Spadek ryzyka wygranej Le Pen we francuskich wyborach prezydenckich poprawił notowania złotego.

(poniedziałek, 06-03, 8:00)
Za nami
Piątek przyniósł kumulację wypowiedzi przedstawicieli Banku Rezerwy Federalnej, które w zasadzie potwierdziły wysokie prawdopodobieństwo podwyżki stóp FED w marcu. Najbardziej oczekiwanym mówcą była oczywiście prezes Janet Yellen, która podczas swojego wystąpienia w Chicago powiedziała, że jeśli najbliższe dane makroekonomiczne [z USA] okażą się zbliżone do prognoz to podniesienie oprocentowania funduszy federalnych na najbliższym posiedzeniu będzie "odpowiednie". W podobnym tonie wypowiedzieli się także trzej inni członkowie FOMC, ale mimo to piątkowa sesja na rynkach finansowych przebiegała pod znakiem realizacji zysków. Kurs EUR/USD, który jeszcze w czwartek spadł do poziomu 1,0495 tuż przed weekendem  powrócił powyżej granicy 1,0600. Wspólną walutę wsparły optymistyczne doniesienia polityczne z Francji, które stymulowały domykanie krótkich pozycji. Katalizatorem, który wywołał pozytywną dla euro reakcję inwestorów był najnowszy sondaż opinii francuskich wyborców, który wskazał na rosnące poparcie dla niezależnego kandydata Emmanuela Macrona w trwającym wyścigu do Pałacu Elizejskiego. Według badania przeprowadzonego przez firmę Odoxa, gdyby wybory odbyły się teraz, w pierwszej turze na Macrona zagłosowałoby 27% Francuzów, zaś na eurosceptyczną Le Pen 25,5%. Sytuacji dolara nie zdołał poprawić dobry wynik indeksu ISM dla amerykańskiego sektora usług (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). Natomiast niepokój inwestorów wzbudziła uwaga Yellen dotycząca  niepewności ws. szczegółów i skutków planu reform proponowanych przez prezydenta Trumpa. Zdaniem analityków może to zmniejszyć skłonność Komitetu do dalszych podwyżek stóp za oceanem. Apogeum osłabienia zielonej waluty przypadło na koniec sesji w Nowym Jorku, która zamknęła się tego dnia o godzinie 22:00 na poziomie EUR/USD 1,0626 (+0,95% od 8:00), GBP/USD 1,2299 (+0,26% od 8:00), USD/JPY 113,81 (-0,40% od 8:00). Realizacja zysków i przetasowania na rynku G-10 przysłużyły się wysoko oprocentowanym walutom rynków wschodzących, w tym złotemu. Swoją okazję wykorzystali importerzy z rynku PLN, którzy w najkorzystniejszym dla siebie momencie kupowali euro po 4,2887 (o g. 19:00), a dolara po 4,0466 (o g. 20:00). Największym wygranym w obozie EM było w tym dniu meksykańskie peso (USD/MXN: -2,34%), któremu pomogły słowa Sekretarza Handlu USA. W wywiadzie dla CNBC Wilbur Ross powiedział, że rozsądna umowa handlowa pomiędzy jego krajem, a Meksykiem pomoże peso odzyskać swoją siłę.
Przed nami
W rozpoczynającym się tygodniu tematem numer jeden pozostanie polityka monetarna Banku Rezerwy Federalnej. Na 9 dni przed rozpoczęciem dwudniowego posiedzenia Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku prawdopodobieństwo marcowej podwyżki wynosi 79,7%. Kolejną wskazówką dla uczestników rynków walutowych w tej sprawie będzie dzisiejsze wystąpienie prezesa oddziału FED z Minneapolis Neela Kashkari (z prawem do udziału w głosowaniach FOMC do końca 2017 r.), dotychczasowego zwolennika luźnej polityki pieniężnej za oceanem. Zmiana jego nastawienia będzie argumentem do zakupu dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0480), co może się odbyć kosztem innych walut G-10 i rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,3150, USD/PLN: 4,1000). Co ciekawe jest to ostatnie wystąpienie przedstawiciela Banku przed tzw. blackoutem czyli zakazem publicznych wypowiedzi członków FOMC do czasu zakończenia najbliższego spotkania Komitetu. Dziś poznamy także finalne wyniki zamówień w amerykańskim przemyśle. W kolejnych dniach na uwagę zasługują bilans handlu zagranicznego USA (wt.) Raport ADP oraz decyzje RPP (śr.) i ECB (czw.). Kulminacyjnym wydarzeniem tygodnia będzie ogłoszenie w piątek nowego raportu amerykańskiego Departamentu Pracy USA zawierającego m.in. informacje o zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (NFP) oraz o stopie bezrobocia. Dobre dane makro zza oceanu (w szczególności wynik NFP powyżej 180 tys.) zdaniem analityków przesądzą o podwyżce stóp FED w przyszłym tygodniu. Słabsze wyniki z USA będą zachęcać do dalszego domykania długich pozycji dolarowych i kolejnej realizacji zysków (punkt oporu EUR/USD: 1,0630). Na rzecz złotego będzie przemawiać relatywnie wysokie oprocentowanie i ostatnie dobre dane makro z polskiej gospodarki (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2850, USD/PLN: 4,0300).
Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.