Rośnie nerwowość inwestorów przed dzisiejszą decyzją FED i wyborami w Holandii. Funt zyskuje dzięki pogłoskom o przesunięciu uruchomienia procedury Brexitu.

(środa, 15-03, 8:00)
Za nami
Oczekiwanie inwestorów na wynik posiedzenia Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku i rezultat wyborów parlamentarnych w Holandii zakłóciła we wtorek poranna wyprzedaż funta. Szterling znalazł się na deskach po tym jak w poniedziałek wieczorem brytyjski parlament dał zgodę premier May do uruchomienia artykułu 50 Traktatu Lizbońskiego (czyli procedury opuszczenia UE przez kraj członkowski). Zdaniem analityków banku Morgan Stanley rynki co raz bardziej wyceniają prawdopodobieństwo tzw. twardego Brexitu. Ocenę perspektyw brytyjskiej waluty utrudniła premier Szkocji Nicola Surgeon, która ogłosiła plan przeprowadzenia nowego referendum niepodległościowego jeśli jej kraj nie będzie miał możliwości negocjacji osobnego porozumienia z Unią Europejską. W apogeum przeceny funta, kurs GBP/USD spadł do poziomu 1,2109 (o g. 9:15 tj. najniżej od 8 tygodni), zaś GBP/PLN do min. 4,9291 (o. g. 12:00, nienotowany od 9 listopada). Rynkowe przekonanie graniczące z pewnością ws. dzisiejszej podwyżki stóp FED oraz wysokie ryzyko polityczne na Starym Kontynencie związane z dzisiejszymi wyborami w Holandii sprzyjały strategii odbudowy długich pozycji dolarowych. Jej konsekwencją był spadek kursu EUR/USD w rejon bariery 1,0600 (min.: 1,0601 o g. 21:00). Za takim scenariuszem przemawiały także wczorajsze dane makro, gdyż produkcja przemysłowa w strefie euro w styczniu nie dogoniła prognoz ekonomistów, a wynik inflacji PPI w USA w lutym (2,2% r/r, najwyższy od 5 lat) przebił oczekiwania inwestorów (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). Globalne nastroje dyktowały warunki gry nad Wisłą. Po porannej presji na złotego związanej z bliskim uruchomieniem Brexitu (max. EUR/PLN 4,3404 o g. 8:40; USD/PLN 4,0795 o g. 9:00) w dalszej części dnia nastąpiło odreagowanie. W jego wyniku polska waluta z nawiązką odrobiła poranne straty wobec euro (EUR/PLN min. 4,3129 o g. 20:15), oraz utrzymała chwiejne status quo w relacji do dolara (USD/PLN min. 4,0605 - max. 4,0795). Klimat inwestycyjny wokół złotego poprawił ogłoszony wczoraj najwyższy od grudnia 2012 roku wskaźnik inflacji cen towarów i usług konsumpcyjnych w Polsce (2,2% r/r vs. prognoza 2,1% r/r).
Przed nami
Najważniejszym wydarzeniem ekonomicznym dzisiejszego dnia i całego tygodnia będzie decyzja Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku ws. spodziewanej podwyżki stóp funduszy federalnych o 25 pb, która ma być ogłoszona o godzinie 19:00. Prawdopodobieństwo takiego scenariusza mierzone cenami kontraktów terminowych, wynosi obecnie aż 90,8%. Ponieważ taka decyzja została już zdyskontowana przez rynek, największe zainteresowanie inwestorów budzi teraz kalendarz kolejnych działań Rezerwy Federalnej zaostrzających amerykańską politykę pieniężną. Inwestorzy oczekują obecnie trzech podwyżek w tym roku. Więcej światła na tę sprawę mogą rzucić: treść komunikatu FOMC towarzyszącego decyzji, prognozy FED i projekcje stóp członków FOMC oraz konferencja prasowa prezes Janet Yellen zaplanowana na godzinę 19:30. Jastrzębie sygnały z FED potwierdzające kolejne podwyżki będą premiować dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0600). Z kolei ostrożne stanowisko Komitetu może mu zaszkodzić (punkt oporu EUR/USD: 1,0670). Waluty rynków wschodzących, w tym złoty znajdą się na przeciwnym biegunie (EUR/PLN wsparcie: 4,3130, opór: 4,3000; USD/PLN wsparcie: 4,0460, opór: 4,0880). W przypadku euro oraz walut CEE dodatkowym obciążeniem będzie ryzyko polityczne dzisiejszych wyborów parlamentarnych w Holandii (więcej na ten temat w naszym wczorajszym Alercie FX). Decyzja wyborców holenderskich jest traktowana jak papierek lakmusowy nastrojów politycznych we Francji, gdzie już trwa wyścig do Pałacu Elizejskiego. Na sytuację funta i walut CEE (w tym złotego) in plus może wpłynąć dzisiejszy przeciek z Brukseli, według którego UE może skłonić premier May do odłożenia wszczęcia procedury Brexitu do czerwca. Dziś warto także pamiętać o ważnych publikacjach amerykańskich dotyczących sprzedaży detalicznej oraz inflacji cen konsumentów ( g. 13:30).
Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.