Dolar w natarciu dzięki PKB USA i Dudley'owi z FED. PLN zyskuje do euro po CPI DE i słowach Nowotnego, Praeta z ECB.

(piątek, 31-03, 8:00)
Za nami
W czwartek wydarzenia na rynkach finansowych rozgrywały się pod dyktando nowych danych makroekonomicznych i wypowiedzi polityków z ECB i FED. Pozycję wspólnej waluty pogorszyły wczoraj negatywne informacje ekonomiczne z Hiszpanii oraz z Niemiec. Wyniki inflacji CPI w obu krajach wypadły znacznie poniżej oczekiwań, co wywołało obawy, że dynamika wzrostu cen konsumpcyjnych w całym Eurolandzie może nie utrzymać się na dotychczasowym poziomie. Argumentów przeciw euro dostarczyli także członkowie Rady Prezesów ECB Ewald Nowotny oraz Peter Praet. Zdaniem Nowotnego Bank musi uważać by nie popełnić błędu z 2011 roku, kiedy to za wcześnie podwyższył stopy procentowe. Z kolei Preat powiedział, że „nie jest wystarczająco pewien, czy inflacja w strefie euro będzie się trwale zbliżać do dwuprocentowego celu ECB. Suma tych czynników zwiększyła skłonność inwestorów do wyprzedaży wspólnej waluty. Jednocześnie rósł ich apetyt na dolara, którego wczoraj wspierał wyższy od oczekiwań finalny wynik PKB USA w IV kw. (2,1%r/r wobec prognozy 2,0%r/r). Późnym wieczorem jeszcze więcej paliwa napędowego dostarczył amerykańskiej walucie wiceprzewodniczący FOMC William Dudley, który stwierdził, że dalsze podwyżki stóp procentowych są potrzebne aby zmniejszyć ryzyko przegrzania gospodarki USA. Jego zdaniem nawet po tym, jak FED podniósł stawki w marcu, stopa funduszy federalnych wciąż pozostaje "wyjątkowo niska". W rezultacie gry na osłabienie euro i umocnienie dolara kurs EUR/USD pokonał wczoraj granicę 1,0700, osiągając dziś w nocy w najniższym punkcie wartość 1,0671 (o g. 22:45), nienotowaną od 15 marca br. Słabość euro wykorzystał również złoty, przez co kurs EUR/PLN obniżył się do minimalnego poziomu 4,2097 (o g. 17:30), najniższego od 11 listopada 2015 roku. Z kolei drożejący dolar podbił rynek USD/PLN do maksymalnej wartości 3,9487. Straty polskiej waluty na tym polu amortyzowały rosnące już trzeci dzień z rzędu ceny ropy (Brent: +0,95% do 53,08 USD/bbl; Crude: +1,47% do 50,34 USD/bbl). Wzrostowy trend tego surowca podtrzymał minister ds. ropy z Kuwejtu, który powiedział, że wszyscy członkowie OPEC są zainteresowani uczestnictwem w rozmowach dotyczących przedłużenia limitów wydobycia. Zdecydowanym liderem wzrostów wśród walut powiązanych z cenami paliw był wczoraj rosyjski rubel (USD/RUB:-1,31%).
Przed nami
Dzisiejszy dzień zapowiada się bardzo interesująco ze względu na dużą ilość publikacji ważnych danych makroekonomicznych. Największą uwagę inwestorów będą przykuwać finalne wyniki PKB UK w IV kw. (g. 10:30), szacunkowe dane nt. inflacji HICP w strefie euro (g. 11:00) oraz seria nowych informacji z gospodarki amerykańskiej. Wśród danych zza oceanu poznamy dziś: Inflację PCE core, wydatki i dochody Amerykanów (o g. 14:30) oraz wartości Indeksów Chicago PMI (o g. 15:45), a także Uniwersytetu Michigan (o g. 16:00). Kombinacja gorszych danych z Eurolandu z lepszymi wynikami z USA może pogłębić spadek kursu EUR/USD w stronę bariery 1,0670, zaś odwrotny scenariusz spowoduje ruch w kierunku punktu oporu: 1,0800. Warto także pamiętać o dzisiejszych wystąpieniach polityków Rezerwy Federalnej. Jako pierwszy (o g. 16:00) będzie się wypowiadał prezes oddziału FED w Minneapolis Neel Kashkari, (który jako jedyny nie poparł wniosku o podwyżkę stóp procentowych na ostatnim posiedzeniu FOMC), a po nim (o g. 16:30) głos zabierze prezes oddziału FED z St. Louis James Bullard. Oprócz czynników globalnych kierunek dla rynku PLN mogą wyznaczyć najnowsze dane nt. inflacji cen konsumpcyjnych w naszym kraju. Uśredniona prognoza rynkowa zakłada jej wzrost w stosunku do poprzedniego miesiąca co mogłoby wesprzeć dalszy wzrost notowań polskiej waluty (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2080, USD/PLN: 3,8800). Niższe wyniki w połączeniu z końcem kwartału mogą dać sygnał do realizacji zysków (punkty oporu EUR/PLN: 4,2550, USD/PLN: 3,9650).
Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.