Optymistyczne prognozy dla Eurolandu i zmiana akcentów w komunikacie ECB zaszkodziły złotemu. Dziś arcyważny wynik NFP z USA.

(piątek, 10-03, 8:00)
Za nami
Wydarzeniem ekonomicznym dnia było wczoraj posiedzenie Rady Prezesów ECB poświęcone polityce pieniężnej Eurolandu. Zgodnie z oczekiwaniami większości analityków, Europejski Bank Centralny pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie i nie dokonał żadnych zmian swojego programu skupu aktywów. Zdecydowanie większe emocje towarzyszyły konferencji prasowej, na której prezes Mario Draghi przedstawił zrewidowane projekcje makroekonomiczne dla Eurolandu. Zaprezentowane prognozy makroekonomiczne pokazały wzrost inflacji: do 1,7% w 2017 roku (z 1,3% poprzednio), do 1,6% w 2018 (z 1,5 %) oraz 1,7% w 2019. Według ECB PKB strefy euro ma wynieść 1,8% w 2017 (vs. 1,7% w poprzedniej prognozie), 1,7% w 2018 (vs. 1,6%) i 1,6% w 2019. Draghi podkreślił, że „zagrożenia dla wzrostu gospodarczego nieco się zmniejszyły”, a z komunikatu Banku zniknął zapis mówiący o możliwości wykorzystania wszystkich dostępnych instrumentów. Optymistyczne stanowisko prezesa Draghi'ego ws. skuteczności polityki monetarnej ECB oraz wzrostowa rewizja prognoz gospodarczych dla Eurolandu umocniły wspólną walutę (EUR/USD max. 1,0615 o g. 15:00, EUR/GBP max. 0,8720 o g. 16:00) . Pozycję euro dodatkowo poprawiał fakt, że konferencja prezesa ECB zbiegła się w czasie z publikacją wyższej od oczekiwań liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). Zmiana akcentów w polityce pieniężnej ECB i reakcja inwestorów na rynku bazowym dyktowały nowe warunki gry dla polskiej waluty, która traciła wobec drożejącego globalnie euro (EUR/PLN max. 4,3274 o g. 23:00) i zyskiwała w relacji do dolara (USD/PLN min. 4,0772 o g. 15:00). Klimat wokół walut rynków wschodzących i złotego psuła wczorajsza wyprzedaż surowców naturalnych sprowokowana niepomyślnymi informacjami z chińskiej gospodarki i postępującą przeceną paliw. Cena amerykańskiej ropy Crude spadła wczoraj po raz pierwszy od 15 grudnia poniżej 50 USD za baryłkę (Brent: -1,45% do 52,40 USD/bbl; Crude: -1,18% do 49,61 USD/bbl). Negatywne nastroje na rynku naftowym są związane z rosnącymi zapasami tego surowca w USA i wątpliwościami czy redukcja wydobycia zadeklarowana przez największych producentów wystarczy do tego aby ograniczyć nadpodaż na świecie.
Przed nami
Dziś inwestorzy na obu półkulach z niecierpliwością czekają na najnowszy raport Departamentu Pracy USA. Największe zainteresowanie wzbudza informacja o zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (NFP). Według ankiety Reuters'a mediana oczekiwań rynkowych w tej sprawie wynosi 190 tys. Zdaniem analityków dobry wynik NFP może przypieczętować podwyżkę FED w przyszłym tygodniu (aktualnie 88,6% szans) oraz umocnić dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0520), kosztem walut G-10 i EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,3300, USD/PLN: 4,1000). Część ekonomistów przestrzega jednak, że potencjalny wpływ dobrych wyników NFP na rynek walutowy może być ograniczony, gdyż są już częściowo zdyskontowane za sprawą rewelacyjnego raportu ADP (opublikowanego w środę). W przypadku jeśli dane nt. zatrudnienia okażą się gorsze od oczekiwań, to biorąc pod uwagę zbliżający się weekend, należy się liczyć z domykaniem długich pozycji dolarowych (EUR/USD opór: 1,0630). W tym scenariuszu zyski złotego będą ograniczać zarówno punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 4,0500, jak również oczekiwanie na posiedzenie FED w przyszłym tygodniu i wciąż wysokie ryzyko polityczne zbliżających się wyborów we Francji i w Holandii. Największą zmienność wywołałby rozczarowujący wynik NFP (< 100 tys.), który postawiłby pod znakiem zapytania marcową podwyżkę stóp w USA, zaskakując przy tym wielu rynkowych graczy, którzy już obstawili ten scenariusz. Taki rozwój wypadków mógłby posłać zieloną walutę na deski poprawiając znacznie atrakcyjność relatywnie wysoko oprocentowanych walut EM (np. złotego). Dla słabego funta duże znaczenie mogą mieć dzisiejsze informacje makro zza kanału La Manche (bilans handlu zagranicznego oraz produkcja przemysłowa).
Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.