Wzrost globalnej awersji do ryzyka zmniejsza popyt na złotego.

(wtorek, 07-03, 8:00)
Za nami
Wspólnym mianownikiem poniedziałkowych wydarzeń na rynkach finansowych był globalny wzrost awersji do ryzyka. Pierwsze negatywne informacje ogłosił jeszcze w nocy premier Shinzo Abe podając, że Korea Północna wystrzeliła cztery rakiety dalekiego zasięgu. Według niego trzy z nich wpadły do morza na obszarze wyłącznej strefy ekonomicznej Japonii, nie powodując strat. Niepokojące wiadomości dotarły także z Francji, gdzie trwa kampania prezydencka. Najnowszy sondaż pokazał spadek przewagi niezależnego kandydata Emmanuela Macrona nad antyunijną Marine Le Pen (prawdopodobny rozkład głosów w drugiej turze: 60% do 40%). Jest to jak dotąd najlepszy wynik eurosceptycznej kandydatki Frontu Narodowego. Nastroje wokół francuskich wyborów podgrzało oświadczenie byłego premiera Alaina Juppe, który powiedział wczoraj, że nie zastąpi kandydata centroprawicy Francoisa Fillona, skompromitowanego oskarżeniami o fikcyjne zatrudnianie rodziny za publiczne pieniądze. Piątkowe badania pokazały, że ​​jeśli Juppe wystartowałby w wiosennych wyborach, znalazłby się w drugiej rundzie wraz z Macronem. Taki scenariusz wykluczyłby z wyścigu do Pałacu Elizejskiego Marine Le Pen. Negatywnym informacjom ze świata polityki towarzyszyło wczoraj pogorszenie nastrojów giełdowych. Na parkietach w Europie i za oceanem najgorsze wyniki zanotowały akcje spółek z sektora finansowego. Jedną z przyczyn odwrotu inwestorów z tego segmentu była informacja z Deutsche Banku nt. planu emisji akcji o wartości 8 mld EUR. W reakcji na te wydarzenia rynek EUR/USD obrał kierunek spadkowy (min. 1,0573 dziś o g. 1:00), a w pogłębieniu tej tendencji pomogły lepsze od prognoz dane nt. amerykańskich zamówień w styczniu (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). Pod presją znalazł się także funt (GBP/USD min. 1,2224 o g. 18:30). Straty szterlinga pogłębiły słowa brytyjskiego Kanclerza Skarbu Philipa Hammonda, który w wywiadzie dla BBC powiedział, że rząd w Londynie będzie bardzo stanowczy podczas negocjacji ws. Brexitu. Pogorszenie globalnych nastrojów inwestycyjnych odcisnęło również swoje negatywne piętno na notowaniach walut rynków wschodzących (EM). Wśród poszkodowanych znalazł się także nasz złoty, który tracił na wartości wobec euro (EUR/PLN max. 4,3178 o g. 12:30), jak i do dolara (USD/PLN max. 4,0789 o g. 12:30).
Przed nami 
Zgodnie z dzisiejszym kalendarzem ekonomicznym na godzinę 11:00 zaplanowana jest publikacja finalnego wyniku PKB Eurolandu w czwartym kwartale. Natomiast po południu poznamy bilans handlu zagranicznego USA (o g. 14:30). Mimo dużego kalibru tych informacji, nie powinny one zachwiać rynkami walutowymi, gdyż inwestorzy czekają już na jutrzejszą publikację raportu ADP z USA. Środowe wyniki zatrudnienia w sektorze prywatnym odegrają rolę papierka lakmusowego dla oficjalnych danych z amerykańskiego rynku pracy, które poznamy w najbliższy piątek. Zdaniem analityków dobre informacje z Departamentu Pracy nt. zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (NFP) przypieczętują przyszłotygodniową podwyżkę stóp FED. Według ankiety Reutersa średnia oczekiwań rynkowych ws. wyniku NFP wynosi 186 tys. Zakres wahań kursu EUR/USD limitują obecnie bariery techniczne wsparcia: 1,0500 i oporu: 1,0660. W sytuacji dalszego wzrostu zainteresowania dolarem i pogorszenia globalnego klimatu inwestycyjnego, złotego bronić będą najbliższe punkty oporu EUR/PLN: 4,3200, USD/PLN: 4,1000. Natomiast w przypadku odreagowania ostatnich zmian zasięg korekty na rynku PLN ograniczą punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2850, USD/PLN: 4,0300.
Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.