: 3,9800).
Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.