Trwa konsolidacja przed dzisiejszym arcyważnym głosowaniem w Kongresie USA i wystąpieniem Yellen.

(czwartek, 23-03, 8:00)
Za nami
Środa przyniosła wyhamowanie większości zmian rynkowych wywołanych przegraną eurosceptycznej Marine Le Pen w poniedziałkowej debacie kandydatów na urząd prezydenta Francji oraz zwątpieniem inwestorów w przyspieszenie tempa podwyżek stóp FED. Na rynku walutowym, po dwóch dniach wzrostu wartości wspólnej waluty oraz spadku notowań dolara, nastąpiło zawieszenie broni związane z oczekiwaniem na wynik dzisiejszego głosowania w Kongresie USA ws. zmiany systemu ubezpieczeń zdrowotnych (więcej na ten temat w części Przed nami). W rezultacie kurs EUR/USD utrzymywał się wczoraj w wąskim przedziale konsolidacji od min. 1,0775 (o g. 10:00) do max. 1,0825 (o g. 15:00). Podobnym wynikiem zakończyła się wczorajsza sesja na Wall Street, gdzie po wtorkowej wyprzedaży spowodowanej wzrostem obaw o realizację prorozwojowego planu gospodarczego Trumpa, najważniejsze indeksy giełdowe utrzymały status quo (DJI: -0,03% do 20661,30 pkt; S&P500: +0,19% do 2348,45 pkt; NASDAQ: +0,48% do 5821,64 pkt). Nieco większa dynamika wydarzeń panowała na amerykańskim rynku długu, który dyskontował coraz bardziej łagodną ścieżkę podwyżek oprocentowania funduszy federalnych zasygnalizowaną w zeszłym tygodniu przez FED. W rezultacie rentowność dziesięcioletnich obligacji skarbowych USA obniżyła się wczoraj o kolejne 1,30 pb do 2,4030% (najniżej od 28 lutego br.). Wzrost niepewności i ryzyka inwestycyjnego sygnalizował wczoraj rynek USD/JPY, który spadł do najniższego poziomu od czterech miesięcy (min. 110,73 o g. 19:00). Pod niespodziewaną presją znalazł się wczoraj funt (min.: GBP/USD 1,2424 o g. 15:30, GBP/PLN 4,9225 o g. 15:30), który negatywnie zareagował na atak terrorystyczny w Londynie, w którym zginęły 4 osoby i zamachowiec. Globalny spadek apetytu na ryzyko trzymał w szachu waluty EM, a wśród nich także złotego. W związku z tym kursy EUR/PLN oraz USD/PLN poruszały się w trendzie bocznym, a zakres ich wahań w przepadku euro nie przekraczał 1,5 grosza (min. 4,2728 - max. 4,2868), a dolara 2,5 grosza (min. 3,9523 - max. 3,9758). Rynkom wschodzącym nie pomogła informacja agencji EIA o kolejnym, zaskakująco dużym, wzroście komercyjnych zapasów ropy za oceanem w ubiegłym tygodniu (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). Po raz pierwszy od listopada ubiegłego roku wartość ropy Brent spadła wczoraj poniżej 50 USD za baryłkę (min. 49,94 USD/bbl). Warto zauważyć, że pod wpływem ostatnich doniesień o wzroście wydobycia w USA i Kanadzie w ciągu ostatnich 2 tygodni ceny naftowe stopniały aż o 12%.
Przed nami
Dzisiejszy dzień zapowiada się niezwykle interesująco. Na rozgrzewkę (o g. 10:30) poznamy wyniki brytyjskiej sprzedaży detalicznej w lutym, które będą dyktować warunki gry na rynku funta. Po południu uzyskamy nowe informacje nt. gospodarki amerykańskiej dot. liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (o g. 13:30) i sprzedaży nowych domów (15:00). W międzyczasie opublikowane zostaną również wyniki aukcji TLTRO II ECB (tanie pożyczki dla banków komercyjnych). Jednak największe emocje rozpalają dziś wystąpienie Janet Yellen (g. 13:45) oraz głosowanie w Kongresie USA ws. nowej ustawy o ubezpieczeniach zdrowotnych. Znawcy giełdy amerykańskiej twierdzą, że niepowodzenie administracji Trumpa ws. zmiany programu Obamacare może opóźnić reformy podatkowe i sprowokować silną wyprzedaż na Wall Street. Ryzyko takiego scenariusza jest duże, gdyż mimo przewagi Republikanów w Kongresie ich opinie ws. propozycji Trumpa są podzielone. Według telewizji NBC News, na ten moment przeciwko zmianom w programie Obamacare jest aż 26 koleżanek i kolegów partyjnych prezydenta. Zdaniem analityków fiasko Trumpa w dzisiejszym głosowaniu zaszkodzi nie tylko indeksom na Wall Street ale także dolarowi (najbliższy punkt oporu EUR/USD: 1,0830). Reakcją inwestorów na przecenę amerykańskich aktywów może być także wyprzedaż na rynkach EM i PLN (punkty oporu EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,9800). Z kolei przyjęcie ustawy proponowanej przez nową administrację (przy założeniu braku gołębich sygnałów ze strony Yellen) może spowodować powrót apetytu na zieloną walutę (wsparcie EUR/USD: 1,0750) i poprawę klimatu inwestycyjnego. Taki obrót sprawy dodałby wiatru w żagle rynkom wchodzącym i złotemu (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2550, USD/PLN: 3,9200).
Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.