Rosnące szanse na marcową podwyżkę oprocentowania dolara pogarszają pozycję walut EM i złotego. Dziś fokus na wypowiedzi Yellen i Fischera z FED.

(piątek, 03-03, 8:00)
Za nami
Kolejne sygnały z Banku Rezerwy Federalnej utwierdziły analityków i inwestorów w przekonaniu, że dalsze zacieśnienie amerykańskiej polityki monetarnej jest bardzo bliskie. Prawdopodobieństwo marcowej podwyżki stóp FED, mierzone cenami kontraktów terminowych, wynosi obecnie aż 79,7%. Dla porównania w środę jej szanse oceniano na 66%, a jeszcze we wtorek na 35%. Wczorajszy wzrost oczekiwań w tej sprawie to przede wszystkim zasługa wypowiedzi Lael Brainard z zarządu FED. Jej zdaniem poprawa sytuacji gospodarczej w Europie i Chinach oraz solidne ożywienie w USA oznacza, że podwyżka stóp funduszy federalnych będzie "wkrótce odpowiednia". Takie słowa w ustach dotychczas największej w FOMC zwolenniczki utrzymania luźnej polityki pieniężnej FED, nie mogły zostać niezauważone przez rynek. Obok rentowności amerykańskich obligacji rosła wartość dolara. Apetyt na niego zwiększył się jeszcze bardziej po wczorajszej informacji o najniższej od 44 lat liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych (223 tys.), która rozbudziła oczekiwania inwestorów na wysoki wzrost zatrudnienia w amerykańskim sektorze pozarolniczym w lutym (jego wynik poznamy 9 marca br). Prodolarowe nastroje na świecie sprzyjały pogłębieniu strat euro (EUR/USD min. 1,0495 o g. 20:00), funta (GBP/USD min.: 1,2242 o g. 20:00) oraz jena (USD/JPY max:. 114,59 o g. 20:30; najwyżej od dwóch tygodni). Wspólnej walucie nie pomógł nawet wstępny wynik inflacji w strefie euro, która po raz pierwszy od stycznia 2013 roku znalazła się na poziomie 2%. Dobre notowania amerykańskiej waluty negatywnie oddziaływały na ceny ropy, którym szkodziły także najnowsze dane o rekordowych zapasach paliw w USA oraz doniesienia nt. braku spodziewanego dalszego ograniczenia wydobycia tego surowca przez Rosję w lutym (Brent: -2,20% do 55,04 USD/bbl; Crude: -2,03% do 52,58 USD/bbl). Pokłosiem zwyżki notowań dolara oraz negatywnych sygnałów z rynku naftowego była popołudniowa wyprzedaż walut EM, w tym złotego. W rezultacie kurs EUR/PLN wzrósł powyżej granicy 4,3000 (max. 4,3051, o g. 16:00), a rynek USD/PLN zbliżył się do bariery 4,1000 (max. 4,0973 o g. 20:00). Stosunkowo najlepiej radziły sobie waluty najwyżej oprocentowane w tym koszyku takie jak koreański won, południowoafrykański rand i brazylijski real.
Przed nami
Według wielu analityków wydarzenia dzisiejszej sesji mogą ostatecznie potwierdzić marcową podwyżkę stóp FED. Dziś głos zabierze aż 4 z 10 członków FOMC posiadających prawo głosu na najbliższym posiedzeniu Komitetu (w dniach 14-15 marca). Zdecydowanie najwięcej emocji rozpalają wystąpienia prezes Janet Yellen oraz jej zastępcy Stalney'a Fischera (o g. 19:00). Ponadto poznamy opinię Charlesa Evansa, prezesa oddziału FED w Chicago (o g. 16:15) oraz członka zarządu FED Jeremego Powella (o g. 18:15). W związku z wysokimi oczekiwaniami rynkowymi na marcową podwyżkę stóp funduszy federalnych, większą reakcję inwestorów mogłaby wywołać ostrożna retoryka ich dzisiejszych wypowiedzi. Realizacja takiego mniej prawdopodobnego scenariusza z pewnością zepchnęłaby dolara do defensywy i dałaby inwestorom jasny sygnał do realizacji zysków na rynku EUR/USD (punkt oporu: 1,0590). Taki rozwój sytuacji mógłby wesprzeć waluty rynków wschodzących i złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2750, USD/PLN: 4,0300). Natomiast jeśli powtórzą się jastrzębie sygnały ze strony polityków Rezerwy Federalnej dalsze umocnienie amerykańskiej waluty będą ograniczały kolejne bariery wsparcia 1,0480 i 1,0450. Ewentualny odpływ kapitału z rynku PLN będą limitować najbliższe punkty oporu: EUR/PLN: 4,3150, USD/PLN: 4,1000. Co ciekawe FOMC tylko raz (we wrześniu 1994 r.) nie podjął decyzji wycenianej przez rynek z ponad 50% prawdopodobieństwem. Poza wystąpieniami polityków z FED dziś warto także pamiętać o publikacjach indeksów PMI/ISM dla sektora usług w Niemczech, Eurolandzie, Wielkiej Brytanii i w USA.
Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.