PLN i EM korzystają na odbiciu cen ropy. Zwycięstwo Macrona we francuskiej debacie prezydenckiej wspiera wzrost wartości euro.

(wtorek, 21-03, 8:00)
Za nami
Poniedziałkowa sesja rozgrywała się w cieniu licznych wystąpień przedstawicieli Banku Rezerwy Federalnej oraz pierwszej debaty kandydatów na prezydenta Francji. W dniu wczorajszym poznaliśmy najnowsze opinie 3 z 10 członków FED (Kashkari'ego, Harkera oraz Evansa) posiadających prawo głosu ws. kształtu amerykańskiej polityki pieniężnej do końca 2017 roku. Najwięcej emocji wzbudził Charles Evans (prezes FED w Chicago), który powiedział, że spodziewa się jeszcze dwóch podwyżek stóp procentowych w tym roku. Tym samym wzmocnił obawy inwestorów, że Rezerwa Federalna nie przyśpieszy tempa zacieśniania swojej polityki monetarnej. Indeks mierzący zmianę wartości dolara wobec koszyka sześciu najpopularniejszych walut globalnych spadł dziś w nocy do najniższego poziomu od 7 lutego (tj. 100,02). Zielonej walucie nie pomógł również wynik francuskiej debaty prezydenckiej, w której udział wzięli: przedstawiciel republikańskiej prawicy Francois Fillon, socjalista Benoit Hamon, liderka skrajnej prawicy Marine Le Pen, przywódca skrajnej lewicy Jean-Luc Melenchon i socjaldemokrata Emmanuel Macron. Większość komentatorów relacjonujących blisko trzy i pół godzinną debatę wskazało na wygraną Macrona. Odpowiedzią rynku walutowego na te wydarzenia był wzrost kursu EUR/USD do max. 1,0788 (dziś o g. 8:10). W defensywie znalazł się wczoraj funt (min.: GBP/USD 1,2335 o g. 17:00, GBP/PLN 4,8974 o g. 19:00), który tracił w reakcji na wypowiedź przedstawiciela brytyjskiego rządu przy UE (Tima Barrowa) o planowanym uruchomieniu procedury Brexitu w dniu 29 marca. Niepewność panującą na rynkach bazowych wykorzystały waluty EM. Impulsem, który wyzwolił trend wzrostowy na rynkach wschodzących stała się informacja o wsparciu ze strony OPEC dla planów przedłużenia porozumienia ws. redukcji wydobycia ropy na kolejne sześć miesięcy. Pod jej wpływem ceny paliw odbiły w górę (Brent: +0,04% do 51,72 USD/bbl; Crude: +0,70% do 49,01 USD/bbl). Wśród największych wygranych znalazł się wczoraj rosyjski rubel (USD/RUB: -0,62%), a po kolejnej zwyżce wartości meksykańskiego peso kurs USD/MXN dotarł do poziomu z przed wyborów prezydenckich w USA. W tych sprzyjających okolicznościach polska waluta kontynuowała ostatnie zwyżki. Złotemu pomogła także najnowsza prognoza banku Barclays. Jego analitycy podwyższyli prognozę PKB Polski na ten rok z 3% do 3,2%. Tę szansę wykorzystali nasi importerzy, którzy kupowali euro po 4,2568 (o g. 19:45, tj. najtaniej od 10 października), a dolara po 3,9588 (dziś o g. 8:10). Bez echa przeszło wystąpienie prezydenta Donalda Trumpa, który dziś w nocy zabrał głos w Louisville (w stanie Kentucky) nt. zmian w amerykańskiej opiece zdrowotnej i relacji z Rosją.
Przed nami
Zgodnie z kalendarzem ekonomicznym, dziś o g. 11:00 w Londynie głos zabiorą wiceprzewodniczący FOMC William Dudley oraz prezes Banku Anglii Mark Carney. W związku z niepewną sytuacją dolara i funta inwestorzy będą czekali na nowe wskazówki dotyczące amerykańskiej i brytyjskiej polityki pieniężnej. Jastrzębie sygnały z FED lub BoE będą premiować odpowiednio dolara (wsparcie EUR/USD: 1,0700) lub funta kosztem pozostałych walut G10 oraz rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,3200, USD/PLN: 4,0150). W przypadku gołębiego wydźwięku ich wystąpień należy się liczyć z odwrotną reakcją rynku walutowego (punkt oporu EUR/USD: 1,0800; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2550, USD/PLN: 3,9600). O losach szterlinga mogą dodatkowo zdecydować dane dotyczące brytyjskiej inflacji CPI i PPI w lutym (g. 10:30). Analitycy spodziewają się jej wzrostu w stosunku do poprzedniego miesiąca, co może dziś wesprzeć notowania funta. Na dzień dzisiejszy zaplanowane są także wystąpienia kolejnych polityków z Rezerwy Federalnej. O godzinie 17:00 poznamy opinię prezesa oddziału FED z Kansas City Esther George zaś o 23:00 swoje przemówienie wygłosi prezes FED z Cleveland Loretta Mester.
Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.