Rynek PLN konsoliduje się przed dzisiejszym raportem ADP z USA.

(środa, 08-03, 8:00)
Za nami
Oczekiwanie na amerykański raport ADP (dziś) oraz piątkowe, oficjalne dane Departamentu Pracy USA sprzyjało wczorajszej konsolidacji cen na rynkach finansowych. Kurs EUR/USD powoli dryfował w dół (min. 1,0558 g. 11:00) w związku z bliską perspektywą podniesienia oprocentowania zielonej waluty. Prawdopodobieństwo podwyżki stóp na najbliższym posiedzeniu FOMC (tj. 14-15 marca), mierzone cenami kontraktów terminowych, jest nadal wysokie i wynosi 84,1%. Jednocześnie przybyło argumentów przeciw euro, których dostarczyły m.in. nowe publikacje makro z Niemiec. Inwestorów negatywnie zaskoczyły wczorajsze dane z niemieckiego przemysłu, które pokazały największy spadek zamówień od 2009 roku. Do skracania pozycji we wspólnej walucie zachęcały także doniesienia z Włoch, gdzie w najnowszych sondażach na prowadzenie wyszedł eurosceptyczny Ruch Pięciu Gwiazd. Natomiast obrazu wczorajszej sesji nie zmieniły zgodne z oczekiwaniami dane nt. PKB Eurolandu w IV kw. oraz bilansu handlowego Stanów Zjednoczonych (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). Kolejne straty poniósł wczoraj funt (GBP/USD max. 1,2169 o g. 15:30), który znalazł się pod presją żywiołowej dyskusji w Izbie Lordów nt. szczegółów planu rządu Teresy May dotyczącego opuszczenia UE oraz informacji o najniższym od ponad 3 lat tempie wzrostu cen domów w Zjednoczonym Królestwie. Choć doniesienia z europejskiej sceny politycznej nie napawały optymizmem na rynku CHF przeważała podaż. Przyczyną pogorszenia nastrojów wokół bezpiecznego franka były informacje o wzroście rezerw walutowych Narodowego Banku Szwajcarii oraz wczorajsze wystąpienie jego prezesa Thomasa Jordana, który powiedział, że szwajcarska waluta jest wciąż przewartościowana. Następstwem tych informacji był m.in. spadek notowań franka wobec dolara, przez co kurs USD/CHF wzrósł do najwyższego poziomu od 11 stycznia br. (max.: 1,0171). Mimo utrzymującej się niepewności związanej z oczekiwaniem na dane z amerykańskiego rynku pracy sytuację na rynkach wschodzących stabilizował najnowszy raport Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju nt. perspektyw globalnej gospodarki. Według OECD światowa gospodarka przyspieszy w tym roku do 3,3% (z 3% w 2016 r.), a w 2018 r. do 3,6%. Dzięki równowadze dobrych i złych informacji wartość złotego, podobnie jak innych walut z koszyka EM, zmieniała się wczoraj w wąskim zakresie (EUR/PLN  max. 4,3141 o g. 11:00 - min. 4,3011 o g. 17:00, USD/PLN min. 4,0607 o g. 8:55 - max. 4,0832 o g. 11:00). Na zamknięciu rynku walutowego w Nowym Jorku o g. 22:00 kurs EUR/PLN wyniósł 4,3049 (-0,04% od 8:00), a USD/PLN 4,0729 (+0,11% od 8:00). 
Przed nami
Dziś na szczególną uwagę zasługuje publikacja amerykańskiego raportu ADP nt. zmiany zatrudnienia w amerykańskim sektorze prywatnym (o g. 14:15), która może okazać się cenną wskazówką ws. piątkowych, oficjalnych danych z rynku pracy USA. Równie pomocne mogą okazać się dzisiejsze informacje dotyczące kosztów oraz wydajności pracy za oceanem (o g. 14:30). Dobre wyniki amerykańskie mogłyby tchnąć więcej optymizmu w notowania dolara, który pauzuje po dynamicznych wzrostach z poprzedniego tygodnia (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0550). Taki scenariusz stanowi zagrożenie dla złotego (punkty oporu: 4,3200 dla EUR/PLN, a dla USD/PLN 4,1000). Jeśli jednak okaże się, że dzisiejsze dane z USA wzbudzą obawy ws. wyników raportu Departamentu Pracy należy liczyć się z korektą wzrostową kursu EUR/USD, którą będzie ograniczała bariera techniczna 1,0630. Ten rozwój wydarzeń, choć z pozoru korzystny dla złotego i walut EM, nie powinien doprowadzić do wzrostu ich notowań (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 4,0500), gdyż wzrośnie niepewność inwestorów dotycząca piątku. Warto też pamiętać, że po drodze czeka nas jeszcze posiedzenie ECB, które przynajmniej teoretycznie może przynieść niespodzianki. Dziś przed nami również posiedzenie RPP, ale nie powinno ono wywołać istotnych zmian na rynku PLN. Praktycznie wszyscy analitycy spodziewają się pozostawienia stóp NBP na dotychczasowym poziomie tj. 1,50%.
Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.