Globalna wyprzedaż dolara ożywiła zainteresowanie walutami EM. Kurs EUR/PLN najniżej od 11 miesięcy.

(wtorek, 28-03, 8:00)
Za nami
Nieudana piątkowa próba Donalda Trumpa przeforsowania zmian w amerykańskim systemie opieki zdrowotnej zwiększyła obawy inwestorów o realizację jego planu gospodarczego. Przegrana prezydenta w Kongresie, gdzie partia Republikanów ma większość głosów w obu izbach spotęgowała wątpliwości ws. możliwości przyjęcia ambitnej reformy podatkowej i programu dużych inwestycji infrastrukturalnych. Poniedziałkowy wzrost pesymizmu w tej sprawie posłał dolara na deski, powodując znaczny spadek jego wartości w relacji do globalnych konkurentów. Na przykład kurs EUR/USD wzrósł wczoraj do maksymalnego pułapu 1,0906 (o g. 15:00). Trzeba przyznać, że jednocześnie na korzyść wspólnej waluty zagrało wiele dodatkowych czynników. Jednym z nich były doniesienia z Niemiec, gdzie chadecka partia Angeli Merkel CDU okazała się bezsprzecznym zwycięzcą niedzielnych wyborów do regionalnego parlamentu w kraju związkowym Saara (na zachodzie Niemiec). W opinii politologów rezultat ten jest dobrym prognostykiem przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi w tym kraju. Podobny skutek odniosła publikacja indeksu Instytutu Ifo, informującego o nastrojach wśród niemieckich przedsiębiorców, który osiągnął w marcu najwyższą wartość od prawie 6 lat (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). Wzrostowy trend euro w stosunku do dolara wsparła także Sabine Lautenschläger z ECB. W wywiadzie dla CNBC powiedziała, że Europejski Bank Centralny powinien być gotowy do zmiany swojej polityki pieniężnej, ponieważ dane o inflacji zbliżają się do celu wyznaczonego przez Bank. Amerykańska waluta traciła także wobec jena (USD/JPY min. 110,11 o g. 14:00) i funta (GBP/USD max. 1,2616 o g. 15:15), jak również na rynkach wschodzących (EM). W tym dniu swój 18 miesięczny rekordy siły wobec dolara ustanowiły jednocześnie południowoafrykański rand oraz indyjska rupia. Temu trendowi poddał się także złoty, dla którego dodatkowym paliwem okazał się najnowszy raport agencji ratingowej Moody's. Jej analitycy podwyższyli prognozę PKB Polski na ten rok z 2,9% do 3,2%. W rezultacie kurs USD/PLN pokonał silny punkt wsparcia 3,9000 (min. 3,8993 o g. 17:30), a rynek EUR/PLN zameldował się na najniższym poziomie od blisko roku (min. 4,2427 o g. 19:30). 
Przed nami
W dzisiejszym kalendarzu ekonomicznym nie zaplanowano ogłoszenia żadnych szczególnie ważnych danych makroekonomicznych, które mogłyby wpłynąć na zmianę strategii inwestycyjnych. Jedyna warta odnotowania publikacja to amerykański indeks zaufania konsumentów Conference Board. W związku z tym, że poprzedni wynik tego wskaźnika był najwyższy od lipca 2001 roku stąd tylko katastrofalny wynik mógłby doprowadzić do większej zmienności kursów. Wobec braku nowych czynników należy się liczyć z kontynuacją dotychczasowego trendu. Postępujące osłabienie dolara wobec euro będzie ograniczała bariera 1,0918. Z kolei dalszy napływ kapitału na rynek PLN napotka na przeszkodę techniczną w postaci punktów wsparcia: EUR/PLN: 4,2420, USD/PLN 3,8700. Warto pamiętać, że relatywnie tani dolar oraz wielomiesięczne rekordy walut z obozu EM mogą zachęcać do realizacji zysków (której skutki ograniczy wsparcie EUR/USD: 1,0820 oraz punkty oporu: EUR/PLN: 4,2850, USD/PLN: 3,9650). Dziś o godzinie 18:50 głos zabierze prezes FED Janet Yellen, jednak jej wystąpienie będzie dotyczyć wyzwań związanych z rozwojem zatrudnienia w społecznościach o niskich dochodach, stąd nie należy przeceniać wpływu tego wydarzenia na obecną sytuację na rynkach walutowych. Z uwagi na ostatnią częstotliwość wystąpień Esther George i Roberta Kaplana z Rezerwy Federalnej ich kolejne wypowiedzi w tym samym tonie prawdopodobnie przejdą również bez echa.
Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.